23 succes, roem, levensgeluk en loodzware erfenis voor Nederlandse wielrennen en ging later in de aardappelhan- del. Ik wilde geen boer worden en ben vanaf mijn zestiende meteen de ladder opgegaan. Toen ben ik ook gaan fietsen en dat ging snel goed, maar bij mijn bekendheid stond ik niet stil. Ik bleef gewoon Joop en bleef tot mijn 21ste werken in de bouw. Met mijn fiets naar mijn werk, terug van werk en 's avonds met de fiets naar de avond school. Dat waren mijn trainingen. Ik ben toevallig in dat wielrennen gerold, het was niet de bedoeling.'' Typisch Zoetemelk, even bekend als introvert. Bravoure en haan tjesgedrag zijn hem vreemd. In een gesprek van anderhalf uur zit geen enkele grootspraak. ,,Mijn moeder Ria zei altijd: blijf zoals je bent. Dat is ons meegegeven. Ik kom uit een gezin met drie broers en een zus en we zijn allemaal het zelfde. Alleen ben ik er bovenuit gegroeid door mijn prestaties en met mijn bekendheid. Mijn broers Chris, Dik en Frans en mijn zus Lia zijn gewoon hetzelfde geble ven. Ze waren allemaal trots, maar lieten het niet zien. Toen ik begon bij de nieuwelingen, reed ik op zondag met mijn vader naar de koers. Hij zette de auto neer, gaf mij de sleutels en zei: zoek het maar uit. Hij ging een rondje lopen en als de koers gedaan was, deed ik de fiets weer in de auto, kleedde me om en gingen we weer naar huis. Of ik had gewonnen of niet, het maakte hem niet uit. Dat vond ik prettig. Als ik iets aan mijn va der vroeg, zei hij: 'Ik ben geen wielrenner. Vraag het maar aan anderen.'' Het gaat heel goed met ons en we hebben er alle twee plezier in. Wie weet verlengt het mijn leven Achter de introverte en sobere facade van Zoetemelk gaat overi gens ook een hoop leed schuil. Met zijn eerste vrouw Fran^oise Du- chaussoy kreeg hij twee kinderen, Karl en Loetitia, maar hun huwe lijk was slecht. Het drankgebruik van zijn vrouw hing als een zweem over het leven van Zoete- melk. Scheiden durfde hij niet, bang om zijn kinderen daarna nooit meer te zien. Die thuissitua tie bleef voor de buitenwacht ge heim tot na het overlijden van Fran^oise in 2008. Zoetemelk ver telde er één keer uitgebreid over, in Joop, een open boek. En bij die ene keer blijft het, want Zoetemelk praat liever niet over de zelfkant van zijn leven. Niet over zijn eerste huwelijk, maar ook niet over het overlijden van zijn jongere broer Frans, die acht jaar geleden door het ijs zakte. ,,Ik vind dat allemaal onderwerpen die je beter kunt vergeten. Als het gebeurd is, wat kan je dan nog doen? Niks meer. Het zijn zaken waar ik liever niet over praat. Vroe ger zeiden journalisten al dat ik weinig zei. Ik hield veel voor me zelf. Altijd. Bij ons thuis was het vroeger ook ieder voor zich, er werd weinig gesproken. Niemand wordt voor het geluk geboren, dat moet je zelf een beetje opzoeken. Je moet herinneren waar je plezier aan hebt gehad. Niet wat allemaal verkeerd is gegaan. Dat moet je ge woon vergeten. In het wielrennen, maar ook in het leven.'' Inmiddels is Zoetemelk gelukkig met Dany Pouille, zijn tweede vrouw. Als een foto van beiden wordt getoond, fleurt Zoetemelk zichtbaar op. Een grote lach breekt door, maar ingetogen blijft hij. ,,We komen goed overeen met el kaar'', zegt hij over de vrouw die hem levensgeluk schenkt. ,,Sinds we met elkaar zijn, is er nog nooit een onvertogen woord gevallen. We gaan allebei onze eigen weg. Het gaat heel goed met ons en we hebben er alle twee plezier in. Wie weet verlengt het mijn leven.'' Palmares Zoals hij niet over de pijn in zijn leven uitweidt, zo zijn er ook over zijn prestaties op de fiets geen grote woorden. ,,Ik vind mijn palmares heel mooi. Maar het is een groot verschil met Eddy Merckx en Ber nard Hinault. Als je die palmares- sen zietToen ik begon, stond Eddy al aan de top. Hij won alle klassiekers, acht ritten in één Tour. Ik stond ver onder hem. Ik was compleet, maar kwam overal net iets tekort. Als tijdrijder en als klimmer ook.'' Toch lukte het Zoetemelk na vijf tweede plekken in 1980 de Tour te winnen. Het was zijn eerste jaar voor de dominante TI Raleigh- ploeg van Peter Post. Zo'n succes is nu ondenkbaar: elf ritzeges en het geel in Parijs. Het grootste verschil met het wielrennen van nu, vol gens Zoetemelk? ,,Wij hadden geen oortjes, renners konden doen en laten wat ze wilden. In koers werd beslist door renners zelf. Jan Raas bepaalde wat z'n maten wel en niet konden. Hinault ook. Merckx was iets anders, die wilde zelf altijd winnen. Nu beslissen die oortjes.'' Vandaag de dag kijkt Zoetemelk als liefhebber. Hij zag alles dit co ronajaar. De Tour, Giro en Vuelta, het WK, de Ronde van Vlaande ren, zelfs de EK veldrijden. Hij ge niet van Mathieu van der Poel ('Net zo goed als Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrie Knetemann of ik') en is ervan overtuigd dat Tom Du- moulin weer het niveau kan halen dat hij had in de Giro van 2017. ,,De capaciteiten heeft hij. dan moet-ie toch terug kunnen komen?'' Zoetemelk heeft het vaker ge zegd: in Dumoulin ziet hij een op volger als Tourwinnaar. Het is die zelfde loodzware erfenis die ook Erik Breukink, Michael Boogerd, Robert Gesink en Bauke Mollema in de schoenen werd geschoven. ,,Ik vond het jammer dat Tom dit jaar zo vroeg zijn klassement liet lopen en voor Roglic ging rijden. Maar als je zelf niet 100 procent ben, kun je beter voor een ander rijden en Jumbo bleef het goed doen. Maar de laatste tijdrit, hoe was dat mogelijk? Dat iemand zo terugvalt, dat gebeurt niet vaak. Terwijl Roglic drie weken zo goed gereden had. Maar dat is de sport, dat is wielrennen. Ik heb altijd ge zegd: 'Je hebt de Tour niet gewon nen voordat je over de streep bent.'' Zijn eigen zege in 1980 maakt dat Zoetemelk zijn hele leven be roemd zal zijn. Hij verzet zich er niet tegen, maar blijft wel zichzelf. Als in een huwelijk, zo vervult hij trouw alle plichtplegingen van een Tourwinnaar. ,,Ik krijg nog al tijd post van fans. Mensen willen een foto of handtekening. Ik heb nog van die oude foto's van vroe ger en nog wat recentere. Dan doe ik er twee of drie met een handte kening in een envelop en stuur ik die terug. De postzegel voor retour zit er meestal al in, met een enve lop met het adres er op. Dan voel je je ook verplicht om iets terug te sturen. Zo komen er nog steeds twee of drie in de week. Weinig Nederlanders, maar wel vanuit de hele wereld. Duitsers, Belgen, Amerikanen, soms ook uit Austra lië. Gisteren heb ik er nog twee te ruggestuurd. Ik ben niet anders gewend.'' zaterdag 5 december 2020 Joop Zoetemelk vierde donderdag zijn 74ste verjaardag: ,,Ik wil heel graag 90 jaar worden, mits ik gezond blijf.'' TOTO p|M RAS Een leven lang in de schijn werpers: in 1980 als winnaar van de Tour (met de nummers 2 en 3 Hennie Kuiper en Ray mond Martin), in 1985 als we reldkampioen in Italië en in 2017 bij de huldiging van Giro winnaar Tom Dumoulin. fotos COR VOS, ANP, VANDYSTADT/OMNIPRESS - Over zijn huwelijk met Dany IICHELIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23