Terneuzen lijkt af te stevenen op een verbod op lachgas Langer huishoudelijke hulp van zo-net 6 Sluis legt netwerk aan MIJN DORP, MIJN STAD KERSTKAARTEN ZELFGEMAAKT Recreatie Ruiters Zeeuws-Vlaan- deren, Paardentoerisme Zeeland en Manege Hippo d'Or in Nieuwvliet vragen al heel lang om paden speci aal voor paarden. Omdat die er nu niet zijn, lopen ruiters langs de weg of op fietspaden en dat leidt tot ge vaarlijke situaties en zelfs ongeluk ken. Burgemeester en wethouders van Sluis, de enige Zeeuwse kustge- meente zonder ruiterpaden, zien dat ook in. De kust is zeer geliefd bij De ruiterroutes moeten indirect ook een einde maken aan de overlast van paardenpoep op het strand ruiters, die zowel individueel als in groepjes op het strand lopen. Vooral vanuit Nieuwvliet trekken ze er op uit, omdat daar een manege is. De gemeente is met Recreatie Ruiters Zeeuws-Vlaanderen en Paardentoerisme Zeeland om de ta fel gegaan. Ze zijn samen met een plan voor ruiterroutes rondom Nieuwvliet, Groede en Breskens gekomen. Daar komt een routenet- werk van ruiterpaden met knoop punten, vergelijkbaar met de paden voor wandelaars en fietsers. De pa den zullen zo veel mogelijk vrij van andere wegen liggen en er komen veilige oversteeklocaties. Verder wordt mogelijk ook de duinopgang bij de manege in Nieuwvliet aangepakt. Daar ligt een vrijliggend ruiterpad richting het strand, maar veel ruiters lopen nog steeds over de verharde weg. Dat zorgt voor conflicten met andere badgasten. Sluis wil daarom een volledig vrijliggende opgang voor ruiters aanleggen, maar zegt er eer lijk bij dat het ruiterknooppunt voorlopig prioriteit krijgt. Poep Sluis wil daarnaast korte metten maken met paardenpoep op de stranden. Afgelopen zomer hadden badgasten in Nieuwvliet veel min der plezier van hun stranddag, om dat overal poep lag. Dat probleem speelt al jaren. De hoop is dat de nieuwe ruiterpaden daar een einde aan maken. De gemeente gaat ook in overleg met de hippische sector en verenigingen over paardenpoep. Die gaan ruiters wijzen op de re gels. Ook worden er informatiebor den geplaatst. Een nog op te richten stichting wordt verantwoordelijk voor het onderhoud van de paden. Sluis wil eerst alle afspraken met die stich ting vastleggen, voordat het net werk wordt aangelegd. Het plan kost zo'n 65.000 euro. Sluis betaalt 35.000 tot 50.000 euro, de provincie lapt tussen de 15.000 en 30.000 euro. Uit het rood voor groen-fonds komt 15.000 euro. De gemeenteraad praat volgende week dinsdag over het plan. Guido van der Heijden Terneuzen Hoewel lachgas (dat vaak als patro nen voor slagroomspuiten ver kocht wordt) niet verboden is, wil len steeds meer politici er vanaf. Lachgas, geïnhaleerd via een bal lon geeft een korte roes. Jos van Ginneken (CDA) strijdt al langer tegen lachgas. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie Om geving donderdagavond, zei hij al liever het gebruik in de hele ge meente te verbieden. Zover gaat de aanpassing van de Algemene Politie Verorderning (APV) niet. Alleen in bepaalde ge bieden van de gemeente kan een verbod gelden en alleen als er sprake is van overlast. Nut Hoewel de twee grootste fracties (CDA en Top/Gemeentebelangen) een lachgasverbod in de APV wil len, zagen lang niet alle fracties het nut ervan in. ,,Hoe gaan we dat handhaven?" vroeg Laszlo van de Voorde zich af. ,,We vragen al zo veel van onze boa's de laatste tijd. Komt dit er ook nog eens bij? Beter kunnen we gewoon een landelijk verbod afwachten, dat is ook hel derder." Ook Indra Zandman (PVV) zag praktische problemen. ,,Er moet eerst overlast zijn, dan pas wijs je een gebied aan. Als je een gebied aanwijst waar het verboden is, dan gaan ze toch ergens anders heen? Dan heeft dit toch geen nut?" Volgens Jos van Ginneken (CDA) heeft een Terneuzens ver bod zeker wel zin. ,,Er is wel dege lijk overlast. Er is vervuiling door patronen en ballonnen, er zijn ge zondheidsrisico's. Liefst had ik di rect een landelijk verbod maar als we dit in de APV zetten, hebben we het hier alvast geregeld." Het besluit dat zo-net verdwijnt, staat vast. De gemeenteraad van Terneuzen heeft dat maart dit jaar besloten, allereerst om de kosten van huishoudelijke hulp in de hand te houden. Bij zo-net kon ie dereen terecht. Of iemand echt hulp nodig heeft, werd niet beoor deeld. Daar is een einde aan ge maakt. Welzijnsinstelling aan-z gaat voortaan allereerst na of iemand daadwerkelijk schoonmaakhulp nodig heeft en voor hoeveel uren per week. Daar begint de schoen te wringen. Zo-net is verbonden aan aan-z, waarmee oneerlijke concur rentie ten opzichte van andere zor- Uiterlijk 1 mei volgend jaar zal de overdracht plaatsvinden gaanbieders als ZorgSaam en Pri- vaZorg op de loer ligt. Om dit te voorkomen is besloten zo-net op te heffen. De hulp moet wel doorgaan. De bedoeling is dan ook altijd geweest de activiteiten van zo-net bij een andere zorgaanbieder of andere zorgaanbieders onder te brengen. Dat zou deze maand gebeuren. Zo net en de gemeente Terneuzen zijn evenwel tot de conclusie geko men dat meer tijd nodig is. Het gaat ook niet om niks. Zo-net telt zo'n honderd medewerkers en biedt ruim achthonderd Terneu- zenaren schoonmaakhulp. Uiterlijk 1 mei volgend jaar zal de overdracht plaatsvinden, is nu be sloten, vanuit het idee 'zorgvul digheid boven snelheid'. Zo willen zo-net en de gemeente Terneuzen het voor elkaar krijgen dat gebrui kers zoveel mogelijk dezelfde hul pen houden. Dat moet wel goed geregeld kunnen worden, want een vertrouwd gezicht in huis is het belangrijkste wat er is. Zaterdag Zondag zaterdag 5 december 2020 Paden voor ruiters in kuststreek Joëlla van Dierendonck, Simon Krijnen (rechtsachter), Tom Ocker Doens en Mats Lips (rechtsvoor) tonen de vrolijke kerstkaarten die de leerlingen van de Sint Bavoschool in Oost burg hebben gemaakt. Met de kaarten bren gen de scholieren licht in de duisternis. Ze gaan de kerstkaarten vanaf volgende week verkopen a vijf euro voor een setje van tien stuks. De opbrengst is voor de 3FM-actie Seri- ous Request, voor medische hulp tijdens de coronacrisis. Schooldirecteur Marc Van Vlier- berghe verwacht, met aftrek van de kosten, 'een dikke 4000 euro' over te kunnen maken. De 213 leerlingen krijgen samen 750 setjes mee voor de verkoop; niet aan de deur, maar direct aan familie en buren. WEA Accountants en Adviseurs Oostburg neemt er ook nog 120 af. FOTOANNEHANA Eindelijk goed nieuws voor West-Zeeuws-Vlaamse paarden liefhebbers. De kuststreek krijgt de al zo lang gewenste ruiterpa den, in het gebied tussen Nieuw- vliet, Groede en Breskens. De ruiterroutes moeten indirect ook een einde maken aan de overlast van paardenpoep op het strand. Bob Maes Nieuwvliet Terneuzen wacht een landelijk lachgasverbod niet af en wil het in de APV zetten. In de gemeen teraad lijkt een meerderheid er voor te zijn. Zo-net blijft langer huishoude lijke hulp verzorgen in Terneu- zen, tot uiterlijk 1 mei volgend jaar. De overdracht naar een an dere zorgaanbieder vergt meer voorbereidingen. Harmen van der Werf Terneuzen AXEL Museum Het Warenhuis, 11.00 17.00 uur: Open; Centrum, 08.00 - 16.00 uur: Week markt; HOEK Loods 53 aan de Langestraat, 09.00-16.00 uur: Kringloop verkoop; HULST Jongerencen trum Komma, 14.00 18.00 uur: Open VR game(12-23 jaar); SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open; Voormalige Rabobank, 10.00 17.00 uur: Rommel markt; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Winkel open met rondleiding (11.00 uur); SINT-JANSTEEN Bij kerk, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; SLUIS Museum Het Belfort, 13.00-16.30 uur: Open; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00 18.00 uur: Open; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open; Markt, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Winkel open met rondleiding (14.00 uur); Museum Het Belfort, 13.00-16.30 uur: Open; Belfort, 15.30-16.30 uur: Piet Hamelink bespeelt carillon; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135