Doorbraak: blinden kunnen ook letters zien 8 1984 FRANKRIJK PRESIDENTEN Met het overlijden van de Franse oud president Valéry Giscard d'Estaing (94) woensdag, wordt in Frankrijk een tijdperk afgesloten. Hij behoorde tot de grote drie presidenten die de laatste vijftig jaar een gezicht gaven aan La France. Ellen van Gaalen Amsterdam Met duizend elektroden in de her senschors lukt het om de hersenen zó te stimuleren dat blinde mensen zelfs letters kunnen herkennen. Het is een belangrijke doorbraak, zegt Pieter Roelfsema, directeur van het Nederlands Herseninsti- tuut. ,,We wisten al langer dat we stipjes konden laten zien, maar er is nooit eerder aangetoond dat er in terpreteerbare beelden zijn te pro jecteren.'' Al jaren doen onderzoekers tes ten met apen en muizen. Die krij gen speciale elektroden (kleine, stijve staafjes) in de hersenschors. Op die elektroden worden een computer en camera aangesloten. De camera geeft beelden door aan de computer, die zet de beelden om in stipjes die naar delen van de her senen worden gestuurd. ,,Het is ei genlijk een soort matrixbord. We kunnen de elektroden zo stimule ren dat er stipjes verschijnen en die stipjes samen maken een vorm'', legt Roelfsema uit. Gezichtsuitdrukkingen Uiteindelijk denken de onderzoe kers dat patiënten via deze techniek meer kunnen herkennen, bijvoor beeld voorbijrijdende auto's, maar ook gezichtsuitdrukkingen van ge sprekspartners. Om iets te kunnen zien, moeten patiënten een operatie ondergaan. Ze krijgen de implantaten in hun hersenschors. Probleem is nog wel dat het lichaam de elektroden na ongeveer een jaar probeert af te sto ten. Onderzoekers zoeken naar nieuwe materialen die langer in het lichaam kunnen blijven en niet worden afgestoten. ,,We willen na tuurlijk niet dat patiënten eindelijk weer wat kunnen zien, maar dat het systeem er na een jaar mee op houdt", zegt Roelfsema. Hoewel het systeem hoofdzake lijk op dieren wordt getest, is een Spaans onderzoeksteam - met wie het Nederlands Herseninstituut sa menwerkt - een stapje verder. Daar kreeg een patiënt een halfjaar lang de elektroden geplaatst. Bij de apen zijn al duizend sensoren getest, de patiënt kreeg er honderd. Roelf sema: ,,Ze kon beelden herkennen. Als je je arm uitstrekt en van je duim en wijsvinger een cirkel maakt, zo'n klein stukje.'' Niet veel, erkent Roelfsema, maar de test toonde aan dat de prikkeling van de hersenen óók bij mensen werkt. ,,Ik denk dat we wel tienduizend elek- Ze kon beelden herkennen. Als je je arm uitstrekt en een cirkel maakt troden, verspreid over de visuele hersenschors, nodig hebben om echt op straat het verkeer te kunnen zien. Hoe meer delen we kunnen stimuleren, hoe groter het beeld dat de patiënten krijgen.'' Over drie jaar hopen de onder zoekers een grotere proef bij men sen te kunnen starten. Maar daar voor is nog veel werk te verzetten. Er moeten dus betere implantaten komen. Ook lopen patiënten nu nog rond met een stekker tussen hun schedel en de computer. De onderzoekers willen naar een draadloos systeem, zodat ze alleen een speciale bril op hoeven te zet ten en een kleine computer (zo groot als een telefoon) bij zich hoe ven te dragen. Als alle tests goed blijven gaan, verwacht Roelfsema na 2028 gro tere groepen patiënten te kunnen helpen. ,,Blinde mensen hoeven nu nog niet de adem in te houden, maar ons onderzoek is wél veelbe- k kan me niet voorstellen dat mensen zich mij nog zullen herinneren'', zou Valéry Giscard d'Estaing zich een aantal jaren geleden hebben laten ontvallen. De toen al hoogbejaarde president had zoveel meer willen be tekenen voor zijn land en Europa. Maar het bleef bij die ene ambtster mijn van toen nog zeven jaar. Toch behoort 'VGE' - een door hem ge koesterde afkorting die refereert aan de TGV of wel de Train a Grande Vi tesse (hogesnelheidstrein), een van de grootste successen van zijn ambts termijn - samen met Francois Mit terrand en Jacques Chirac tot de in vloedrijkste Franse presidenten uit de recente Franse geschiedenis. Ieder trok op eigen wijze het lang zo tradi tionele Frankrijk de moderniteit in. Giscard, lid van de republikeinse partij RI en later van de christende mocratische UDF, regeerde van 1974 tot 1981 en was 48 toen hij aantrad. Ongekend jong voor een Franse pre- sident in die tijd. Alleen Emmanuel Macron begon nog jonger (39). Nostalgie naar de jaren 70 vierde gis teren hoogtij op de Franse zenders. Beelden van mensen die zich ver gaapten aan de Concorde en nie mand die zich stoorde aan geluids overlast van het ding, de Citroen CX werd een cultauto en Julien Clerc deed ook in Nederland vrouwenhar ten sneller kloppen met Si on Chan- tait. Maar het was ook de tijd van stij gende werkloosheid, van de eerste en tweede oliecrisis en Giscards radicale antwoord daarop: een land vol kern centrales. In heel korte tijd veran derde hij wel meer. Meerderjarig was je plots als je 18 werd (niet meer 21), echtscheiding werd mogelijk met wederzijdse instemming (daarvoor kende ook Frankrijk 'de grote leugen' waarbij een van de partners om juri dische redenen overspel moest vein zen), abortus werd gelegaliseerd door zijn minister Simone Veil en Franse i 1 vrijdag 4 december 2020 Camera stuurt beelden draadloos naar implantaat. Het implantaat bestaat uit duizenden elektrodes en een slimme chip. Onderzoekers zijn een stap ver der om blinden iets van hun zicht terug te geven. Met een camera in een bril en elektroden in de visuele hersenschors lukt het om niet alleen een stipje te zien, maar ook vormen. - Pieter Roelfsema, directeur Herseninstituut Irwp-nH Mitterrand, Chirac en nu Giscard, een tijdperk is voorbij 1977 President Giscard tekent akkoord met Sovjetleider Brezinev. foto afp Met Giscard d'Estaing waaide een frisse wind door Frankrijk. FOTO PHILIP KMYPFRS -4 iP w Historische handdruk: Mitterrand (l) en Duitse president Kohl. foto ap BOB VAN HUËT Rotterdam Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8