Hulst stopt clubs in nood extra geld toe 7 Discussie over Hulster toeristentaks is show voor de bühne TUINDERSLUST MEER DAN VIJFTIG JAAR TUINIEREN MET DE MAAN Jan Timmer was meer dan 50 jaar lid van volkstuinvereniging Tuinderslust in Terneuzen, waarvan bijna 40 jaar als voorzitter. Hij volgde bij het tuinieren de stand van de maan. Veel collega-moestuiniers moesten niets van 'die idiote praktijken' weten. Op deze regenachtige dag in december loopt Jan Timmer (85) nog één keer naar zijn tuin. De plek waar hij jaar in, jaar uit in de aarde wroette, boontjes en aard beien plukte of bietjes en sla zaaide. De plek waar zijn tuin wSs. Nu is het een woestenij. De fruit bomen zijn verdwenen, als ook de kas en de bosschages, en de grond is omgeploegd voor nieuwe huur ders. Als het hem wat doet, laat hij dat niet blijken. Voorbij is voorbij, vindt hij. ,,Hier liggen heel wat voetstapjes." Zijn 240 vierkante meter grote tuin lag centraal op het volkstui nenterrein achter buurtschap Driewegen. Veel leden kwamen er langs. Als je 52 jaar tuiniert, ken nen je ze wel een beetje, lacht hij. Van 1972 tot 2010 was hij ook nog voorzitter. Een functie die hij al tijd graag heeft gedaan. Als voor malig directeur van de school voor schipperskinderen in Terneuzen, hield hij nu eenmaal van 'de baas spelen'. Weer klinkt een gulle lach. Jan Timmer had een bijzondere manier van tuinieren, al vindt hij die zelf juist heel vanzelfsprekend. Hij volgde strikt de antroposofi sche leer van Rudolf Steiner en de biologisch-dynamische zaaikalen- der. Alles in de kosmos hangt met elkaar samen, meent hij. Hemelli chamen bepalen mede een succes volle oogst. De maan zorgt voor eb en vloed, maar regelt ook de Dat die Hollander kwam zeggen wat wel of niet mocht, werd me niet altijd in dank afgenomen grondwaterstand en het vocht in de gewassen. ,,Mijn tante maakte me er warm voor en ik vond het een prachtig idee van Steiner. Ik werd er door gegrepen. En het werkte! Je gaf ze kracht mee, waar door je mooiere producten kreeg, die je ook langer kon bewaren." Zo kon het dat hij bij afnemende maan om klokslag 11.05 uur de wortels uit de grond trok en bij wassende maan rijpe vruchten plukte. ,,Ik heb weleens midden in de nacht staan zaaien. Zelfs mijn vrouw vond me een vreemd ge val." Gek geworden De meeste - meestal oudere - tuin ders moesten niks van 'die flauwe kul' weten. ,,Die man is gek ge worden", grinnikt Timmer, die eind jaren 60 de drukte in Zaan dam ontvluchtte om in Terneuzen als schooldirecteur aan de slag te gaan. ,,Het is een geloofsovertui ging: je kunt niet alles naar eigen hand zetten." Bestrijdingsmidde len en kunstmest waren aan hem niet besteed. ,,Ik ging de boeren af voor koeienmest." Eigenwijze mensen Dat hij als voorzitter soms lastige besluiten moest nemen, maakte hem niet bij iedereen geliefd. ,,Dat die Hollander kwam zeggen wat wel of niet mocht, werd me niet altijd in dank afgenomen. Er heeft weleens iemand met een riek voor me gestaan!" Tuinders zijn eigen wijze mensen, weet hij. ,,We zijn soms ook erg streng geweest over kotjes die te dicht langs het pad stonden, of te groot waren. Ach teraf viel het meestal mee." Later mochten er ook kippen en bijen komen. De 55-jarige vereniging is met 130 leden nog springlevend. Voor Jan Timmer werd het werk in de tuin te zwaar. Maar erelid blijft hij. De toeristenbelasting zorgde in Hulst weer voor discussie. Het is een show voor de bühne, want de coalitiepartijen (met daarin ook de PvdA) hebben afgespro ken dat het tarief gelijk blijft. 'Zonde' Toeristenbelasting is het bedrag dat toeristen betalen voor een overnachting. Hulst brengt 0,65 cent in rekening. Het college wil dat ook zo houden. De gemid delde toeristentaks in Zeeland We laten veel geld lopen. Zonde bedraagt 1,50 euro. ,,We laten veel geld lopen. Zonde", stelt PvdA'er Ron de Kort. Koesteren Wethouder Adri Totté becijferde dat een verhoging van het tarief tot 1,50 euro Hulst 140.000 euro oplevert. De Kort: ,,Dan kunnen we de parkeerbelasting verlagen, het toerisme stimuleren, fiets routes aanleggen of De Linie op knappen." Het wordt echter een kwestie van 'zij dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was'. Hulst wil de toerist koeste ren, maar kan ook de huidige in komsten niet missen. Door de maatregelen rondom de coronacrisis moest een groot aantal clubs hun activiteiten aanpassen of zelfs stoppen. De sociale functie van de verenigingen en stichtingen kreeg hierdoor een knauw, en er zijn ook financiële gevolgen. Met een extra tegemoetkoming hoopt Hulst dat de clubs de grootste fi nanciële klappen kunnen opvan- gen. Het voorstel oogstte donder dagavond complimenten van de le den van de commissie Middelen. Het extraatje komt automatisch naar de clubs toe. De hoogte is af hankelijk van het aantal leden of het inwoneraantal van de kern waarin ze zetelen. De tegemoetko ming komt bovenop de vaste subsi die die ze over dit jaar al ontvingen. Het extraatje is niet bedoeld als vol ledige compensatie van de geleden financiële schade. Hulst hoopt dat de clubs met de geste, in combina tie met de diverse landelijke rege lingen, de grootste financiële nood kunnen lenigen. Het Rijk heeft landelijke com pensatiemaatregelen genomen waar organisaties een beroep op kunnen doen. Daarnaast heeft het Rijk geld aan gemeenten gegeven om voor dit doel. De tegemoetko ming van Hulst komt daar nog eens bovenop. Verenigingen en stichtin gen die in eerste instantie niet in de Het extraatje komt bovenop de steun die het Rijk landelijk en via gemeenten biedt regeling zijn opgenomen, kunnen zich alsnog aanmelden bij de ge meente. Voordat ze een tegemoet koming ontvangen, moeten ze wel kunnen aantonen wat hun financi ële schade als gevolg van de corona maatregelen is. ,,Een goede en belangrijke keuze van het college", zei Jelle Roelands namens Algemeen Belang Groot Hulst. ,,Onze complimenten aan het college om onze clubs te helpen in deze moeilijke tijden", vulde PvdA'er Ron de Kort aan in de ver gadering van de commissie Midde len. Alle fracties onderschrijven het voornemen. Terneuzen en Sluis Hulst is niet uniek in de bijstand voor verenigingen. Ook in de ge meente Sluis zijn eerder in samen werking met de Taskforce Marke ting en Promotie mogelijkheden gecreëerd voor verenigingen en in stellingen (sport en cultuur) die door corona schade hebben gele den. Enerzijds voor ondersteuning in noodsituaties en anderzijds voor ondersteuning bij activiteiten. Ter- neuzen pakte het net wat anders aan. Daar was al een coronasteun fonds voor de culturele sector inge- Complimenten aan het college om onze clubs te helpen in deze moeilijke tijden steld. Volgens een woordvoerster wordt momenteel onderzocht of dit ook wordt uitgebreid naar an dere stichtingen en verenigingen, zoals bijvoorbeeld sportclubs. zaterdag 5 december 2020 VL Jan stond 's nachts te zaaien Pascalle Cappetti Terneuzen jrflCl - Jan Timmer (85) op de plaats waar jarenlang zijn volkstuin was. foto peter nicolai -Jan Timmer, oud-voorzitter volkstuinvereniging Tuinderslust Afschaffen die toeristenbe lasting, vindt HulstPlus. De PvdA wil het tarief voor be zoekers juist fiks verhogen, zodat Hulst 140.000 euro extra te besteden krijgt om 'leuke dingen voor de burgers' te doen. Sheila van Doorsselaer Hulst -Ron de Kort, PvdA Verenigingen en stichtingen uit de gemeente Hulst die lijden als gevolg van de coronamaatrege len, verdienen een financieel steuntje in de rug. De gemeente wil ze een extra centje toestop pen. Sheila van Doorsselaer Hulst - Ron de Kort (PvdA)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136