mm mm TOPBOEKEN INTERVIEW Sapiens Irene van der Aart schreef Uitgemolken, een vrolijk boek over een verdrietig thema: het laatste jaar boeren van 'haar' Boer. Hebben boeren nog toekomst in Nederland? (Atlas Contact, €25) Op het erf van Irene van der Aart (53) zijn het niet langer de tractors die in het oog springen; er staat alleen nog de witte auto met het logo van haar theaterbedrijf. In normale tijden trekt ze hiermee vanuit Westendorp - tussen Varsseveld en Doe- tinchem - het hele land door voor optredens als zangeres, actrice, presentatrice en caba retière. ,,Nu staat-ie stil. Dus heb ik het boek dat ik in 2021 zou schrijven maar wat naar voren gehaald.'' De veelzijdige Van der Aart verwierf enige bekendheid als wederhelft van Paulien Cornelisse in cabaretduo Rots. Hier in de Achterhoek kennen ze haar vooral vanwege haar vaak droogkomische columns, die sinds 2008 in De Gelderlander verschijnen. Deze columns vormen de basis voor haar nieuwe boek, Uitgemolken. Dat er tegenwoordig geen tractor maar een auto op het erf staat, vertelt in een notendop het proces waarvan ze in dit boek verslag doet. Haar 'Boer', zoals ze hem stee vast noemt, is niet langer boer. Rugklachten, lage melkprijzen en een toenemende weer zin tegen het veeleisende boerenbestaan zorgden ervoor dat hij de keuze maakte die jaarlijks honderden kleine boeren maken. Hij hield het voor gezien. ,,We gingen mee op dezelfde groepsreis, naar Cuba, zeventien jaar geleden. Ik was in die tijd vooral aan het daten met muzikan ten met bindingsangst en zat met allerlei exen met rugzakjes. Van die Amsterdamse mannen die maar niet kunnen kiezen. En toen was hij daar ineens. Iemand die volkomen op zijn gemak met zichzelf leek. En precies wist wat hij wilde, namelijk mij. Na de reis spraken we af dat ik eens naar de Achterhoek zou komen.'' Lachend: ,,Wist ik veel hoe ver dat was. Daarom besloot ik maar te blijven, al heb ik mijn appartement in Amsterdam altijd aangehouden.'' Is de inburgering intussen voltooid? ,,Ik ben een wereldburger, dus voel ik me óók hier thuis. Natuurlijk, ik ben nog altijd 'niet van hier' en dat voel je soms nog wel, maar inmiddels hoor ik ook gewoon een beetje bij het meubilair. En als ze je een maal kennen, dan zijn ze hier heel trouw.'' 30 Yuval Noah Harari Lezen Julius Roelants over de bestsellers van Boekhandel Roelants in Nijmegen (en drie tips). 3 BESTSELLERS Marieke Lucas Rijneveld Mijn lieve gunsteling „Natuurlijk staat deze roman op 1. Dé bestseller voor deze sinterklaas- en kerstperiode." Yoah Nuval Harari Sapiens (graphic novel) ,,De stripuitvoering van bestseller Sapiens. Heel mooi vormgegeven.'' (Thomas Rap, €25) Annie Ernaux - De jaren ,,Prachtig boek van deze Franse schrijfster over de periode tussen 1941 en 2006. Hiervan verwacht ik de komende tijd nog wel meer te verkopen.'' (De Arbeiderspers, €21) 3 AANRADERS Toon Tellegen Ze wisten er meer van ,,Een heerlijke verzamel bundel van Tellegens dierenverhalen van de afgelopen twintig jaar.'' (Querido, €45) John Gray De filosofie van een kat ,,Wat wij van katten kun nen leren in relatie tot een goed leven - en dan in een breder perspectief." (Spectrum, €21) Ivan Toergenjev Vaders en zonen ,,Net nieuw als onderdeel van De Kleine Russische Bibliotheek. Een genot om te lezen, nu voor slechts een tientje verkrijgbaar.'' (Van Oorschot, €10) DE JAR Toon Tellegen Ze wisten er MEER VAN wrltdlta aIUa 'Een boer leeft arm en sterft rijk' TEKST KAREL SMOUTER FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Hoe komt een cabaretière uit de hoofd stad aan een Achterhoekse boer?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 110