Niet gaan dringen bij de uitgang, oké? 5 Op schoot bij de Sint kan niet. Hij zit achter een werktafel Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 71 Begrijp ik het nu goed? Gaan we met zijn allen een beetje ruziën wie het eerst aan de beurt is met het vaccin? De onder nemers die de economie weer een draai moeten geven, tegen de wer kers in de zorg die de mensen met kanker en corona moeten verzor gen, tegen de oudjes in de verzor gingshuizen, tegen de horecamen- sen? En die allemaal dan mis schien tegen de mensen die co rona toch maar een griepje vonden en daarom ook een beetje zielig zijn? Daar word ik wel een beetje droevig van, hoor. We waren toch een beschaafd land, met onze wor tels in de joods-christelijke tradi tie, zoals we zo graag benadruk ken? We komen met z'n allen tegen woordig weinig meer in de tram, en de treinen en bussen zitten ook al niet zo vol meer. Maar weet u nog, voor corona? Voorin zijn de plaatsen voor de gehandicapten, de slechtzienden en de ouderen, de ouders met kinderwagens, zwangere vrouwen. Daar ga je niet zitten als de boel vol is. En als je er wel zit en er komt iemand uit een van die categorieën binnen, dan sta je op en zegt: 'Gaat u maar zit ten, ik kan wel staan.' Als je ten minste een beetje fatsoen in je donder hebt. Het komt wel eens voor, dat iemand die ongeschreven code niet begrijpt. Dan hebben we de conducteur, die hem er even op kan wijzen. Of we doen het zelf. Al geef ik toe, je kijkt altijd wel even naar het postuur en de psy chische staat van de onverlaat. Ons vaccinatieprobleem is zo'n tramrit, beste mensen. We zitten met z'n allen in die tram en er zijn maar een paar plaatsen voor de ou deren, de zwakken en de moeders met de kinderwagens. Als dat ding eenmaal rijdt, vallen die het eerste om. Daar hoef je geen hogere wis kunde voor gestudeerd te hebben. Dus die plekken, ook al zitten we er al op, die staan we even af. Ja, dan is het elders wel een beetje dringen. Pijnlijk misschien, want er staan wat mensen op je tenen, je wordt wellicht een beetje heen en weer geslingerd door die tram coupé. Maar hé, je komt altijd wel weer op je pootjes terecht. Laten we d'r even nog een prettig ritje naar het eindpunt van maken. We luisteren netjes naar de conduc teur, die het overzicht over het hele tramstel heeft. En we gaan niet dringen bij de uitgang, oké? het coronaproofzegt Kerner. Sinds corona rondwaart, mogen zo min mogelijk volwassenen de basis scholen betreden. Tienminutenge- sprekken gebeuren veelal via een vi deoverbinding, de jaarlijkse grote schoonmaak van de klassen doen de juffen zelf en met wegbrengen ko men ouders niet verder dan het hek of de deur. Om dan met het sinterklaasfeest wél volwassenen binnen te laten, dat zien sommige scholen niet zitten. Zij hebben besloten de viering alleen di gitaal te doen. Sinterklaas komt met een videoboodschap voor alle klassen of de kinderen mogen even live met hem praten via een scherm. De kinderen van RKBS De Klim- boom in Roelofarendsveen krijgen zo'n videoboodschap van de Sint. ,,Hij werkt thuis, dus we houden daarin de lijn van het Sinterklaasjour naal aan", verklaart leraarondersteu ner Thomas van Velzen. Bovendien is dat veiliger, zegt directeur Jenny Tuk ker. ,,Vanwege corona mogen er geen ouders de school in, dan is het raar als je wel anderen binnenlaat." Maar wat de kinderen niet weten, is dat ze wél een raambezoek krijgen. Na het be richt van de Sint komen pieten op het raam bonken. Door het raam ge ven ze een zak kruidnoten aan de klassen. Van Velzen: ,,Zo deelden we tijdens de lockdown ook de huis werkpakketten uit en konden we de afstand goed waarborgen. Het is leuk dat de pieten zo tóch kunnen ko men." Op de Rotterdamse Jacob Maris- school bedachten de leerkrachten nóg iets anders. Ja, alle klassen krij gen een filmpje van de Sint te zien waarin hij uitlegt dat hij door corona niet kan komen. Maar hij heeft wél een hulpje geregeld: gymmeester Mark gaat vandaag als hulpsint de school door. ,,Hij doet de kleren van de Sint aan, maar hangt zijn fluitje om zijn nek en draagt geen baard. Hij blijft echt meester Mark. Maar hij heeft wel het boek van Sinterklaas met alle informatie over de kinde ren", vertelt Shannon Kop, leerkracht van groep 7/8 én lid van de sintcom missie. Aangezien meester Mark één van de weinige mannen in de school is, was de keuze voor de hulpsint snel gemaakt. Maar wat vond hij zelf ei genlijk van dat idee? ,,Hij probeert er steeds onderuit te komen, maar dan zegt hij er wel achteraan: als dat niet kan, doe ik het wel hoor. Hij vindt het wel leuk", vertelt Kop lachend. Basisscholen proberen er tóch een feestje van te maken. In de gangen van IKC De Statie in Sas van Gent staan al dagenlang pakjes. De surpri- ses van de bovenbouw en cadeautjes voor de jongere leerlingen moesten hier in quarantaine. ,,Het is een beetje een grapje, maar er zullen ook ouders zijn die dat wel fijn vinden. En het ziet er heel gezellig uit in school", vertelt Stephanie Doens, groep 3-leerkracht. De oudere leer lingen kregen allemaal een verhuis doos, waarin ze hun surprises moes ten stoppen. Die staan al de hele week verspreid door de school. Vandaag komt de Sint ook gewoon langs. In elke klas staat een werktafel. Daar zit de Sint achter. Hij zal genie ten van een dansje, liedje of rijmpje. ,,Het is wat meer op afstand dit jaar, een handje geven en foto's maken op schoot bij de Sint kan een keer niet. Hij zit achter een werktafel", aldus Doens. Ook komen er minder pieten, zijn de pepernoten verpakt en komt hij iets later naar school zodat alle ouders zijn vertrokken. Bij de BWB-school in Dalen zit de Sint in het speellokaal van de kleu ters en komt er 'een defilé' van klas sen bij hem langs. Alle groepen heb ben de tijd om voor de Sint op te tre den. ,,Net als op het Sinterklaasjour naal eigenlijk. We proberen te kijken naar wat wél kan. De Sint leeft zo bij de kinderen. We moesten iets voor ze doen", vindt Manon Berends, juf van groep 5. vrijdag 4 december 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dage lijks over het gezinsleven tijdens corona. Op IKC De Statie in Sas van Gent (l) is de pakjespret al be gonnen. Het bed van de Sint lijkt onbeslapen, is hij nu wel of niet langs geweest bij OBS De Marlijn in Oosterbeek? Het haardvuur brandt, dus het zou kunnen FOTO'S ARIE KIEVIT, OBS DE MARLIJN Dankzij de video kan Sinterklaas tóch de basisschool bezoeken -Stephanie Doens, leerkracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5