Kaas waar geen koe aan te pas komt I 16 ECONOMIE iffy Bekende kaasmerken van familiebedrijf West- land uit Huizen zijn onder meer Old Amster dam en Maaslander. Those Vegan Cowboys is een initiatief van Jaap Korteweg, oprichter van De Vegetarische Slager. Korteweg wil melk gaan maken waar geen beest aan te pas komt. ,,De ontwikkeling van die specifieke kaas, ge maakt van gras en niet van echt te onderschei den, gaat waarschijnlijk nog jaren duren. We hebben een beloning uitgeloofd van 2,5 miljoen euro om die ontwikkeling te versnellen. We willen caseïne, het dierlijke eiwit dat in melk voorkomt, zo goed mogelijk nabootsen. Doel is om de koe uit de zuivelketen te halen. Een team van twintig medewerkers werkt in ons lab in Gent aan die ontwikkeling. In de tussentijd brengen het kaasmeisje en de cowboy samen het beste wat denkbaar is op basis van bestaande plantaardige ingre diënten.'' Westland wordt geleid door Henny Westland. Ze volgt de ontwikkelingen van Those Vegan Cowboys op de voet. ,,In maart heb ik Jaap gebeld. Mijn ope ningszin was: 'Hey cowboy, zou je een keer een cheesegirl willen ontmoeten?' Het duurt nog jaren voordat we kaas hebben ontwikkeld die is gemaakt van gras Dit heeft geleid tot een nieuwe plantaardige zuivellijn. We koppe len er ook een nieuw merk aan, de naam maken we volgend jaar bekend.'' Zolang er nog geen plantaardige caseïne bestaat, kan er Volgens Westland nog geen harde kaas worden gemaakt. ,,Daarom beginnen we met smeerkaas, die we rond de zomer naar buiten brengen. Uiteindelijk willen we er een complete kaaslijn op plantaardige basis van maken.'' Tests Uit welke ingrediënten de smeerkaas bestaat, willen Korteweg en Westland nog niet zeggen. ,,We zijn met allerlei tests bezig en het ziet er goed uit. Het zal in ieder geval niet op basis van noten zijn.'' Westland Kaas heeft zelf geen koeien in bezit, dat maakt de overgang naar duurzame produc ten volgens Henny Westland makkelijker. ,,We geloven in plantaardige zuivel, dat is de toe komst. We willen de melkveeboeren ook helpen bij dit proces. Als het gaat zoals wij het willen, blijft er grasland nodig om zuivelproducten van te maken zoals melk en kaas. En het maken van kaas blijft hetzelfde proces.'' Air France KLM Prosus IMCD URW 1^ INTERVIEW TUUR ELZINGA Tuur Elzinga was de afgelopen jaren hét gezicht van vakbond FNV bij de onderhandelingen over het nieuwe pensioenstelsel. Nu wil hij de nieuwe FNV-voorzitter worden. Hij zet vooral in op minder flexwerk en een hoger minimumloon. ,,Een vaste baan moet de norm worden.'' ,,Ik heb er lang over nagedacht. In oktober heb ik tweeënhalve week met corona op bed gelegen. Ik was echt goed ziek. Daarna ben ik nog een periode bezig geweest te her stellen. Toen ik op bed lag, zag ik weer hoe groot de tegenstellingen zijn. De grote bedrijven worden met miljarden gesteund, mensen met flexibele contracten verliezen hun baan. Daar wil ik iets aan doen.'' ,,Zeker, maar je moet ook de men sen overeind houden. Je ziet men sen met onzekere contracten die nu hun baan verliezen. Dat is een ingewikkelde puzzel die ik graag op wil lossen.'' ,,We moeten socialer uit de crisis komen. We moeten af van de flex- en lagelonenverslaving in dit land. Na de vorige recessie is de groei in arbeid vooral veroorzaakt door uit zendbanen en flexibele werkne mers. Inmiddels zijn links en rechts het er wel over eens dat we daarin te ver zijn doorgeschoten.'' ,,Ik ben destijds met volle overtui ging de vakbeweging ingestapt, omdat ik zag dat je via de bond za ken kunt veranderen. Op mijn 16de zat ik in de finale van de Wis kunde Olympiade. Toen stonden mensen van Shell en Philips in de rij om mijn hand te schudden. He lemaal toen ik een jaar later in de finale van de Natuurkunde Olym piade stond. Uiteindelijk ging ik natuurkunde studeren in Amster dam. Tijdens mijn studietijd zag ik veel onrecht en daar heb ik nooit tegen gekund. Ik werd actief in de studentenbeweging om de onrechtvaardigheid te bestrijden. Als je dat onrecht bij de wortels wilt aanpakken, moet je de regels veranderen. Dat gaat via de poli tiek. Daarom ben ik toen overge stapt naar een studie politicologie. Maar ik zag toen dat je ook via de vakbond zaken kunt aanpakken.'' ,,Meer vaste banen en een hoger minimumloon zijn twee speer punten. We staan als FNV voor een verhoging van het minimum loon van 10 naar 14 euro per uur. Dat betekent dat ook de AOW en andere uitkeringen met 20 procent omhooggaan. Dat is goed voor de mensen aan de onderkant. Het is ook goed voor de lokale economie, want de mensen besteden dat geld in de lokale winkels.'' ,,Nee, overal waar het kan, moeten de lonen omhoog. De afgelopen twintig jaar zie je dat elk jaar meer geld naar de winst van de bedrij ven gaat en minder naar de lonen. Aan de andere kant wordt er steeds meer belasting over de lo nen geheven en steeds minder over de winsten. Shell meldt trots dat het vorig jaar maar liefst 3 pro cent belasting heeft betaald! Een belangrijke reden dat de lonen niet stijgen, is de flexibilisering. Men sen met onzekere banen kunnen worden uitgeknepen. Ze krijgen gemiddeld 35 tot 40 procent min der salaris dan mensen met een vast contract. Dat bespaart het bedrijfsleven 35 miljard euro per jaar. Een vaste baan moet daarom de norm worden.'' ,,Dat is een grote uitdaging, maar daar loop ik niet voor weg. Dat deed ik ook niet bij het pensioen akkoord. Dat was ook zo'n hete aardappel die maar vooruitgescho ven werd. Ik heb toen een minder snelle stijging van de AOW-leef- tijd ingebracht. Dat was een bom onder de onderhandelingen. Maar door vasthoudend te onderhande len hebben we wel voor elkaar gekregen dat de AOW-leeftijd minder snel stijgt. En we hebben een regeling afgesproken dat men sen met zware beroepen eerder kunnen stoppen met werken.'' ,,Dat is een uitspraak van onze voorzitter Han Busker, we zijn van het polderen én het folderen. Ik ben een strateeg en een onderhan delaar, maar ook een mensen mens. Voor het pensioenakkoord ben ik met onze leden gaan praten. Al die mensen met zware beroe pen vertelden me dat hun grootste probleem was dat ze niet eerder konden stoppen met werken. Daarom heb ik samen met de leden geknokt om dat geregeld te krijgen.'' Jaap Korteweg van De Vegetarische Sla ger (links) en Henny Westland maken plant aardige kaas. FOTO JPFIERINGFOTOGRAFIE Melk zit er niet meer in de kaas die West- land Kaas en Those Vegan Cowboys op de markt gaan brengen. De smeerkaas die ze rond de zomer in het zuivelschap willen hebben, is plantaardig. ,,Kaas zonder het gebruik van dieren heeft de toekomst.'' Sanne Schelfaut Huizen - Jaap Korteweg O vrijdag 4 december 2020 GO De luchtvaart combinatie veerde weer flink op. De techinves- teerder be hoorde tot een bescheiden groepje beurs- stijgers. De chemicaliën- distributeur ein digde in de staartgroep van de hoofdfond sen. Het winkelvast- goedconcern was niet in trek bij de beleggers gisteren. a> E o 'We moeten af van de verslaving aan flex en lage lonen' Peet Vogels Utrecht Iedereen rekende er al op dat u voorzitter van de FNV wilde wor den. Waarom zo lang gewacht? Die steun aan bedrijven zorgt er toch ook voor dat mensen juist hun baan behouden? Hoe kan dat worden opgelost? Ligt het ministerschap van Soci ale Zaken en Werkgelegenheid dan niet meer voor de hand? Wat wilt u bereiken? Tuur Elzinga, kandidaat-voorzitter FNV. foto pim ras Wilt u alleen maar een hoger minimumloon? Gaat de bond dat onder uw lei ding wel voor elkaar krijgen? Is dat uw stijl, meer polderen dan folderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16