Opgeven van macht zal nog moeilijk zijn IRENE VAN DEN BERG 14 1^ We hebben 16.000 mensen gebeld en een ontwikkelplan aangeboden Nog nooit in mijn 42-jarige leven was de overheidsbe moeienis zo groot. Eind vo rig jaar had Rutte er nog grote moeite mee ons burgers op te leg gen dat we wat zachter moeten rij den. ,,Ik baal er ongelooflijk van, het is verschrikkelijk", zei een aan geslagen premier toen over de 100 kilometermaatregel. Dit jaar be slist hij hoeveel vrienden ik thuis mag uitnodigen, of ik mijn familie mag knuffelen, waar en of ik op va kantie mag, waar ik moet werken, wat ik op mijn gezicht moet dra gen, of ik huisarrest heb en nog vele andere dingen. Enige terug- houdenheid bij het ingrijpen in de persoonlijke levens van mensen bespeur ik bij de politiek al lang niet meer. Als volgend jaar voldoende Ne derlanders zijn gevaccineerd, zou de overheid weer invloed moeten inleveren. Dan mag de burger weer zelf bepalen of hij zijn verjaardag viert en met wie en of hij in de su permarkt een lap stof voor zijn mond wil dragen. Dat hoop ik ten minste. Maar ik vrees dat de over heid haar nieuwe bevoegdheden niet zomaar opgeeft. De eerste weerstand voelde ik deze week al. Minister Hugo de Jonge kondigde aan dat er, als alles meezit, vanaf de week van 4 ja nuari gevaccineerd gaat worden. Maar hij benadrukte direct dat dat geen reden is om de coronaregels te versoepelen. Zelfs als alle oude ren en kwetsbaren zijn gevacci neerd, kunnen de ziekenhuizen vol komen te liggen met veertigers en vijftigers, legde een verslagge ver van het journaal begripvol uit. Het versterkte bij mij de angst dat we nooit meer van die routekaart af komen. Dat we, tot de laatste Nederlander een prik heeft gekre gen, ronddwalen in een wereld van mondkapjes en 1,5 metermaatrege len. einde van de Covid-19-pandemie wél officieel afkondigt, betwijfel ik of ze terug in haar mand wil. Want sommige machtsinstrumenten zijn niet alleen handig in tijden van corona. Bij een fikse griepgolf kan de overheid het verplichte mondkapje weer van stal halen. Als er in een bepaalde wijk veel overlast is, worden de horeca en coffeeshops gewoon weer even ge sloten. Niet zeuren, het geldt maar voor een klein gebied. En dat vuur werkverbod krijgt vast ook een staartje, 'want het was zo lekker rustig'. Voor wie dit niet afschrikt, wat te denken van verplichte thuisqua- rantaine voor verwarde, of andere onwelgevallige, personen? Of een (corona)app die ook heel handig blijkt om contacten binnen crimi nele of andere onwelgevallige, net werken in kaart te brengen. Niet zeuren, in 2020 deden we dat ook bij mensen met corona. overgegaan, en de vraag is of er een weg terug is. De geschiedenis leert dat machthebbers niet goed zijn in het opgeven van bevoegdheden. Bovendien heeft de burger ook zijn Bij een fikse griepgolf kan de overheid het verplichte mondkapje weer van stal halen standaard verlegd: bijna iedere vorm van staatsbemoeienis, bin nen een democratie, valt in het niet bij het regime dat we nu ken nen. Zelfs de VVD, altijd wars van veel overheidsbemoeienis, loopt in haar verkiezingsprogramma voor uit op een sterkere staat: 'daarom willen wij niet per se een grote overheid, maar wel een overheid die levert en sterk genoeg is om veiligheid en zekerheid te bieden'. Ik hoop vooral op sterke politici die de extreem grote macht, die ze in dit bizarre jaar plots kregen, weer op durven te geven. Signify PostNL Ahold Delhaize Corona schopte ook bij Randstad, 's werelds grootste uitzender, de bedrijvigheid onderuit, maar volgens Dominique Hermans (Randstad Nederland) is het het lek alweer boven. „Bijna iedereen die zijn werk verloor, is weer aan de slag." Randstad begon in 1960 als 'Uitzendbureau Amstelveen'. Nu, zestig later, is het miljarden concern in bijna veer tig landen actief, telt het ruim 38.000 vaste medewerkers en heeft het wereldwijd bijna 650.000 flexwerkers aan de slag. Dat de hr-dienstverlener in een korte tijd zo groot is geworden, vindt topvrouw Dominique Hermans bij zonder, maar niet heel verrassend. ,,Randstad-oprichter Frits Gold- schmeding voegde zestig jaar geleden persoonlijk contact toe aan het uit- zendwerk en dat principe staat nog steeds centraal in ons bedrijf. Dat maakt ons werk, juist ook in corona- tijd, relevanter dan ooit.'' ,,Die vraag hebben we onszelf ook ge steld. Maar we hebben toch besloten om het feestje te laten doorgaan. Wel iswaar online, maar wat ons betreft is er reden genoeg om ons bestaan te vieren. We hebben een bedrijf neer gezet dat midden in de maatschappij staat. We zijn aan de slag gegaan met werk, we brengen vraag en aanbod bij elkaar en zorgen dat mensen in de wereld van werk hun weg vinden.'' ,,We hebben in de afgelopen zestig jaar meerdere crises meegemaakt, maar deze crisis hakt er wel hard in. Het betekent voor veel van onze flex- krachten dat zij in de loop van de eer- ste periode zonder werk kwamen te zitten. Op wereldschaal ging het om 150.000 mensen, in Nederland tijdens het hoogtepunt van de crisis ging het om 26.000 van onze flexcollega's. Dat is heel veel, zeker als je bedenkt dat we normaliter zo'n 60.000 mensen in Nederland aan het werk hebben.'' ,,De impact van de crisis op mensen is groot. Het goede nieuws is wel dat je een paar maanden later ziet dat veel van deze mensen weer aan het werk zijn gegaan. In september zaten we bijna op het oude niveau. 58.000 mensen zijn weer aan het werk ge gaan en dat betekent dat er enorm veel kansen voorbij zijn gekomen.'' ,,Horeca, automotive en luchtvaart zijn sectoren die hard getroffen zijn door de crisis, maar er zijn ook sectoren die aan belang hebben ge wonnen, zoals logistiek, onlinewin- kelen en de zorg. We hebben gepro beerd om mensen naar die plekken te bewegen waar er een arbeidste kort is.'' zaterdag 5 december 2020 ^0 @ivandenberg Maar zelfs als de politiek het De overheid is dit jaar een grens Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O GO De oude licht- divisie van Phi lips sloot de beursweek po sitief af. Op de oliemarkt werd positief ge reageerd op het akkoord van olie kartel Opec. Het postbedrijf komt handen te kort om alle (kerst)bestellin- gen te bezorgen. -2J% Het supermarkt concern was de grootste daler bij de hoofdfondsen. a> E o 'We zitten alweer op het niveau van voor de crisis' IN TRANSITIE II De coronapandemie dwingt ondernemers de bakens te verzetten. Natasja de Groot Amstelveen Is er in coronatijd wel reden voor een feestje? Hoe hard heeft corona Randstad en zijn flexwerkers geraakt? Zuur dat de crisis vooral de men sen treft die al in een kwetsbare si tuatie zitten... —Dominique Hermans, directeur Zij hebben via jullie werk gevonden in andere sectoren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14