Ouders willen dat (roetveeg)piet op school kan blijven komen Hotel Oudelande moet regels volgen 6 'KPN laat het afweten' MIJN DORP, MIJN STAD Op verschillende plekken in Kats kan er nog altijd niet mobiel gebeld worden. Giljamse: ,,Maar het pro bleem speelt ook in Colijnsplaat en Kamperland, hoor. Daar zijn ook plekken waar geen of slecht bereik is. Het geldt eigenlijk voor het hele eiland. En dat levert behoorlijk wat problemen op." Want wat als je iets wilt betalen aan de deur? ,,Dat gaat dus niet. Dan moet je de leverancier vragen om mee te gaan buiten het dorp, want daar is wel bereik. Maar ook de vei ligheid is in het geding. Want bij voorbeeld de coronatest gaat ook via je mobiel. En wat dacht je van Am ber-alerts of de andere meldingen? Om van 112 nog maar te zwijgen." Formeel kunnen wij niks afdwingen Giljamse vertelt over de schoor steenbrand die ooit veel schade op leverde. ,,Omdat op die plek 112 niet bereikt kon worden. Dat gebeurde pas veel later bij een buurman die een vaste telefoon had. Daardoor was er veel meer schade dan nood- zakelijk was. Eigenlijk zou de ge meente het moeten afdwingen, in verband met de veiligheid." ,,Het is inderdaad een bekend punt", antwoordde burgemeester Loes Meeuwisse onlangs op vragen van D66'er Charles Lelkens. ,,Maar formeel kunnen wij niets afdwin gen. Wel heb ik de dorpsraad be loofd dat ik contact zal leggen met KPN." Volgens Giljamse heeft de ge meente er al van alles aan gedaan. ,,Het probleem ligt bij KPN. De ge meente heeft zelfs de mogelijkheid gecreëerd om een mast te plaatsen, maar KPN laat het gewoon afwe ten. Ze beloofden eerst dat het vorig jaar december zou worden opgelost, toen werd het februari, vervolgens eind 2020. Ze zeggen maar wat en vervolgens doen ze niks." Via wifi KPN laat weten de klachten over de slechte dekking in Kats te herken nen. ,,Die dekking is niet optimaal en dat heeft onze aandacht", laat een woordvoerder weten. Als (tijdelijke) oplossing noemt de KPN-woord- voerder bellen via wifi. ,,Dat kan ge activeerd worden op veel telefoons, waardoor mensen in en om huis goed bereikbaar zijn." Daarnaast is KPN volgens de woordvoerder bezig met de moder nisering van het netwerk. ,,We ver nieuwen alle antennes van ons mo biele netwerk. Daarbij wordt de ca paciteit beter en ook het bereik, om dat we extra frequenties toevoegen. We verwachten dat dit ook een ver beterde dekking zal opleveren." Wanneer iedereen in Kats met zijn mobiel kan bellen kan de woordvoerder nog niet zeggen. ,,Het zal naar verwachting eind vol gend jaar grotendeels gereed zijn." De scholengroep, waar ruim twintig openbare en christelijk basisscholen op de Bevelanden onder vallen, nam onlangs een opmerkelijk besluit. Dit jaar mochten bij de sinterklaasactivi teiten op de scholen nog roet- veegpieten aanwezig zijn, maar volgend jaar wordt de figuur piet helemaal in de ban gedaan. Daar zijn veel ouders van de Stamperiusschool niet over te spreken. Ze benadrukten geen ac tie te voeren voor het behoud van Zwarte Piet, maar vinden roet- veegpiet juist een prima oplos sing. ,,Laat Albero gewoon de lan delijke lijn volgen", stelde Peter Markusse. ,,Nu willen ze het braafste jongetje van de klas zijn." Angela Krijger zegt de indruk te Nu willen ze het braafste jongetje van de klas zijn hebben dat veel leerkrachten en directeuren ook niet blij zijn met het besluit. Bij het kantoor van Albero in Goes las één van de pieten een ge dicht voor dat duidelijk maakte hoe de lokale Sinterklaas, de pie ten en veel ouders uit Wilhelmi- nadorp over kwestie denken. Be stuursvoorzitter Ad Vis kon de lu dieke actie waarderen en legde uit dat Albero het feest inclusiever wil maken. Hulpjes ,,We hebben de geschiedenisboe ken erop nageslagen en gezien dat Zwarte Piet echt een link met de slavernij heeft", zei Vis. ,,Sinter- klaas kan in de toekomst gewoon hulpjes meenemen naar de scho len, maar die zullen geen piet meer heten. Anders blijf je de as sociatie met Zwarte Piet houden." Vis wil binnenkort gaan praten met een delegatie uit Wilhelmi- nadorp. Dat betekent dat de illegale bouw sels (een stuk of zes) moeten wor den weggehaald, het verblijf aan alle brandveiligheidsvoorschriften moet voldoen en dat er niet meer dan negen mensen mogen wonen, want zo staat het in de vergunning. Nu verblijven naar eigen zeggen van de eigenaren gemiddeld vijf tien tot twintig mensen in het ho tel. ,,En dat is dus bijna het dub bele", zegt Weststrate. Jaren terug zijn met de eigenaren afspraken gemaakt en die zijn ze tot nu toe niet nagekomen De overtredingen zijn in de afge lopen jaren geconstateerd tijdens regelmatige controles. Ook zijn er klachten van buurtbewoners bin nengekomen. Alleen is het tot nu toe bij het constateren van overtre dingen gebleven en is de gemeente nooit overgegaan tot handhaving. ,,Het valt ons te verwijten dat we dat niet goed hebben opgepakt", zegt Weststrate. Maar wat hem be treft is de maat vol en daarom gaat de gemeente nu wél optreden. Eigenaren Peter Gorter en Nel- leke Wagenaar willen al jaren hun bedrijf uitbreiden naar 48 plaat sen. Onlangs zochten ze daarover de publiciteit, omdat ze na jaren praten nog niets waren opgescho ten. Volgens de eigenaaren schuift de gemeente alles op de lange baan. Weststrate bevestigt dat het al vier jaar loopt. Maar hij kaatst de bal terug. ,,Jaren terug zijn met de eigenaren afspraken gemaakt en die zijn ze tot nu toe niet nageko men." Zaterdag Zondag zaterdag 5 december 2020 Kats wil mobiel bellen BE De mobiele bereikbaarheid in Kats is slecht. Al jaren kan Frank Giljamse thuis bijna niets met zijn mobiele telefoon. En de voorzitter van de dorpsraad is lang niet de enige. Hij is het beu: ,,We hebben KPN al heel vaak gevraagd er wat aan de doen. Maar er gebeurt gewoon niks." Willem Adriaansens Kats - Loes Meeuwisse, burgemeester Meteen nadat gisteren de festi viteiten op de Stamperius- school in Wilhelminadorp waren afgelopen, stapten Sin terklaas, twee pieten en een paar ouders in de auto naar Goes. Ze hadden een bood schap voor scholengroep Al- bero: 'Piet moet blijven!' Rob Paardekam Wilhelminadorp - Peter Markusse, voorstander van roetveegpiet op school Illegale bouwsels, illegale be woning en de brandveiligheid is ook niet op orde. Er is volgens de gemeente Borsele veel mis bij het hotel voor arbeidsmi granten in Oudelande. De ge meente sommeert nu de eige naren orde op zaken te stellen. ,,De maat is vol", zegt wethou der Kees Weststrate. Melita Lanting Oudelande - Kees Weststrate, wethouder DRIEWEGEN Korte- weg 17, 10.00-16.00 uur: Open dag bij 't Bagatelletje GEERSDIJK Geers- dijkseweg, 10.30-11.15 uur: ZBBUZZ GOES Markt, 09.00 16.00 uur: Week markt; Galerie Goese Kade, 13.30-16.30 uur: Gastexpositie Johan Elenbaas en Charlotte Houwing HEINKENSZAND 't Kunstuus, 10.00 12.00 en 13.00-16.00 uur: Expositie Jopie Minnaard KAPELLE Fruitteelt museum, 10.00-16.00 uur: Expositie over blikken verpakkings materiaal KATS Noordlange- weg, 09.30-10.15 uur: ZBBUZZ KRUININGEN Boer derij aan Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt SCHORE Nieuwe Schoorseweg 3, 10.00-16.00 uur: Kerstbomenverkoop THOLEN Bieb in de buurt, 10.00-12.00 uur: Leer program meren bij CoderDojo voor kinderen van 7 12 jaar WAARDE Meezeweg 2, vanaf 10.00 uur: Kerstbomenverkoop WEMELDINGE Centrum, 08.00 12.00 uur: Week markt WISSENKERKE Weststraat, 11.30 12.15 uur: ZBBUZZ HANSWEERT Jeugd soos, Binnenhaven 25, 10.00 en 11.00 uur: Bootcamp HEINKENSZAND Bunder Kunst, Pan- hoeveweg, 15.00 uur: Jazzconcert 'DASH!' Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Een roetveegpiet leest het gedicht voor, Sinterklaas en bestuursvoorzitter Ad Vis van Albero horen het aan. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132