m t k 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Met zijn rol in de televisiefeuilleton Rudy's grote kerstshowkeert Ruben van der Meer terug naar waar het voor hem allemaal begon: bij het acteren. Y~ Als er iemand in tv-land een opmerkelijke ont wikkeling heeft doorgemaakt, is het Ewout Genemans. Zijn productiebedrijf No Pictures Please was jarenlang hofleverancier van even ranzige als onvergetelijke programma's als Passie in de Polder (waarin amateurs hun droom mochten verwezenlij ken: een pornofilm opnemen) en Ik heb het nog nooit gedaan (over maagden op leeftijd). Freakshows die als enige doel hadden om de kijkers hartelijk te laten lachen om een stelletje kneuzen. Tegenwoordig is Ewout echter integer program mamaker. Elke woensdagavond holt hij in Bureau 040 achter een paar Eindhovense agenten aan en stelt bij een botsing of schietpartij serieuze vragen als 'wat is hier nu precies gebeurd, Maritio?' Zoals hij eerder ook al meeliep met de Amsterdamse politie in Bureau Burgwallen. Voorlopig hoogtepunt op zijn nieuwe cv is natuurlijk de indrukwekkende documentaire over de zaak Nicky Verstappen, die eerder deze week te zien was. Daarmee is hij stilzwijgend aanvoerder geworden van het misdaadteam van RTL, onder wie John van den Heuvel, Thijs Zeeman en Kees van der Spek. Als je Bureau 040 vergelijkt met voorganger Bureau Burgwallen is het maar een slap aftreksel. Bureau Burg wallen ging de diepte in, je voelde je als kijker écht onderdeel van het politieteam dat de Wallen als werkgebied heeft. Ook kreeg je een aardig inkijkje in de psyche van agenten. Bureau 040 is veel oppervlak kiger, is een veredeld 112 Weekend: botsing hier, mel ding geluidsoverlast daar. Als we al iets over de betrokken agenten leren, gaat het vaak over hun avondeten. Maar wanneer je Bureau 040 sec beschouwt als docusoap over het politiewerk in een grote stad - en als je gewend bent aan de schokkerige bodycambeel- den en veelvuldig geblurde hoofden - dan is het best een lekker programma. Dat komt mede door Ewout, die terugdeinst als hij achter een bijtgrage hond aan moet of die met zichtbare tegenzin met zijn spier witte gympies in de modder springt om een ver dachte te zoeken. Hij is zowel de empathische toe schouwer die de vragen stelt die de kijker thuis ook heeft als de gewiekste tv-maker die op gezette tijden een steelse blik opzij werpt om te controleren of zijn cameraman wel het goede shot maakt. Hoewel we inmiddels dertien afleveringen verder zijn, staat de eerste me nog steeds helder voor de geest. Ewout reed daarin met agenten Maritio en Kyra mee naar een ongeval en schudde zijn hoofd naar de ramptoeristen die vanaf een viaduct stonden toe te kijken. Ik zag daar een mooie metafoor in voor de pro grammamaker die definitief volwassen is geworden. Quote van de dag Opvoeden zonder pijn lijkt me niet mogelijk Op de liefde! Gitaren Van Halen geveild V Draadstaal weer op tv INTERVIEW RUBEN VAN DER MEER et is meer dan een kwarteeuw gele den en de stad lijkt door corona verder weg dan ooit, maar Ruben van der Meer (50) koestert het jaar dat hij in New York was nog altijd. ,,Ik was 20, volgde 's avonds acteerlessen en werkte overdag als au pair. Ik zorgde voor Christophe, een baby van een maand. ,,Dat was mij niet helemaal onbe kend, want mijn moeder had een peuterspeelzaal. Ik woonde daar bij de familie in. De vrouw had een top- baan bij Estée Lauder, waar ik op een feestje nog Kerstman heb gespeeld en Estée heb ontmoet. Hun huis was naast de Holland Tunnel en ik deed veel aan rollerskaten. Een geweldige tijd. New York, de stad die nooit slaapt... ik waande me in een film." De ras-Amsterdammer, inmiddels allround als acteur, televisiemaker, improvisatiekunstenaar, producent, schrijver, humorist en een van de La ma's, is vanaf zondag terug naar waar het voor hem altijd om draaide: op het scherm. Ditmaal dat van de tele visie. ,,Series en films, daar wilde ik in spelen. Entertainen deed ik al van kind af aan. Samen met mijn broer op zolder van vrienden van onze ou ders. Daar stond een verkleedkist. Met kleding, pruiken en baarden. Verzonnen we zelf de sketches." Ruben van der Meer speelt in Ru dy's grote kerstshow de vader van een kindsterretje dat ontvoerd wordt. ,,Door de ouders van Sara, een meisje dat ziek is. Ze willen losgeld om de behandeling te kunnen betalen. De serie is op hetzelfde tijdslot als het Sinterklaasjournaal. De afleveringen zijn 10 minuten, maar telkens wordt de vorige eerst herhaald, gevolgd door een nieuwe. Je kunt er dus altijd even inkomen." Wachten kan ook: op 27 december worden alle dagelijkse afleveringen achter elkaar vertoond. ,,De ultieme jeelgood-kerstfilm", vat Van der Meer het samen. De opnames dateren alweer van een jaar geleden. ,,Dat moet wel, want je wilt kerstverlich ting en versiering. En dan hoop je ook nog op wat sneeuw. Helaas. Die tijd van opnames is schitterend Die tijd van tv-opnames is schitterend geweldig. Als een reizend circus geweldig. Als een reizend circus. Zo'n 20 a 25 dagen met elkaar doorbrengen. Catering mee, de bus van kleding en make-up. Heerlijk, die bubbel." In zijn sfeerrijke bedrijfsruimte in Amsterdam zit Van der Meer op zijn gemak. Hier schrijft en produceert hij voor HUATV (Hier Uw Advertentie TV), het bedrijf dat hij runt met com pagnon Frank Valies. Corona dwong ook hen tot improviseren. ,,Verschil- lende projecten gingen niet door, zo als een theatertour. Ik heb met Tijl (Beckand) en Ruben (Nicolai) Qua rantaine TV gemaakt. Dagelijks een uitzending op YouTube. Vreselijk leuk om te doen, maar 2,5 miljoen views leverden nog geen 500 euro op. We maken en produceren nu filmpjes voor bedrijven. Vooral voor social media. Zonder dat er een boekings kantoor of reclamebureau tussen zit. We houden die creatieve vrijheid." Verjaardag Onderwijl werd in coronatijd zijn vader 80 en hijzelf in juni 50 jaar. ,,De verjaardag van mijn vader was eind maart, twee weken na de uitbraak. We hadden voor mijn vader een lange tafel gereserveerd in het restaurant waar mijn broer kok is. Moesten we cancelen. Hij woont aan de andere kant van Amsterdam. Mijn moeder is negen jaar geleden gestorven. Ze ken den elkaar al vanaf haar 14de. Hij heeft de draad aardig opgepakt. Met goed weer pakken we de fiets, het hele jaar door. Helemaal mijn vader. Die fietst altijd. Komt hij hiernaartoe, maken we een tocht en fietst hij ook nog eens terug. Dat zijn kilometers hoor." Zelf vierde hij 'Abra ham' thuis met een etentje en met een paar vrienden op de stoep. ,,Hier voor het pand op 1,5 meter met een drankje. 50Dan ben je over the hill hoor. Oh, zei Floortje Dessing dat ook? Ach, er ont staat wat meer berusting." Aan de wand hangt een immense foto van een volgepakte Ziggo Dome waar in 2017 de terugkeer van de La ma's gestalte kreeg. Van der Meer voegde zich in 2005 bij het gezel- nteae - Wim Schuurman geeft zijn dochter Katja advies op Instagram over kleindochter Coco. vrijdag 4 december 2020 PC MUZIEK Drie gitaren van Eddie Van Halen hebben bij een veiling 422.000 dollar (bijna 350.000 euro) opgele verd. Het duur ste veilingstuk (190.000 euro) was een gitaar die Van Halen bouwde als ca deau voor een vriend. TELEVISIE Het nieuwe sei zoen van het programma Draadstaal be gint op 6 de cember. Jeroen van Konings- brugge en Den nis van de Ven geven een stem aan Nederlan ders die zich door de corona- en andere cri ses heen slaan. 3 "U 0) Heerlijk om weer te acteren Dennis Jansen 44 Ruben van der Meer in Rudy's grote kerst show. FOTO 'S VPRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24