AUTO Nieuwe generatie Mirai is weer stap vooruit 18 VRAAG ANTWOORD De waterstofauto werd afgelopen twintig jaar veelvuldig geroemd als dé toekomst voor het wegverkeer. Maar hij is inmiddels ingehaald door de elektrische auto op accu's. Waarom eigenlijk? De nieuwe Toyota Mirai onderstreept dat waterstof een tweede kans verdient. Wanneer hoor je op rotonde richting aan te geven? Richting aangeven is alleen Mag een brommer of scooter in een parkeervak staan? Wat is er te doen aan die plakkerige knopjes? feel grote autofabrikanten werken al jaren aan de ont wikkeling van waterstofau to's, maar alleen Toyota (Mirai) en Hyundai (Nexo) durfden het tot nu toe aan een kant en-klaar productiemodel op de markt te brengen. Moedig, want ten tijde van de eerste Mirai was de posi tie van Toyota als een verkoper van zonnecellen aan de achterkant van de maan. Inmiddels verrijzen steeds meer tankstations voor waterstof in Ne derland. Dat is goed nieuws voor Toyota, dat nu zijn tweede generatie van de Mirai presenteert. Deze auto heeft met een door waterstof ge voede brandstofcel als het ware zijn eigen energiecentrale aan boord. Toyota is trots, want met deze tweede generatie daalt de prijs van de Mirai van 81.095 naar 65.995 euro. Daarmee zet hij de Hyundai Nexo (83.995 euro) compleet buitenspel. Toch valt de prijsdaling wat tegen, want twee jaar geleden zei Toyota in De auto is niet supersnel of sportief, maar wel stil en com fortabel 2020 een waterstofauto voor 40.000 euro te kunnen aanbieden. Zover is het dus nu nog niet, maar ondertussen zijn er wel andere posi tieve ontwikkelingen. Zo bevind je je in de Randstad tegenwoordig altijd op beperkte afstand van een water- stofpomp. Nederland telt er inmid dels tien en naar verwachting komen daar binnen vijfjaar nog twintig bij. Goed nieuws is ook dat de actiera dius van de Mirai enorm is toegeno men. Die bedraagt nu 650 kilometer: al 100 meer dan zijn voorganger. Toyota wil de tankbeurt zelfs voor je regelen zodra de bodem van je water stoftank in zicht komt. Deze haal- en brengservice is standaard op de extra rijk uitgeruste Mirai Launch Edition en geldt voor berijders in een straal van 50 kilometer van een waterstof tankstation. WALVIS meer punten op vooruitgegaan. Hij is vrijdag 4 december 2020 Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@dpgmedia.nl Bij een rotonde gaan veel 'wachtende' automobilisten er ten onrechte van uit dat je de eerste afrit neemt zon der richting naar rechts aan te geven. Volgens mij is het juist verplicht om (tijdig) de richtingaanwijzer te gebrui ken bij het verlaten van de rotonde. Is het ook verplicht om richting aan te geven als de rotonde nog niet wordt verlaten? Ik zet meestal op de rotonde rijdend mijn rich tingaanwijzer naar links, maar dat wordt meestal niet opgemerkt door het verkeer dat de rotonde nadert. —Harry de Breij verplicht op het moment dat je de rotonde gaat verlaten. Maar dat is blijkbaar niet voor iedereen logisch. Veel auto mobilisten vinden het prettig als je bij het naderen en tij dens het rijden op een ro tonde toch al je richtingaan wijzer gebruikt. Anderen vin den dat juist heel verwarrend. Het zou verstandig zijn als de wetgever nog eens onder zoekt in hoeverre deze regels voor iedereen duidelijk zijn en ze zo nodig aanpast. Want nu doet iedereen maar wat. Mag een brommer, scooter of snorfiets in een parkeer vak worden gezet? —Monique Schuckman Alleen motorvoertuigen mogen een parkeervak ge bruiken. Dan gaat het om een auto of een motorfiets. Brom mers, bromscooters en snor fietsen zijn fietsen met hulp motor, dus die mogen daar niet staan. De bedieningsknopjes in mijn auto worden plakkerig. Het is net alsof na een paar jaar de coating verdwijnt. Een doekje met schoon water of afwasmiddel helpt niet. Wat kun je eraan doen? —Fokko Sijtsma Veel mensen hebben baat bij Dasty, een ontvettingsmiddel van de Wibra, en bij Dunlop 65. Het laatste is een onder houdsmiddel voor gitaren, op basis van citroenzuur. Het is bij muziekwinkels te koop. Ook een handje soda opge lost in water kan helpen, maar daardoor kan de kunst stof wel wit uitslaan. Gebruik bij dit alles een poetsdoek. Je krijgt het beste resultaat door de knoppen voor de schoon maakbeurt te verwijderen. Dan kunnen ze een minuut of tien weken in de (onver dunde) Dasty, de soda of het citroenconcentraat. Als dit al lemaal niet helpt, zoeken sommigen hun heil in blanke, matte nagellak. Daarmee voorzien ze dan de knopjes van een nieuw, beschermend en glad laagje. geeft gas met ERIK KOUWENHOVEN De nieuwe Mirai oogt een stuk be ter dan zijn voorganger, die er vol gens sommigen uitzag als een aan gespoelde walvis. En hij is er op TOYOTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18