,,Ik ben opgeleid als docent Engels, maar de afgelopen tien jaar heb ik vooral gewijd aan mijn oudste kind. Mijn zoon heeft een gehoorbeperking en ik moest er voor zorgen dat hij de juiste zorg kreeg. Net dit jaar dacht ik: het gaat goed met hem, ik heb gedaan wat ik kon, ik mag weer aan mezelf denken. Ik wilde dus weer de arbeidsmarkt op, kijken of ik ondanks het grote gat in mijn cv weer aan de slag kon als lerares. Een instelling voor online onderwijs had interesse in mij, mijn proefperiode heb ik al achter de rug. In september zou ik officieel beginnen, van uit mijn huis in Minsk. Ik had er zin in.'' In plaats daarvan heeft Svetlana Ticha- novskaja (38) in alle vroegte een fotoshoot in Den Haag, voor dit magazine. Gerouti neerd volgt ze de aanwijzingen van de fotograaf op, maar ze is ook resoluut over wat ze niet wil. De door mij meegenomen wit-rood-witte paraplu, verwijzend naar de revolutionaire vlag, blijft bijvoorbeeld ingeklapt. Op het overvolle programma van vandaag staat onder andere een ontmoeting met minister Blok van Buitenlandse Zaken; premier Rutte heeft ze gisteren al gespro ken. Na een optreden voor de camera van Al Jazeera vliegt ze aan het eind van de dag weer terug naar huis - en 'thuis' is tegen woordig Vilnius, in Litouwen. De chocola deletters in haar tas heeft ze niet zelf voor haar kinderen kunnen kopen, dat heeft iemand voor haar gedaan. Geen tijd. Het begon allemaal met haar man, de populaire vlogger Sergej Tichanovsky. ,,Hij liet de problemen van gewone mensen zien, en werd steeds bozer over hoe slecht het regime hen behandelde.'' Toen er presi dentsverkiezingen werden afgekondigd, besloot hij het daarom tegen president Aleksandr Loekasjenko op te nemen. Maar nog voordat hij zijn officiële kandidaat stelling kon inleveren, verdween hij, net als andere oppositieleiders, achter slot en grendel. ,,Toen besloot ik dat ik het maar in zijn plaats moest proberen, al had ik nooit verwacht dat ik wel op het stembiljet terecht zou komen. Dat gebeurde toch. Ze zullen hebben gedacht: wat kan zo'n eenvoudig vrouwtje nou uitrichten? Nou ja, dat is gebleken.'' Ze sloeg de handen ineen met twee andere vrouwen die optraden namens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106