II 'Sint kan hulpjes meenemen, maar die heten geen Piet' 7 ARNOLD VAN DER CINGEL BOEK OVER LEVEN MET PARKINSON Een stijve linkerarm was het eerste signaal van Parkinson voor stratenmaker Arnold van der Cingel (52) uit Nieuwerkerk. Hij schreef een boek over zijn ervaringen. ls je hem vijfjaar ge leden, vlak voordat hij de diagnose Parkin son kreeg, had gezegd ^^^^^^dat hij een boek zou schrijven, had hij je niet geloofd. En nog is hij er zelf verbaasd over dat hij het heeft gedaan. Arnold van der Cingel begon eind decem ber vorig jaar met schrijven en na acht weken had hij een tachtig bladzijden tellend document. „Zo dra je het voltooid hebt, kom je op het punt: wat ga je ermee doen? Het drukken? Hoeveel dan? En aan wie geef je het?" Hij moest wel even over een drempel stappen voor die beslissing. ,,Je laat je met zo'n boekje als het ware in de hand kijken." Want de inhoud is zeer persoonlijk. Van der Cingel beschrijft in Wat bepaalt je leven, Parkinson of... hoe hij achter zijn ziekte kwam, welke gedachten er door zijn hoofd gin gen, hoe zijn omgeving erop re ageerde en hoe het met zijn bedrijf verder moest. Dat laatste is nu geen grote vraag meer: zijn zoons Pascal en Yannick kwamen achter eenvolgens bij zijn zaak, aanne mingsbedrijf Van der Cingel, wer- ken. Zelf werkt hij ook nog mee, maar hij doet steeds meer stapjes terug. Parkinson is een progres sieve ziekte, er is geen medicijn voor genezing. Houvast Frustratie is één van de sympto men, vertelt Van der Cingel. ,,Daar heb ik gelukkig geen last van. Ik probeer het zo positief mogelijk te benaderen." Hij heeft daarbij grote houvast aan zijn geloof. Hij is lid van de christelijk gereformeerde kerk in Kerkwerve, waarvoor hij sinds 2,5 jaar ook actief is als ou derling. Zijn geloof en zijn bele ving daarvan, komen ook terug in 'Nooit geweten dat schrijven zo leuk zou zijn' het boek. ,,Ik kwam er pas later achter dat de grote lijn in mijn boekje is dat ik een weg aangeef. Dat is de geestelijke weg die ik mocht gaan. Daarin vind ik mijn rust, mijn troost en mijn bemoedi ging. Het is een weg die ik ga, maar mij min of meer ook gewezen wordt. Dat zou ik willen meege ven met mijn boekje. Tegelijker tijd besef ik dat niet iedereen zo denkt of ervan gediend is daarmee geconfronteerd te worden. Zoveel mensen, zoveel overtuigingen, maar dit is in mijn diepste wezen de richting die ik mensen wil wij zen. Je wilt niet belerend zijn, maar ik hoop met het boekje wel teweeg te brengen dat mensen er over gaan nadenken." Patiënt Van der Cingel schrijft in zijn boek ook waar hij tegenaan loopt, zoals de verschillende benaderingen van behandelaars, maar ook van vrienden en bekenden. ,,Als ie mand aan je vraagt 'hoe gaat het?', dan zit daar nu een diepere lading achter. Maar dat zit waarschijnlijk in je hoofd, dat ze je nu altijd als de patiënt zien." Hij heeft de smaak van het schrijven te pakken. ,,Als ik tijd heb, plof ik op de bank, pak ik mijn schrijfmap erbij en laat ik mijn ge dachten gaan. Of het weer een boekje wordt, weet ik niet. Ik had nooit geweten dat schrijven zo leuk zou zijn." De scholengroep, waar ruim twin tig openbare en christelijk basis scholen op de Bevelanden onder vallen, nam onlangs een opmerke lijk besluit. Dit jaar mochten bij de sinterklaasactiviteiten op de scho len nog roetveegpieten aanwezig zijn, maar volgend jaar wordt de fi guur Piet helemaal in de ban ge daan. Daar zijn veel ouders van de Stamperiusschool niet over te spre ken. Ze benadrukten geen actie te voeren voor het behoud van Zwarte Piet, maar vinden roetveegpiet juist een prima oplossing. ,,Laat Albero Nu willen ze het braafste jongetje van de klas zijn gewoon de landelijke lijn volgen", stelde Peter Markusse. ,,Nu willen ze het braafste jongetje van de klas zijn." Angela Krijger zegt de indruk te hebben dat veel leerkrachten en directeuren ook niet blij zijn met het besluit. Bij het kantoor van Albero in Goes las één van de pieten een ge dicht voor dat duidelijk maakte hoe de lokale Sinterklaas, de pieten en veel ouders uit Wilhelminadorp over kwestie denken. Bestuursvoor zitter Ad Vis kon de ludieke actie waarderen en legde uit dat Albero het feest inclusiever wil maken. ,,We hebben de geschiedenisboe ken erop nageslagen en gezien dat Zwarte Piet echt een link met de sla vernij heeft", zei Vis. ,,Sinterklaas kan in de toekomst gewoon hulpjes meenemen naar de scholen, maar die zullen geen Piet meer heten. Anders blijf je de associatie met Zwarte Piet houden." Vis wil bin nenkort gaan praten met een dele gatie uit Wilhelminadorp. zaterdag 5 december 2020 'Frustratie is een van de symptomen' Valeska Nastaly Nieuwerkerk Arnold van der Cingel is met zijl zoon Yannick aan het werk in Zieril - Arnold van der Cingel zee. FOTO MARIEKE MANDEMAKER 'Wat bepaalt je leven, Parkinson of...' wordt in eigen beheer uitge geven. Contact via: alccingel@zeelandnet.nl Meteen nadat gisteren de festi viteiten op de Stamperiusschool in Wilhelminadorp waren afgelo pen, stapten Sinterklaas, twee pieten en een paar ouders in de auto naar Goes. Ze hadden een boodschap voor scholengroep Albero: 'Piet moet blijven!' Rob Paardekam Wilhelminadorp - Peter Markusse, voorstander van roetveegpiet op school Een roetveegpiet leest het gedicht voor, Sinterklaas en bestuurs voorzitter Ad Vis van Albero horen het aan. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131