'Mijn dochter van 5 denkt dat haar vader op zakenreis is. Elke avond voor het slapen vraagt ze naar hem' eerste keer was het zwaarst. Ik wist nog helemaal niet hoe alles werkte. Hoe we erachter konden komen waar hij was, hoe we hem eten moesten brengen. Nu is het vooral moeilijk voor de kinderen. Mijn dochter van 5 denkt dat haar vader op zakenreis is. Elke avond voor het slapen vraagt ze wanneer hij terugkomt. Mijn zoon van 10, die wel weet waar zijn vader is, troost haar en zegt dat papa snel weer thuiskomt. Hij weet ook wat ik doe, mijn dochter denkt dat ik op reis ben om cadeau tjes voor haar te kopen. Ik zie dat mijn zoon onder de situatie lijdt. Eigenlijk moet ik binnenkort met hem gaan zitten om te praten over wat ons allemaal is overkomen. Maar hij is gevoelig, ik weet niet goed hoe ik dit aan moet pakken.'' Ze is nu vier dagen op reis en zo lang was ze nog niet bij haar kinderen weg geweest. ,,Ze zijn bij vrienden, ze zijn in goede han den, maar voor mij was het toch een grote stap ze zo lang alleen te laten.'' Na een korte pauze: ,,Maar wil je het niet laten lijken alsof mijn verhaal bijzonder is? Dit is het verhaal van alle families in Wit- Rusland die in aanraking zijn gekomen met de politie.'' Maar natuurlijk worden niet alle Wit- Russen door Europese regeringsleiders ontvangen. Tichanovskaja wel. Ze vraagt hen om steun bij de strijd tegen het regime. Ze wil sancties. Persoonlijke sancties tegen de belangrijkste politieke figuren, daar is de EU inmiddels voorzichtig mee begon nen. En nu toch ook economische sancties. „Aanvankelijk was ik dankbaar voor wat andere landen voor ons deden. Nu denk ik: het is niet genoeg. Ik ben opgevoed met het idee dat ik dankbaar moest zijn, dat hebben mijn ouders me geleerd. Mijn oma vertelde me altijd dat ik meer moest geven dan nemen, een mooie les. Ook de staat vroeg om dankbaarheid, we moesten altijd dankbaar zijn voor dat kleine beetje dat we kregen, niet klagen of zeggen hoe het anders kon. Pas nu zien we met zijn allen in dat het zo niet werkt. ,,Veel mensen die nu de straat op gaan, doen dat niet voor 'democratie'. Dat is een abstract concept, veel Wit-Russen weten helemaal niet wat democratie is, hebben nooit in een democratie geleefd. Ze doen dit omdat ze willen dat het geweld stopt. Omdat ze gehoord willen worden. Omdat ze willen dat het bestuur rekening met hen houdt, om hen geeft. Dat zijn natuurlijk de fundamenten van democratie. Democratie is dat de politie niet geweldloze burgers in elkaar slaat. Daar begint het. ,,Dat we zo weinig ervaring hebben met democratie, betekent dat we nog niet klaar zijn als het regime straks gevallen is. We moeten met zijn allen immers nog zo veel leren voor we een goede democratie kun nen bouwen. En eerst moet deze strijd nog gestreden.'' Aleksandr Loekasjenko is al 26 jaar aan de macht. In de afgelopen jaren waren er nauwelijks protesten tegen zijn bewind, en nog nooit zo massaal als nu. ,,Ik denk dat internet daarbij een grote rol heeft gespeeld. Dankzij internet kon den mensen makkelijker zien dat ze niet alleen stonden in hun mening, bovendien konden ze elkaar opzoeken om zich te organiseren. Dat bleek bijvoorbeeld aan het begin van de coronacrisis. We hadden een groot probleem en de regering deed niets om ons te beschermen, we werden aan ons lot overgelaten. Via crowdfunding zijn er toen maskers voor onze artsen gekocht. Ook voor gezinnen waarvan de kostwinnaar in het ziekenhuis lag, is er via internet geld opgehaald. ,,Het werk van mijn man heeft denk ik ook een rol gespeeld. Doordat hij in zijn video's gewone mensen aan het woord liet, over hun leven en hun zorgen, hebben mensen gemerkt hoe fijn het is om gehoord te worden. Hoe belangrijk het is dat er naar je wordt geluisterd, en hoe goed het is elkaars verhalen te horen. „Vroeger wisten we allemaal echt wel dat we in een dictatuur leefden. Maar iedereen was te druk met zijn eigen problemen om de problemen van anderen te zien. Je ging je buren dus niet helpen. En je kwam niet in verzet, dat zou alleen maar tot meer problemen leiden. Dat is nu voor- 28 Samen sterk Wit-rood-wit waren de kleuren toen Wit-Rusland zich in 1918 losmaakte van Rusland en ze staan nu opnieuw symbool voor de revolutie. Hierboven Tichanovskaja bij een demonstratie in Brest op 2 augustus. Rechts brengt ze haar stem uit, 9 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108