19 terug in zijn territorium, waar hij FC Twente in korte tijd weer op de rails kreeg Ajax wil vooral schade beperken voor CL-kraker 11 in de Verenigde Staten. Jans werd verhoord door een speciale com missie en mocht zich niet langer in de buurt van zijn spelersgroep bevinden, de coach werd in een apart hotel geplaatst. Uiteindelijk besloten Jans en de club het con tract - onder druk van de vakbond - te ontbinden. ,,Nee. Echt niet. Omdat ik voor mezelf weet hoe het is gegaan, en omdat ik mezelf recht in de spiegel kan aankijken. Na die zaak heb ik tussen de vijftienhonderd en tweeduizend steunbetuigingen ontvangen, de meesten van men sen met wie ik heb gewerkt, onder wie tal van spelers uit alle denk bare culturen. Ik wil best erken nen dat ik onhandig ben geweest. Ik kan intuïtief zijn, of impulsief, en dan doe je weleens wat doms of onverstandigs. Maar ik durf te zeggen: ik ben wel de laatste die onderscheid maakt tussen men sen. Deze affaire zei meer over de Amerikaanse maatschappij in bre dere zin, dan over mij.'' ,,Als je met elkaar niet vrijuit kunt praten over de geschiedenis van je eigen land. Als er zoveel verkram ping is, zoveel extreme verdeeld heid tussen groepen mensen: dat zegt in mijn ogen veel over Ame rika als maatschappij. Blijkbaar is er nog heel veel onverwerkte, on derhuidse pijn. Door de commis sie die me destijds ondervroeg, werd me ook gevraagd of ik wel eens iets over het slavernijverle den had gezegd. 'Ja', zei ik. Ik had de spelersgroep verteld over een bezoek aan het National Railroad Museum. Niks raars, integendeel: ik vertelde dat ik zo onder de in druk was over hoe de slaven van destijds zich hebben los gevochten van hun onderdrukkers. Maar blijkbaar is die materie zó extreem gevoelig, dat je er nog amper nor maal over kunt praten.'' slissende Champions League-kraker tegen Atalanta. Zo is het de vraag of David Neres woensdag, als Ajax moet winnen om door te stoten naar de achtste finales van het miljardenbal, van de partij is. De Braziliaanse vleugelspits viel tegen Liverpool tien minuten voor tijd geblesseerd uit. Ten Hag stelde na de nederlaag op Anfield (1-0) geen duidelijkheid te kunnen verschaffen. Een dag later liet Neres de achterban schrikken toen hij via Instagram een foto van zijn met een brace ingepakte rechterbeen de wereld in slingerde. Dat hoeft nog steeds niet op een serieuze blessure te duiden, Ajax verschafte nog geen duidelijkheid over het kwetsuur van de Braziliaanse aanval ler, die recent al negen maanden revalidatie achter de rug heeft. Hoe dan ook is de kans klein dat Neres aan de aftrap verschijnt tegen Twente. De verwachting is dat Ten Hag een aan tal vaste krachten aan de kant houdt met het oog op de Champions League. ,,Die indruk heb ik niet. En los daarvan: ik hecht vooral aan de mening van de mensen die me kennen, die met me werken of ge werkt hebben. Ook bij Cincinnati kreeg ik tal van positieve reacties vanuit de staf en vanuit de spelers groep. We hadden een geweldige klik onderling. Voor mij is de ana lyse inmiddels wel helder. Er is sprake geweest van een afrekening richting de club Cincinnati, en uiteindelijk ben ik daar persoon lijk de dupe van geworden. Bij één of twee spelers zat frustratie uit het verleden. Die hebben revanche willen nemen - en ze hebben mijn hoofd op het hakblok gelegd. De club stond met zijn rug tegen de muur en heeft zich onder druk la ten zetten door de vakbond. Het was veel meer politiek dan per soonlijk.'' In Nederland kennen we Ron Jans al jaren, dat scheelt waar schijnlijk. In het buitenland kom je waarschijnlijk minder makke lijk van zo'n stempel af. ,,In Amerika waarschijnlijk niet, nee. In Europa denk ik dat het meevalt, maar los daarvan: mijn vrouw en ik hebben onvergetelijke ervaringen gehad in het buiten land, maar het is echt heerlijk om weer terug te zijn in Nederland. We worden binnenkort opa en oma, ik ben 62 jaar nu. We hoeven hier echt niet meer weg.'' ,,Op sommige vlakken, maar niet in negatieve zin, integendeel. De eredivisie is mijn domein, zo voel ik dat. Het is een prachtige compe titie, waar je je als jonge voetballer geweldig kunt ontwikkelen, in mooie stadions met - normaal ge sproken - veel publiek op de tri bune. Het geklaag over het niveau: ik heb gewoon weinig trek om daaraan mee te doen, omdat ik op recht vind dat er heel veel goede dingen gebeuren in de eredivisie.'' ,,Zeker, maar ook ten positieve. Als ik zie wat er is veranderd ten op zichte van een paar jaar geleden, toen we zogezegd in een crisis EREDIVISIE Programma 3 k. Topscorers Stand g zaten. Hoeveel meer er gebruik wordt gemaakt van data, op een zinvolle manier. Hoeveel meer aandacht er is voor fysieke ont wikkeling van spelers. Hoe profes sioneel spelers met hun voeding en met hun lichaam omgaan. Bij FC Twente werken we nu veel samen met een mentale trainer, óók heel relevant. Ik heb me daar zelf ook in ontwikkeld. Anders hadden ze me ook nooit meer ergens gevraagd, denk ik.'' ,,Als dat zo is, vat ik dat op als een compliment. Maar als trainer ben ik toch wel degelijk veranderd. Bij FC Twente delegeer ik veel, ik geef de mensen in mijn staf veel de ruimte, vroeger wilde ik alles zelf doen. Dat is het prettige aan ouder worden. De drang om je gefor ceerd te bewijzen, gaat eraf. Ik durf nu meer dan ooit te genieten van wat ik doe.'' zaterdag 5 december 2020 GO mij n domein, zo voel ik dat' r Heb je nog wel eens last van die kwestie? Hoe bedoel je dat? Je kunt voor jezelf een schoon geweten hebben, dat wil niet zeggen dat je van zo'n kwestie AMSTERDAM Voor Ajax is het thuisduel met FC Twente vooral een tus sendoortje, waarin de ploeg geen schade wil oplopen. Zo mikt de koploper op de zevende opeenvolgende zege in de eredivisie, maar voor trainer Erik ten Hag is misschien nog wel be langrijker dat hij geen nieuwe blessuregevallen meeneemt naar de be- geen last kunt hebben. Het heeft je imago toch ook beschadigd? Verbaast het je weleens, juist gezien de gevoeligheid van de thematiek, dat je er in Nederland nog amper aan wordt herinnerd? Ruud Gullit was bij Ziggo Sport sceptisch over je aanstelling bij FC Twente, gezien deze kwestie, maar verder vrijwel niemand. ,,Nee, dat verbaast me niet. Omdat ik zelf weet hoe ik met mensen, met spelers omga. Ik ben geen ra cist, verre van, eerder iemand die alles en iedereen omarmt. Ik ben nieuwsgierig en geïnteresseerd, ik houd van mensen in alle soorten en maten. Dus waarom zou dit me dan nagedragen moeten worden?'' Kijk je, na een poosje te zijn weggeweest, anders naar Nederland en de eredivisie? Je geldt inmiddels als één van de meest ervaren eredivisie trainers. Er is toch wel veel ver anderd in de loop der jaren? SPEELRONDE Gisteren Sparta - FC Emmen nnb Vandaag 16.30 uur RKC - VVV 18.45 uur Fortuna Sittard - Willem II 3 3 O O O CM - FC Twente 21.00 uur PEC Zwolle - Vitesse Morgen 12.15 uur Feyenoord - Heracles 14.30 uur FC Utrecht - ADO DH 14.30 uur AZ - FC Groningen 16.45 uur Heerenveen - PSV Berghuis (Feyenoord) 9 Danilo (FC Twente) 9 Giakoumakis (VVV) 9 gespeeld 1 Ajax 10 w 9 0 v 1 pt 27 (v-t) 42-5 2 Vitesse 10 8 1 1 25 20-6 3 PSV 10 7 2 1 23 21-6 4 Feyenoord 10 6 4 0 22 23-11 5 FC Twente 10 5 3 2 18 21-11 6 Heerenveen 10 5 3 2 18 18-13 7 AZ 9 4 5 0 17 21-13 8 FC Groningen 10 5 2 3 17 11-11 9 FC Utrecht 9 2 5 2 11 10-13 10 Sparta 10 2 3 5 9 15-18 11 PEC Zwolle 10 1 6 3 9 12-17 12 RKC 10 2 3 5 9 8-16 13 VVV 10 2 3 5 9 16-30 14 Willem II 10 2 2 6 8 9-18 15 Heracles 10 2 2 6 8 11-21 16 ADO Den Haag 10 1 2 7 5 9-27 17 Fortuna Sittard 10 0 3 7 3 12-27 18 FC Emmen 10 0 3 7 3 11-27 Voor het Nederlandse publiek ben je nog precies dezelfde Ron Jans als vijftien jaar geleden. MIS GEEN GOAL VAN Ajax - FC Twente Ga naar de app of de site, installeer gratis Goal Alert en ontvang tijdens wedstrijden binnen 5 minuten een melding én een video van elk doelpunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19