goed veranderd. Wit-Russen werken samen. Organiseren zich. Zijn er trots op om Wit-Rus te zijn. Staan voor hun rechten en die van anderen. Hoe het verder allemaal ook zal lopen, dit neemt niemand ons af. We hebben elkaar ontdekt.'' Ook de Wit-Russen in het buitenland zoeken elkaar nu op, veel Nederlandse Wit-Russen zijn dag en nacht in touw om hun landgenoten te helpen. In Amsterdam ontmoette Tichanovskaja er honderd - vanwege de coronaregels moest het aantal beperkt blijven. Daar gebeurde iets magisch. De organisator van de bijeenkomst was jarig en werd uitbundig gefeliciteerd door de vrouw op wie hij had gestemd. Maar hij was niet de enige, bijna iedereen vertrok na haar toespraakje met een uitgelaten, jarige gloed. ,,Zo'n ontmoeting is belangrijk voor hen, dat weet ik. Het geeft hen energie om door te gaan. Maar voor mij is het minstens even belangrijk, deze mensen inspireren mij. Het werk dat ze doen is van onschatbare waarde. Zij zorgen ervoor dat ons land op de agenda blijft. We doen dit echt met zijn allen.'' Tichanovskaja staat onder grote druk. Hoe het haar lukt dan toch steeds zowel kalm als energiek te blijven? ,,Daar heb ik nog geen uitgebreide analyse van gemaakt.'' Ze neemt haar tijd om na te denken. ,,Huilen kan goed zijn. Dat je alles eruit gooit en dat daarna alles beter is. In mijn vorige leven huilde ik best snel, soms om helemaal niets. Maar nu, wanneer heb ik voor het laatst gehuild? Al maanden niet meer. Ik denk dat ik vind dat ik het recht niet heb. Als ik erover nadenk, weet ik best dat ik uitgeput ben, en dat ik veel zorgen heb. Maar hoe ik me voel is gewoon niet relevant. Ik móet dit doen. Voor mijn man, voor de Wit-Russen, voor het hele land. Ik mag mijn emoties alleen laten zien als die anderen inspireren. Want dat is nu mijn taak: anderen inspire ren. ,,Bij alles wat ik doe voel ik me schuldig, dat gevoel is een constante. Ik kan niet naar die gruwelijke video's uit Minsk kijken zonder me schuldig te voelen over het feit dat ik niet daar ben, bij mijn familie en bij al die mensen die het zo zwaar hebben. Ik weet best dat ik zodra ik bij de grens kom in de gevangenis word gegooid, en dat ik nu, als internationaal vertegenwoor diger van de Wit-Russen, veel meer kan doen dan vanuit de gevangenis. Mijn land genoten weten dat ook, ze nemen me het echt niet kwalijk dat ik niet bij hen ben. Maar toch knaagt het. De staatspropaganda speelt daarmee. Die zegt: jullie zijn aan het demonstreren terwijl zij lekker koteletjes eet met een wijntje erbij. Onzin natuurlijk, maar het raakt me toch.'' Eenmaal terug in Vilnius kijkt ze via Zoom - kindergeluiden op de achtergrond - terug op haar bezoek aan Nederland. De mensen waren aardig, zegt ze, en hebben haar verzoeken welwillend aangehoord. Ze is blij met alle steun die haar is toe gezegd, het was een constructieve reis. Het was goed, lacht ze, voor een wérk- bezoek. ,,Ik heb altijd al eens naar Amster dam gewild. Maar dat ik met bodyguards langs de grachten zou lopen, dat was natuurlijk nooit de bedoeling.'' PASPOORT Svetlana Tichanovskaja Privé Getrouwd, twee kinderen, een zoon van 10 en een dochter van 5. Steunpilaren Tichanovkaja op bezoek bij Rutte, op 19 november. Eronder: samen met haar twee medestrijders. Geboren 11 september 1982 in Mikasjevitsji, Wit-Rusland. Opleiding Lerarenopleiding Duits en Engels. Loopbaan Werkte als lerares en vertaler, heeft zich de laatste tien jaar vooral gericht op de zorg voor haar kinde ren. Bij de presidents verkiezingen op 9 augustus kreeg zij volgens onafhankelijk onderzoek veruit de meeste stemmen. Op dit moment leeft ze in ballingschap in Litou wen en treedt ze op als internationaal vertegenwoordiger van de Wit-Russen. ZATERDAG 5 DECEMBER 2020 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 109