IWlfc .O** 5 RATTENBESTRIJDING SPEURHONDEN HELPEN De rattenvangers van het waterschap hebben hulptroepen gekregen. Speurhonden helpen bij het opsporen van de schadelijke dieren en doen dat met zichtbaar plezier. Het gaat nog om een proef. nodig omdat de dieren grote gan genstelsels in dijken en oevers gra ven. Die kunnen uiteindelijk lei den tot verzakkingen, met alle problemen van dien. Waterschap Scheldestromen vangt steeds minder ratten. Vorig jaar waren dat er 2286. Toch gaat de jacht onverminderd voort, omdat de dieren zich snel kunnen ver- menigvuldigen. Het streven is daarom de ratten helemaal uit te roeien. Om dat te bereiken wordt geke ken hoe ze nog beter kunnen wor den opgespoord. Een van de ideeën is de inzet van speurhon den. Daarom doen alle water schappen daar, bij wijze van proef, momenteel ervaring mee op. Wil lems reist dan ook door het hele land. „Je komt echt overal met je honden, ook in natuurgebieden die normaal niet toegankelijk zijn. Dat vind ik wel mooi." Deze donderdagochtend is ze samen met muskusrattenbestrij- der Stefan Leloux actief tussen Ovezande en Borssele, bij de Paar- degatse Watergang, een gebied waar regelmatig muskusratten worden gesignaleerd. „Eén rat is geen probleem, maar ze fokken best wel snel", zegt Willems. „Je hebt twintig jongen per nest. Dan gaat het heel hard, als je ze hun gang laat gaan." Voordat ze het water opgaan, ne men ze eerst de oevers vanaf het land onder de loep. Deze keer mag Ovezande Niets lijkt Hunter te ontgaan. Fier staat de Duitse jachtterriër op de voorsteven van het bootje dat Stefan Le loux van waterschap Scheldestro- men langs de oever stuurt. Hunter speurt de waterkant af, maar laat vooral zijn neus het werk doen. Zodra hij ook maar een vleugje muskusrat ruikt, slaat hij aan. Die locaties worden gemarkeerd, zodat er vallen kunnen worden gezet. Hunter is een van de twee speurhonden die Michelle Wil lems van Scent Imprint Conserva tion Dogs deze week heeft meege nomen naar Zeeland. De andere is Cash, een Engelse cockerspaniël. ,,We hebben deze honden speci fiek opgeleid voor het opsporen van muskus- en beverratten", zegt Willems. ,,We willen dat ze één specialiteit hebben, zodat ze daar ook heel goed in worden." Verzakkingen Waterschappen maken perma nent jacht op muskusratten. Dat is Cash aan de bak. De hond is nau welijks te houden. Na pakweg honderd meter is het, in de bocht van de watergang, al bingo. Cash duikt het riet in en jawel: onmis kenbaar sporen van de muskusrat. Ik vind het heel mooi om te merken hoe zo'n hondenneus werkt ,,Goed gedaan!", roept Willems en beloont de hond. ,,Het ene waterschap is positief over de inzet van speurhonden, het andere minder", zegt Leloux. ,,Ik ben er wel over te spreken. Als er in een gebied heel veel ratten zitten, heeft het niet zoveel meer waarde, want dan vang je ze toch wel. Maar als er maar een enkeling zit, is het echt ideaal." De honden signaleren plekken die zelfs de meest ervaren ratten vangers over het hoofd zien, merkt Willems. ,,Alle dingen die wij niet zien, kan de hond ruiken. Soms denk je: hier künnen ze niet zitten, maar dan wordt de hond toch he lemaal gek. Ik vind het heel mooi om te merken hoe zo'n honden neus werkt. De dieren zijn geen vervanging, maar een hulpmiddel voor de rattenvangers." Vol power En de honden zelf? ,,Je merkt dat ze er echt plezier in hebben", zegt Willems. ,,Toen we er net mee be gonnen, waren ze nog heel rustig, maar nu zitten ze vol power. Ze willen die ratten hoe dan ook vin den. Als ik ze uit de auto haal en ze zien het water, dan beginnen ze meteen te stralen en worden ze helemaal druk. Ze denken: yes, we mogen weer aan het werk." vrijdag 4 december 2020 Hunter speurt de water kant af. In de boot: Michelle Willems en Stefan Leloux. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN 'Zij ruiken wat wij niet kunnen zien' Stefan Leloux van het waterschap: ,,Als er maar een enkele rat in het gebied zit, zijn speurhonden ideaal." Rolf Bosboom FOTO GETTY IMAGES Muskusrat. Bingo! Cash heeft sporen van een muskusrat ontdekt. - Michelle Willems, Scent Imprint Conservation Dogs Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33