t 'Amateurzwemmers' pakken tickets Tokio 23 nu HANDBAL EK IN DENEMARKEN Als wereldkampioen aan een EK beginnen, het is nieuw voor de handbalsters van Oranje, die vandaag in het Deense Kolding hun eerste poulewedstrijd spelen tegen Servië. ,,Ik heb het gevoel dat we toch weer een soort van opnieuw moeten beginnen.'' «HM*;: 0 0* t $0 Vraag rond bij de handbalsters van Oranje en het antwoord is in eerste instantie nagenoeg gelijk: nee, een wereldtitel op zak maakt geen ver schil bij aanvang van een EK. ,,De verwachtingen voor onszelf zijn nu niet anders en we gaan het toernooi op dezelfde manier in'', zegt aan voerster Danick Snelder. ,,Het is al leen anders door corona en alle aan passingen en gevolgen.'' Maar toch. In het Deense Kolding speelt het Nederlands team van daag tegen Servië, de eerste poule wedstrijd sinds Oranje een jaar ge leden geschiedenis schreef en het WK won in Japan. Een ervaring waar Snelder en haar teamgenoten nog vaak bij stilstaan. ,,Dat probeer ik juist bewust te doen'', zegt de aanvoerster. ,,Die titel pakken ze ons nooit meer af.'' Misschien is Debbie Bont hier voor iets te nuchter, meldt ze tele fonisch. ,,Maar die toernooien, nu en vorig jaar, dat zijn altijd heel an dere momenten die je niet met el kaar kunt vergelijken. Tuurlijk mo gen we supertrots zijn op wat we hebben gepresteerd. Daar hoeven we ook niet voor weg te lopen, maar extra druk? Nee.'' Zoals het de erva ren sporter betaamt: de druk niet laten overheersen, ontspanning be waren. Dan toch: ,,Misschien heb ben we door het WK wel wat meer zelfvertrouwen'', zegt Bont. Het valt niet te ontkennen dat het team een andere status heeft. Zoals Lois Abbingh, verantwoordelijk ho7EJ» 1 0 voor de laatste, bepalende penalty in de WK-finale het omschrijft: ,,We waren de laatste jaren natuur lijk al een team waar iedereen reke ning mee hield, maar ik denk dat het nu een stukje erger is. In de zin dat iedereen van ons wil winnen.'' Kanttekening Daar plaatst de vanwege clubver band in Denemarken woonachtige Abbingh ('Leuk, nu spelen in mijn tijdelijke thuisland') wel direct een kanttekening bij: het team is dit jaar niet hetzelfde als dat van vorig jaar. Estavana Polman, toen nog verko zen tot beste speelster van het toer nooi, revalideert thuis van een zware kruisbandblessure. Ze ver wacht voor de Olympische Spelen weer aan te haken. En ook opbouw- speelster Delaila Amega ontbreekt, zij raakte dit jaar geblesseerd aan haar knie. Abbingh: ,,Maar ik denk dat dat voor de rest van de landen niet zoveel uitmaakt. Dat zij ge woon denken: dit is de wereldkam pioen en daar willen we van win nen. Terwijl wij misschien denken: oké, we missen een paar speelsters, we moeten maar zien hoe dit toer nooi verloopt, daar zullen anderen er niet bij nadenken en no mercy hebben. Daar zullen we wel klaar voor moeten zijn.'' Er zijn drie pouleduels, waarbij elke zege zwaar telt omdat punten meegaan naar de volgende ronde. Fouten worden harder afgestraft dan bij een WK, omdat er minder poulewedstrijden zijn. Nederland, dat relatief makkelijk lootte, speelt om de dag in Kolding. Na Servië wacht een treffen met Kroatië en als laatste een confrontatie met Hongarije, wat wordt gezien als de zwaarste tegenstander. PROGRAMMA beetje een slachtpartij'', zegt Tess Wester. ,,Tuurlijk zijn we wereld kampioen, maar ik heb nu we weer bij elkaar zijn echt het gevoel alsof we een soort van opnieuw moeten beginnen. Nieuw toernooi, weer andere omstandigheden, nieuwe meiden erbij, veel verschuivingen in het team. Plus maar een week om ons voor te bereiden.'' Één ding scheelt: het team is eraan gewend dat ervaren krachten soms wegvallen. Abbingh: ,,Tot nu toe begonnen we elk toernooi een beetje met het idee: we zijn op de een of andere manier niet helemaal compleet. Het enige vertrouwen dat we daaruit kunnen halen is dat we toch elke keer tot heel goede pres taties kwamen. Maar ik denk wel dat de basis vooral door het wegval len van Estavana met haar ervaring wat smaller is geworden.'' Daar zet de opbouwspeelster meteen iets anders tegenover. Een wereldtitel kan wel degelijk een verschil maken, merkt zij. Het goud bracht haar rust en vertrouwen. ,,Zo van: oké, dit heb je bereikt. Als ik gewoon wereldkampioen kan wor den, kan ik elke wedstrijd wel spe len.'' Al waakt ze voor onderschat ting. ,,Dat mogen we niet doen, het is niet zo dat we dit EK wel eventjes doen. Maar het geeft een soort ver trouwen in wat je wél kan.'' ,,Ik moet nog wel even vrij vragen aan mijn baas om naar Tokio te mo gen", merkte Thom de Boer gister avond droogjes op. De sprinter had op de 50 meter vrije slag verrassend een olympisch ticket veroverd. De bijna 29-jarige De Boer werkt fulltime als financieel analist bij een vastgoedinvesteringsmaat schappij. In de avonden traint hij van zes tot half acht bij De Dolfijn. ,,Je hoeft echt niet per se in de na tionale structuur te zwemmen om je doelen waar te maken", stelde De Boer met een grote glimlach. In tegenstelling tot zijn concur- renten zoals Jesse Puts en Nyls Kor- stanje traint de zwemmer uit Alk maar slechts één keer per dag. ,,Voor mij werkt de combinatie zwemmen en werken heel goed", zegt De Boer, die afgelopen jaar veel explosiever is geworden. Dat liet hij zien in het fraaie Zwemcentrum Rotterdam. De Boer verbeterde in de ochtend zijn per soonlijk record met maar liefst drie tienden tot 21,74; tevens een nieuw nationaal record. In de finale 's avonds toonde hij zich met een 21,75 zeer consistent. De Boers clubgenootje Valerie van Roon (22) maakte het feestje voor De Dolfijn compleet. Van Roon kwalificeerde zich op de 50 vrij na Ranomi Kromowidjojo (24,38) als tweede voor de Olympi sche Spelen. Met haar tijd van 24,63 seconden verdrong ze de afwezige Femke Heemskerk die vorig jaar 24,71 klokte op deze afstand. Heemskerk zit noodgedwongen in quarantaine nadat haar man positief testte op corona. Van Roon verruilde de eliteploeg van het nationaal trainingscentrum in 2019 voor De Dolfijn. ,,Vooral vanwege de trainingstijden. Ik train nu 's ochtends om zes uur en 's avonds om zes uur. Tussendoor stu deer ik fysiotherapie. Ik zie mijn keuze voor De Dolfijn ook echt niet als een stap terug. We werken echt professioneel onder leiding van trainer Job van Duijnhoven." vrijdag 4 december 2020 GO 'Status anders na goud' Lisette van der Geest Kolding Het WK in Japan, vorig jaar: Lois Ab bingh heeft in de finale de beslissende penalty erin gegooid en schreeuwt het uit in de richting van Martine Smeets. t'eDERLANO® RU ,,Een EK is wat dat betreft ook een EK HANDBAL Voorronde, groep C Vandaag 20.30 uur Nederland - Servië Zondag 18.15 uur Nederland - Kroatië Dinsdag 20.30 uur Nederland - Hongarije Een knotsgekke eerste dag van het olympisch kwalificatietoer nooi zwemmen in Rotterdam. Twee zwemmers van de Amster damse amateurvereniging De Dolfijn, Thom de Boer en Valerie van Roon, kaapten de olympi sche tickets weg voor de neus van de fullprofs van de nationale trainingscentra. Natasja Weber Rotterdam AThom de Boer verraste in Rotterdam. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23