Weinig besmettingen op andere scholen Zeeuwse mkb moet meer digitaliseren ZEELAND 3 IN DE RESTVAN TERNEUZENA Op de andere Zeeuwse middelbare scholen zijn op dit moment weinig coronabesmettin gen. De Christe lijke Scholenge meenschap Wal cheren telde sinds de zomervakantie elf besmettingen onder leerlingen. Eén docent raakte in de zomervakan tie besmet na een reis naar het bui tenland. ,,Sinds- dien zijn geen per soneelsleden be smet geraakt", zegt rector Frans van der Knaap. Op het Ostrea Lyceum in Goes zijn de afgelopen week geen besmet- tingen geconsta teerd. Sinds de zo mervakantie zijn 48 leerlingen en tien leraren posi tief getest. Bij de Pontes Scholen- groep waren afge lopen week twee besmettingen bij leerlingen van één van de Goese loca ties. Op de drie lo caties in Goes en Zierikzee zijn in totaal vijf docenten en 27 leerlingen besmet geraakt sinds de zomer. De vier locaties van de Mondia Scholengroep (SSG Nehalennia in Middelburg en Scheldemond Col lege in Vlissingen) telden er afgelopen week acht: zeven leerlingen en één docent. Een paar weken geleden ging één locatie van het Schelde- mond College een week lang dicht, vanwege meerdere besmettingen on der leraren en leer lingen. Het Reynaertcol- lege in Hulst, het Zwin College in Oostburg en het Calvijn College (met locaties in Goes, Krabben- dijke, Tholen en Middelburg) laten weten dat het aan tal besmettingen onder leerlingen en docenten op dit moment beperkt is tot enkele gevallen. SLUITING zetten, want anders zet de reeks zich voort. We moeten onze verant woordelijkheid nemen." Bovengemiddeld Het aantal besmettingen op de loca tie van het Lodewijk College ligt veel hoger dan in de rest van de ge meente Terneuzen, weet Roose. ,,Op basis van een zevendaags ge middelde heeft de school 2,29 be smettingen per dag. Dat zijn er - re latief gezien - tweeënhalf keer zo veel als in de gemeente Terneuzen. En dan zijn de mogelijke besmettin gen die vandaag bekend werden, nog niet meegerekend. Mogelijk is onze school de motor van de be smettingen in de rest van de ge meente." De onrust onder ouders en perso neelsleden nam bovendien toe, zegt Roose. ,,We kregen mailtjes van ou ders. Ze zijn ongerust over hun kin deren. Een docent merkte op dat er twee besmettingen in één klas wa ren. Hij vroeg zich af waarom die klas niet naar huis gestuurd werd." Na het weekend wordt bekeken of de school weer open kan. Dat ge beurt in overleg met de GGD. ,,We moeten eerst de testuitslagen we ten. Daarna moet er een analyse ge maakt worden op basis van bron- en contactonderzoek. Vervolgens be sluiten we wat we verder doen." Sneltreinvaart ,,Ik had een tussenuur, dus zat in de kantine. Er kwam iemand langs om te vertellen dat we meteen naar huis moesten. Daarna ging het alle maal heel snel'', vertelt leerling Ni gel Kay uit Terneuzen. De leerlin gen verlieten in sneltreinvaart het schoolgebouw. Rond twaalf uur waren de normaal uitpuilende fiet senstallingen al grotendeels leeg. Veel leerlingen die met het open baar vervoer naar school waren ge komen, probeerden ouders te be- M Leerlingen verlaten de school in allerijl. foto Raymond de frel reiken om zich te laten ophalen. Lucas Clement en Lisa Obrie wachtten rond het middaguur op de bus naar Hoek om naar huis te gaan. Lucas: ,,Toen het nieuws werd meegedeeld was er overal gejuich te horen. Iedereen ging ook meteen weg. Er vielen de laatste tijd al veel lessen uit, dus helemaal verbaasde het mij ook weer niet dat dit besluit is genomen.'' De locatie Oude Vaart blijft ge woon open. Daar is het aantal be smettingen op dit moment relatief beperkt. Docenten die op beide lo caties lesgeven, blijven de komende dagen wel thuis. Frank Balkenende Vlissingen Voor het driejarig project ligt 250.000 euro op de plank. Dat geld komt uit de MKB-regiodeals van het Rijk. Impuls, Dockwize en de pro vincie gaan met een reeks andere partners tweeduizend Zeeuwse mkb-bedrijven inspireren. Daarvan willen ze er minstens honderd op weg helpen om hun bedrijfsproces sen te digitaliseren. Met nieuwe technologie kunnen ze beter op boksen tegen hun concurrenten. Het punt is dat een deel van de mkb-ondernemers niet weet hoe ze digitale techniek en robots op hun werkvloer kunnen inzetten. Pro grammamanager Rutger van der Male van Digitaal Doen Zeeland: ,,Twee jaar geleden hebben we on derzoek gedaan naar de stand van zaken rondom digitalisering, robo tisering en Internet of Things in Zeeland. Uit gesprekken kwam naar voren dat veel bedrijven daar con creet mee aan de slag willen, maar niet weten waar ze moeten begin nen. Zij hebben behoefte aan prak tische informatie en duidelijke voorbeelden van hoe je digitalise ring en nieuwe technologie kunt inzetten in je bedrijf. Ook bespeur- den wij een wens te willen leren van elkaar, ook van ondernemers uit andere sectoren." Afstand telt niet meer Digitalisering lijkt eng en ingewik keld, maar schept ook kansen, zegt Van der Male: „Afstand telt niet meer. Daardoor liggen er mogelijk heden voor een buitengebied als Zeeland. Zo zijn we door de corona crisis allemaal gewend om meer thuis te werken. Met allerlei tools en digitale faciliteiten wordt dat on dersteund. Dat maakt het mogelijk om die baan in bijvoorbeeld Am sterdam gewoon aan te nemen en vanuit Zeeland uit te voeren. Bo vendien kan digitalisering veel on dernemers helpen om hun markt aandeel te vergroten." Omdat een flinke groep mkb-on- dernemers koudwatervrees heeft voor nieuwe technologie en de ma nier om die toe passen, komt er Digitalisering maakt het mogelijk om voor een Amsterdams bedrijf te werken en hier te blijven wonen eerst een bewustzijnscampagne. Op de rol staat een aantal events, kennissessies en workshops. De ict-sector in Zeeland wordt daarbij nauw betrokken. Na de eerste brede campagne wordt de MKB- deal verfijnd. Het doel is om per bedrijf te bekijken wat er aan tech nologie nodig en beschikbaar is. Het streven is er minimaal hon derd op weg te helpen. Van hen wordt dan ook een bijdrage ge vraagd, zodat het geen vrijblijvend verhaal wordt. De provincie, ontwikkelings maatschappij Impuls en innovatie- bolwerk Dockwize trekken de kar. Als partners hebben ze Campus Zeeland, Smart Gate Zeeland, HR Netwerk Zeeland, HZ University of Applied Sciences, VNO-NCW, Smart Industry Hub Zuid en Uni versity College Roosevelt op het oog. vrijdag 4 december 2020 College dicht door corona In november zijn vanwege coronabesmettingen in heel het land 25 vestigin gen van middelbare scho len tijdelijk gesloten. Dat is 1,5 procent van het totaal. Van de basisscholen zijn er vorige maand 28 kortdu rend gesloten en dat komt neer op 0,4 procent van alle basisscholen. Dat blijkt uit de eerste maandelijkse rapportage die minister Arie Slob van Onderwijs naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het midden- en kleinbedrijf in Zeeland digitaliseert minder dan in andere provincies. Onderne mers weten vaak niet waar te beginnen. Die achterstand moet met de MKB-deal Digitaal Doen Zeeland worden ingelopen. - Rutger van der Male, Digitaal Doen Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31