Maansteen ophalen voor minder dan 1 euro Welkomenergie' Dit zijn de trends voor in de kerstboom NIEUWS 13 Een bijzondere sinterklaasviering en erna direct de kerstboom in huis voor een corona kerst. Wat zijn de laatste trends? Kerstkenners delen hun tips. Leg je tarief voor 3 jaar vast en profiteer van de historisch lage energie prijzen. Doe het snel voor ze weer gaan stijgen. Stap over op welNom-energie.nl FEESTDAGEN VERSIERING Het Amerikaanse bedrijf Lunar Outpost en het Europese ispace hebben samen met nog twee an dere bedrijven contracten binnen gesleept om regoliet te delven, een mengsel van stof, gruis, mineralen, klei, glas en brokken gesteente dat op de oppervlakte van de maan te vinden is. Nasa vraagt om stukjes 'maansteen' tussen de 50 en 500 gram in gewicht. Lunar Outpost krijgt daarvoor 1 dollar (82 eurocent), de andere be drijven iets meer - de contracten zijn in totaal 25.001 dollar (ruim 20.500 euro) waard. ,,De bedrijven verzamelen de monsters en voor zien ons van visueel bewijs daarvan en andere data", legt een Nasa- woordvoerder uit aan de BBC. Het bedrag dat de bedrijven krij gen is zo laag, omdat ze slechts wor den betaald voor de regoliet en niet voor de astronomische kosten van de ontwikkeling om de reis naar de maan te maken of het transport. De bedrijven voeren deze missies dan ook niet uit voor het geld, maar voor de wetenschappelijke infor matie die ze opleveren. Bovendien kunnen de bedrijven zo experi menteren met het verzamelen van de stukjes maanoppervlakte. De financiële afspraak 'is een be langrijk precedent dat Nasa schept', zegt ruimte-expert Sinead O'Sulli- van tegen de Britse omroep. ,,Het zet de toon voor hoe commerciële exploitatie moet worden vorm gegeven." Nasa wil in 2024 een man en vrouw naar de maan sturen. Hoe makkelijk kan het zijn. De belangrijkste kerst boomtrend van 2020 is dat de boom in heel wat huishou dens eerder is opge zet dan andere jaren. Vanwege de coronabeperkingen wordt Sin terklaas in veel families maar overgeslagen en er is simpelweg ook grote behoefte aan een gezel lig huis. Stylist Anouk Berger van Versierdekerstboom.nl signa leerde de vroege kerstlust ook en leverde al talloze gestylede kerst bomen af. Samen met Marjolein Koster van Intratuin en Dewi Dekker van Vondels, een orna mentverkoper, somt ze zes be langrijke trends op. ILDE DIEREN De jungle wordt in huis gehaald. Die interieurtrend heeft ook de kerstboom bereikt met tijgerbal- len, panterprintjes en gouden olifanten. ,,Wij maken hem gla mour in combinatie met koper, goud en glitter. Het is een beetje Nel Veerkamp, maar wel stijlvol", zegt Berger. ,,Als je dat ook wil, dan raad ik aan om het subtiel te houden. Vijf panterballen is ge noeg, anders wordt het over de top en ben je er volgend jaar wel klaar mee." DEGROENEBOOM De boom is natuurlijk al groen, maar wat betreft Intratuin zijn er veel meer kleuren groen. Het tuincentrum noemt de trend Dark Island. 'Denk bij deze stijl aan een prachtig eiland, vol gepakt met zijn groene bossen, zwart zand en vulkanen', zo is de beschrijving. Groen wordt aan gevuld met lime en oranje of kopertinten. Volgens Marjolein Koster gaan klanten zelf thuis aan de slag met het maken van bijvoorbeeld kransen als kerst versiering. HOTELLOBBY Dat Versierdekerstboom.nl ook levert aan Holland Casino en theater Carré in Amsterdam is te zien aan de stijl Hotel Lobby. Hierbij geldt de ton-sur-ton- toepassing, oftewel verschillende kleuren van dezelfde kleurtoon. Berger: ,,Het is wat veiliger, maar ook chique en stijlvol. Je kunt bijvoorbeeld onderaan beginnen met donkerblauw en dan steeds lichter blauw naar de punt." POPART Minder ballen, méér ornamen ten, zo kun je de algehele trend omschrijven. En de ornamenten wijken steeds vaker af van de tra ditionele vogeltjes en kerstman nen. Stylist Fred van Leer heeft de popart-stijl omarmd en een eigen collectie uitgebracht bij Shoeby. Ook in die collectie ko men de wilde dieren terug. Intra- tuin ontdekte dat de vraag groeit naar figuren, zoals colablikjes, donuts en macarons. ,,Je kunt in de kerstboom zo wat meer van je persoonlijkheid laten zien'', vindt Dewi Dekker van Vondels. ,,Behalve de ham burgers zijn bij ons ook de hart- voor-de-zorg-ornamenten in trek dit jaar." De ornamenten zijn volgens haar ook heel geschikt om als cadeau te geven De tip van Berger is opnieuw: houd het bescheiden. VINTAGE „Het verlangen naar nostalgie blijft groot", zegt Anouk Berger over de trend die ze 'vintage family' noemt. ,,De kerstballen van oma worden weer van zolder gehaald. Daar passen onder meer glazen ornamenten bij, met de hand versierd. De versiering is heel divers, de kleurstelling traditioneel: zilver en rood. Wie dit weekend naar de kringloop winkel gaat, komt waarschijnlijk wel wat tegen van deze stijl, net teruggebracht door mensen die iets nieuws hebben gekocht en hun oude collectie wegbren gen." LICHTJES MET APP Warme, witte lichtjes passen volgens Anouk Berger het beste bij deze tijd. ,,Wij verkopen en verhuren kunstkerstbomen waar de lichtjes al in zitten. Dat is makkelijk. Je hebt tegenwoordig ook lichtjes die je kunt bedienen met een app op je telefoon. Dan laat je ze bijvoorbeeld knipperen in een bepaald patroon. Mijn tip zou altijd zijn: ga voor veel licht jes. Ik gebruik meestal snoeren van wel 40 meter lang. De licht jes in de boom hangen gaat vol gens Berger nog vaak fout. ,,Men- sen beginnen onderaan en slin geren dan als een soort spiraal de lichtjes naar boven. Wij volgen meer de takken, van binnen naar buiten. Dat geeft een mooier ef fect." zaterdag 5 december 2020 GOLDEN De Amerikaanse ruim tevaartorganisatie Nasa betaalt een bedrijf 1 dollar (82 eurocent) om monsters van stenen van de maan te verzamelen. Een extreem lage prijs, maar een belangrijke symbolische stap, be doeld om de weg vrij te maken voor de commerciële exploitatie van ruimtebronnen. en macarons Stefan ten Teije Wilde dieren Ornamen ten voor in de boom zijn allang niet meer al leen vogels en kerst mannen. FOTO'S VONDELS jan '19 juli '19 jan '20 juli '20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13