Ruim veertig jaar na Tourzege spreekt Joop Zoetemelk over 22 Fabuleus optreden 'Het Kanon' Joop Zoetemelk, eerder deze week werd hij 74, won 40 jaar geleden als laatste Nederlander de Tour de France. Het maakt dat een van nature introverte man nagenoeg een leven lang zal doorbrengen in de schijnwerpers. ,,Ik ben toevallig in dat wielrennen gerold. Het was niet de bedoeling.'' De zwemwe- reld kijkt met verbazing naar Arno Kamminga (25, foto) uit Katwijk. Hij behoort inmiddels tot de schoolslaggiganten van het mondiale zwemmen. Met zijn tijd van 2.06,85 op de 200 meter schoolslag tij dens het olympisch kwali ficatietoernooi in Rotter dam is Kamminga nu de vierde snelste zwemmer ooit op deze afstand. Ter vergelijking: op de Olympi sche Spelen van Rio in 2016 won Dmitriy Balandin uit Kazachstan goud in 2.07,46. „Geweldig, een 2.06", re ageerde Kamminga kort na zijn fabuleuze optreden. ,,Hoewel de aanloop dit jaar totaal anders was, ben ik fitter en sterker dan ooit." Kamminga ontpopt zich nadrukkelijk als kansheb ber voor een olympische medaille. De schoolslag specialist loopt daar niet voor weg. ,,Ik train iedere dag keihard voor een podi umplek op de Olympische Spelen. De laatste anderhalf jaar is mijn vertrouwen dat het ook echt kSn alleen maar toegenomen", aldus Kamminga. DSM opvolger van Sunweb INTERVIEW een speling van het lot was Zoetemelk op de slotdag van elopen Tour de France plot- rominent in het nieuws. In naar de ronde was het ook al veel over hem gegaan, aangezien hij 40 jaar eerder de laatste Neder lander was die de gele trui naar Pa rijs bracht. Er verscheen een nieuw Zoetemelk-boek en Zoete melk zelf kwam op televisie. Maar toen in de Tour al snel bleek dat hij in 2020 geen opvolger zou krijgen, werd het weer stil rond zijn per soon. Tot die laatste Tourdag dus, toen Zoetemelk tijdens een fietstochtje werd aangereden door een auto en per helikopter naar het ziekenhuis in Parijs werd afgevoerd. Even had de Nederlander de wielerwereld weer in zijn greep, net als 40 jaar eerder. Ruim twee maanden later reva lideert Zoetemelk nog altijd. Bij het ongeval braken zijn linkerarm (op twee plekken) en zijn rechter- pink en had hij verwondingen op zijn benen. Dat alles herstelt voor spoedig, alleen zijn rechterhand en -arm functioneren nog niet. Beschadigde spieren en zenuwen zorgen ervoor dat hij zijn vingers en hand niet kan bewegen. Het herstel kan nog maanden duren. ,,Die auto moet hard zijn gegaan, want die kwam door een flauwe bocht en ik heb 'm niet gezien. Ik zag de auto pas toen het te laat was.'' Waarop ik zei: 'Pak mijn telefoon uit mijn achterzak en bel het eer ste nummer.' Dat was mijn vrouw Dany. Die vrouw zei: 'Haar ken ik.' En mij kende ze ook. Ik had haar wel eens gezien bij het notariskan toor waar ze werkt. Ze wist ook dat ik de Tour had gewonnen, maar ik ben gewoon iemand zoals ieder een hoor.'' Joop Zoetemelk werd donderdag 74 jaar en is een van de absolute iconen van de Nederlandse sport, maar de winnaar van de Tour van 1980 ondervindt steeds vaker dat lang niet iedereen hem meer kent. ,,Gewoon als Joop. Dat mensen die niet van mijn generatie zijn mij niet kennen, vind ik heel normaal. Ik ken ook niet alle voetballers en tennissers van nu. Ik heb het zelfs wel eens met wielrenners meege maakt. Ik was een keer uitgeno digd om in Frankrijk bij een ama- teurkoers de podiumceremonie te doen. Een Nederlander won en de speaker zegt tegen hem: 'Weet je wie jou de beker geeft? Joop Zoete melk.' Waarop hij zegt: 'Wie is dat?' Dat vind ik mooi. De vol gende dag kwam hij langs en had hij mijn palmares opgezocht. Jon gens van 20 jaar hoeven mij toch niet te kennen.'' ,,Dan zeg ik dat ik wielrenner ben geweest. Beroepsrenner. Als ze er naar vragen, zeg ik dat ik de Tour heb gewonnen en wereldkampi oen ben geweest. En olympisch kampioen. Dan hoef ik er niet veel meer bij te zeggen.'' Zoetemelk ('zeg maar Joop en jij') is eigenlijk al een leven lang be roemd. Sinds zijn Tourzege is hij onlosmakelijk verbonden met de gele trui, maar al veel eerder stond Zoetemelk in het middelpunt van de belangstelling. Als 21-jarige won hij de olympische 100 kilo meter ploegentijdrit, waarna de oudste zoon uit een zevenkoppig gezin uit Rijpwetering feestelijk door zijn woonplaats werd gere den. Na zijn eerste Tour in 1970 volgde opnieuw een huldiging, Zoetemelk was direct tweede ge worden achter Eddy Merckx. En in die eerste jaren van zijn wieler- loopbaan werkte hij ook nog als timmerman in de bouw. Al vroeg in zijn carrière ver huisde Zoetemelk naar Frankrijk, waar hij nog altijd woont, tegen woordig in Germigny-l'Évêque, even ten oosten van Parijs. Gere geld komt hij naar Nederland. Met zijn zilvergrijze Land Rover Disco very kost dat hem zes uur, inclu sief twee korte koffiestops bij tankstations. De route kan hij dromen. ,,Toen ik nog in Neder land woonde, ging wel eens 's morgens naar Frankrijk, daar een koersje rijden en dan weer terug.'' Zoetemelk is een zeventiger van de 21ste eeuw. Berichten stuurt hij via WhatsApp, soms belt hij daar ook mee. ,,Mijn vrouw Dany zegt altijd: als je naar Nederland belt, Elk jaar word ik minder, dat voel ik wel. Maar als ik zie hoe het andere mensen van mijn leeftijd vergaat, dan kom ik nog goed weg doe het dan via WhatsApp.'' Tot voor kort gebruikte hij Strava als hij ging fietsen of hardlopen. „Vooral voor mijn hartslag, die wil ik blijven zien. Tien jaar terug liep ik hard met tien kilometer per uur, nu nog maar zeven per uur. Elk jaar word ik minder, dat voel ik v jft i wel. Op de fiets reed ik vorig jaar nog gemiddeld 25 per uur, nu nog maar 24. Maar als ik zie hoe het an dere mensen van mijn leeftijd ver gaat, dan kom ik nog goed weg. Ik wil heel graag 90 worden, mits ik gezond blijf. Dat ik een beetje kan blijven fietsen en lopen, niet dat ik de hele tijd op een bankje moet zitten. En als blijkt dat ik met die hand niet meer kan fietsen, dan moet ik iets anders doen. Dat zien we dan wel weer.'' Roem Bloemen, huldigingen en aan dacht, Zoetemelk weet niet beter. ,,Ik ben ermee gaan leven. Roem komt niet van de ene op de andere dag. Je groeit er naartoe. In 1968, na die olympische gouden plak, had den ze in mijn dorp al een huldi ging opgezet. Zo ging het elk jaar verder. Ik heb er altijd van geno ten, op twee manieren. Vanwege mijn eigen prestaties: je doet er al les voor en dan krijg je wat terug. En dat de mensen er ook van ge nieten. Dat je al die mensen een plezier doet.'' Niet dat hij was geboren voor een leven in schijnwerpers. Eerder het tegendeel. ,,Ik was timmer man. Mijn vader was varkensboer zaterdag 5 december 2020 GO Schoolslagzwemmer Arno Kamminga schaart zich nadrukkelijk onder de kanshebbers voor olympisch eremetaal in Tokio. Zijn wereldtijd gis teren op de 200 meter schoolslag zou in 2016 goed zijn geweest voor de olympische gouden medaille. Natasja Weber Rotterdam WIELRENNEN Het Neder landse chemieconcern DSM is de nieuwe hoofd sponsor van de wieler ploeg die de afgelopen jaren als Team Sunweb ac tief was. Team DSM be staat uit een mannen- en een vrouwenploeg én een opleidingsteam. Het afge lopen jaar was het team met zestien zeges bij de mannen, waaronder ritze- ges in de Tour en de Giro, zeer succesvol. De Zwitser Marc Hirschi (22) brak door. Na zijn ritzege in de Tour won hij ook de Waalse Pijl. De Deen S0ren Kragh Andersen (26) won twee Tour-ritten en de 24-jarige Australiër Jai Hindley werd tweede in de Giro. Van het team van afgelopen sei zoen verdwenen onder an deren de Australiër Michael Matthews, Sam Oomen en Wilco Kelderman. Jongens van 20 hoeven mij niet te kennen' Daan Hakkenberg Amsterdam De automobilist die u aanreed heeft u niet gezien, maar u werd geholpen door een vrouw die uit een andere auto was gestapt. Wist zij meteen wie u was? ,,Het was een dame uit de buurt. Het ongeluk gebeurde een kilome ter of 12 van mijn huis. Die vrouw vroeg: 'Kan ik iemand bellen?' Hoe stelt u zich aan anderen voor? En als mensen vragen wat u vroeger deed, wat uw beroep was? - Joop Zoetemelk (74) .vv---V\ ,i>c>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22