Zwartenhoekse Zeeslui kan er weer jaren tegen Juvent sluit woongroep in Hulst 6 Onkruid is hardnekkig l v MIJN DORP, MIJN STAD Op 17 maart 2016 presenteerde de gemeente Terneuzen trots haar net aangeschafte machines waarmee ze voortaan op milieuvriendelijke wijze het onkruid te lijf zou gaan. Borstelen ofbranden, als alternatief voor gif. De gemeente speelde al in op een aankomend verbod op het gebruik van bestrijdingsmiddelen met glyfosaat dat inderdaad een halfjaar later van kracht werd. Bor stelen en wegbranden zou voor de We zijn terughoudend en zullen zeker niet teruggaan naar het vroegere normaal gemeente op jaarbasis 350.000 euro duurder zijn dan de oude aanpak. De financiële pijn werd echter wat verzacht door de extra dertig man die nodig waren en niet meer af hankelijk zouden zijn van een uit kering. Inmiddels heeft Terneuzen en kele jaren ervaring met de gifvrije aanpak en moet ze concluderen dat het ondoenlijk is. In augustus 2019 schoot het onkruid tussen de ste nen uit. Op haar Facebookpagina legde de gemeente uit dat de mede- werkers het werk niet konden bij benen en vroeg de burgers om het onkruid zelf mee aan te pakken. Het leverde een storm van kritiek op. Tijdens de bespreking van de meerjarenbegroting hield verant woordelijk wethouder Jurgen Ver vaet de gemeenteraad voor dat hij te weinig budget en te weinig man kracht had om de strijd tegen het onkruid te winnen. De groeizame zomer van 2020 bleek te veel van het goede voor de borstel- en brandaanpak. Vervaet beloofde met een nieuw voorstel te komen. Tij dens de vergadering van de raads commissie Omgeving gisteren, liet Vervaet weten dat bestrij dingsmid- delen weer gebruikt mogen wor den. ,,We willen niet spuiten maar soms moet het wel. Op plekken waar we niet bij kunnen of waar het anders echt niet te doen is." Streep door verbod Sinds vorige week is het professio neel gebruik van bestrijdingsmid delen weer toegestaan. Op 27 no vember haalde het gerechtshof in Den Haag een streep door het ver bod uit 2016. ,,Dit zullen we zeker meenemen in de nieuwe opzet", belooft Vervaet. ,,Maar we zijn wel terughoudend en zullen zeker niet teruggaan naar het vroegere nor maal." Vervaet geeft altijd nog de voor keur aan andere methoden dan be strijdingsmiddelen en benadrukt dat ook in de toekomst mensen moeten leren leven met wat meer onkruid tussen de tegels dan vroe ger het geval was. ,,Als mensen hun eigen tuinen onkruidvrij houden, hebben wij ook minder werk. Maar dat kan ik eigenlijk niet verlangen." Maurice Kindt van de Stichting Vrienden van de Zwartenhoekse Zeesluis is er dolblij mee. Hij komt gewoonlijk wekelijks bij 'zijn kindje' kijken. ,,We doen er ook zelf onderhoud, zoals gras maaien. Met goed weer is dit echt een schitte rende pleisterplaats. Altijd zitten er wel mensen, vooral fietsers, op één van de banken bij de sluis." De af gelopen veertien dagen is Kindt veel vaker poolshoogte komen ne- men. Hij volgde het restauratiewerk aan de eikenhouten balken op de voet. Flinke vochtschade Medewerkers van Traas Ongedier- tebestrijding, die ook een tak voor het herstel en behoud van houtcon structies heeft, voerden het karwei Met een monument ben je nooit klaar. We blijven een oogje in het zeil houden. uit. Ze hebben van achttien dikke balken in de sluiskokers de zijkan ten, de koppen, afgezaagd en ver- vangen door een houtkleurige epoxy-kunststof. De koppen waren door vocht flink aangetast. Kindt laat de vernieuwde balken zien. ,,Ze zijn weer prachtig." Meer herstelwerk is gedaan. Hoofdaan nemer Schrijver heeft, waar nodig, voegwerk hersteld en stucwerk bij gewerkt. Het hek is ook geschilderd. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed verleende er subsidie voor. Vriendenstichting De in 1788-1789 gebouwde Zwar- tenhoekse Zeesluis is tien jaar gele den al eens helemaal gerestau reerd. De vriendenstichting heeft daarin een grote rol gespeeld en blijft alert. Kindt: ,,Met een monu ment ben je nooit klaar. Onder houd blijft steeds nodig. Wij blij ven daarom een oogje in het zeil houden." Volgens Juvent-woordvoerster Marilka van Zevenbergen moet de woongroep in de Hulster binnen stad dicht omdat de vraag naar zo genoemde residentiële behandel- plekken de laatste jaren sterk af neemt. ,,In Hulst kampen we al een tijdje met lege bedden." Juvent opende in 2013 de locatie Zoutziederij, een nieuwbouw- pand op de plek van de voormalige zoutziederij in de binnenstad. Er is een groepswoning met acht bedden waar jongeren 24 uur be geleiding en behandeling krijgen. Ook zijn er acht appartementen waar jongeren zelfstandig wonen. Deze appartementen, het 'jonge renhuis', zijn allemaal bezet en blijven bestaan. Het is de groeps woning die moet verdwijnen in Hulst. Structurele leegstand Woordvoerster Van Zevenbergen: ,,Het jeugdbeleid van de overheid is er de laatste jaren op gericht om kinderen en jongeren zo veel mo gelijk behandeling te bieden bin nen het eigen gezin of, als dat niet kan, in een pleeggezin of gezins huis. Liever niet meer in een woongroep. Hierdoor hadden we in Hulst al een tijdje structurele leegstand." Volgens Van Zeven bergen zijn er in de woongroep nu slechts drie bedden bezet en die onderbezetting duurt al een tijdje. ,,Voor de jongeren die nu nog in de woongroep wonen, gaan we een oplossing zoeken. Het perso neel gaat naar andere Juvent-ves- tigingen." Alternatieve invulling Het pand is van Woonstichting Hulst, die het verhuurt aan Juvent. Volgens Van Zevenbergen volgen gauw gesprekken over een alterna tieve invulling voor de woongroep in het gebouw. vrijdag 4 december 2020 Terneuzen grijpt naar gifspuit VL Vrijwilliger Maurice Kindt is nauw betrokken bij het onderhoud van de eeuwenoude zeesl een van de verrotte balkkoppen die moesten worden gerenoveerd. foto peter nicolai De gemeente Terneuzen moet concluderen dat onkruidbestrij- ding zonder gif niet werkt. Nu het gerechtshof gif niet langer verbiedt, gaat Terneuzen weer spuiten. Guido van der Heijden Terneuzen - Jurgen Vervaet De eeuwenoude Zwartenhoekse Zeesluis bij Westdorpe kan er weer tegenaan. In opdracht van waterschap Scheldestromen zijn onder meer deels verrotte balken in de kokers van de sluis aangepakt. Harmen van der Werf Westdorpe - Maurice Kindt m lis. Hij toont De Zeeuwse jeugdzorgorgani satie Juvent sluit per 1 februari de woongroep voor jongeren in locatie de Zoutziederij in Hulst. Voor de jongeren die er nu nog wonen onder 24-uurs begelei ding, wordt een oplossing ge zocht. Sheila van Doorsselaer Hulst AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex- positie;Gregoriuscen- trum, 13.00 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Kaartjes maken; Noordstraat 15, 14.00 -18.00 uur: Expositie schilderijen en beel den; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten; HULST De Lieve, 09.00-12.00 uur: Bil jarten, handwerken; 09.00-10.00 uur: Fysio gym.; 13.00 17.00 uur: Biljarten, handwerken; Komma, 15.00-21.00 uur: Open (12-23 jaar); Speelplein Moer- schansschool, 14.45 16.00 uur: Sport- buurtwerk voor kids; KLOOSTERZANDE De Binnendeur, 13.00-16.30 uur: Bil jarten; OOSTBURG Jota, 10.00-12.00 uur: Ont moeting Stichting Dementievriendelijk; PHILIPPINE Gymzaal, 16.00-17.00 uur: Multi sport; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open, exposities; Voormalige Rabo bank, 10.00-17.00 uur: Rommelmarkt; St. Albert, 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum open; De Veste, 10.00 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Kla verjassen; LDC de Pi ramide, 09.00-12.00 uur: Cursus google sheets; De Vliegende Vaart, 14.00-15.00 uur: Bewegen op maat voor volwasse nen; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00-18.00 uur: Open, expositie; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53