Polen matigt toon in ruzie met de EU NIEUWS 13 'Woest' over feestje in bus Boeren vrezen te worden overgeleverd aan multinationals De regering in Warschau eist in ruil voor het intrekken van zijn veto wel een verklaring van de Europese leiders. De Poolse vice- premier Jaroslaw Gowin wil dat de leiders uitspreken dat recht- staatvoorwaarden 'niet zullen worden gebruikt om ongerecht vaardigde druk uit te oefenen op lidstaten op vlakken die niets te maken hebben met het juiste ge bruik van EU-geld'. Nederland, de officieuze aanvoerder van het andere kamp in het conflict, heeft al laten doorschemeren wel wat in zo'n oplossing te zien. Met zijn veto dwarsboomt Po len nu de Europese begroting en de vrijgave van een coronasteun- pakket. Behalve Warschau ligt ook de Hongaarse regering dwars. Polen en Hongarije zijn twee van de grootste ontvangers van EU-geld en zouden in aan merking komen voor vele mil jarden uit het coronafonds. De Europese Commissie heeft Polen gewaarschuwd dat de 25 andere lidstaten een herstel fonds opzetten zonder de twee dwarsliggers, als die niet snel in binden. Wat Hongarije doet, was gisteravond nog onduidelijk. GRONINGEN Burgemees ter Schuiling van Gronin gen laat uitzoeken wie een feestje heeft georganiseerd aan boord van een party bus. Op beelden zijn stu denten te zien die dicht op elkaar dansen en zingen, zonder mondkapje. Het zou gaan om leden van studentenvereniging Vin- dicat. Het bestuur laat we ten dat het feestje niet door Vindicat is georgani seerd en dat men er 'pis- woest' over is. De kleine twintig leden op het feest worden een jaar geschorst. Duizenden boeren op de trekker in colonne naar de regeringsstad. Klinkt bekend? Ditmaal is het boerenprotest niet in Nederland, maar in India. Daar gaat het om vrijemarktwerking. De boeren protesteren tegen een nieuwe landbouwwet die afgelo pen september is goedgekeurd. Nu er na de verschillende lock- downfases weer bewegingsvrij heid is, zijn boeren massaal vanuit omliggende deelstaten naar Delhi getrokken. Ze blokkeren toegangs wegen en hebben protestkampen opgezet. Stapels dekens, matjes, groente, meel en kookgerei liggen in de aanhanger. 'Als het moet, houden we dit maanden vol. We zijn bereid om zo lang te blijven als nodig is,' zegt boer Dilbag Singh tegen de Indiase krant The Hindu. De boeren eisen intrekking van de landbouwwet die de bestaande, deels gereguleerde, landbouwhan- delsmarkten, zogeheten mandi's, ontmantelt. De overheid claimt dat de vrijemarktwerking die deze wet voorstaat de boeren juist vrij heid geeft om zelf hun klant te kiezen. Maar de boeren vrezen dat ze door deze wet worden overgele verd aan multinationals. En dat ze de minimumprijsgarantie kwijt zullen raken. De overheid ontkent dit, maar de boeren geloven hun leiders niet. Ruim 70 procent van alle In diërs, dat zijn zo'n zeshonderd miljoen mensen, werkt in de land bouw. Het is voor de meeste boe ren steeds moeilijker om rond te komen. Door overerving zijn ak kers door de jaren heen kleiner ge worden. Oogsten vallen tegen, omdat de grond is uitgeput door monocultuur of is uitgedroogd omdat het grondwaterniveau te diep is gezakt. Daarbij is veel land bouwgrond verschraald door over matig gebruik van pesticiden. Zelfmoord door schulden komt onder boeren veel voor. ,,Wij heb ben 800.000 roepie (circa 8900 euro) schuld'', zei Amarjeet Kaur uit Punjab tegen een verslaggever van The Hindustan Times. ,,Vier da gen voor we ons aansloten bij de protesten pleegde een buurman zelfmoord, omdat hij de rente op zijn lening niet meer kon betalen.'' Liberalisering is geen oplossing, stelt landbouwexpert Devinder Sharma. ,,De woede die je nu ziet, is een uitbarsting van jarenlange opgehoopte ellende. Het grote probleem van de boeren is dat ze geen eerlijke prijs voor hun pro duct krijgen'', zegt Sharma aan de telefoon. ,,Het is niet voor niets dat boeren wereldwijd overheidssub sidie krijgen om te overleven. Kijk maar naar de Verenigde Staten en Europa. Overal waar de vrije markt domineert, worstelen boe ren met onrechtvaardige prijzen. De enigen die zullen profiteren zijn multinationals. Het is lui eco nomisch beleid om te denken dat vrijemarktwerking alles gaat op lossen.'' Volgens Sharma zit de oplossing in uitbreiding van het bestaande systeem. ,,India heeft zo'n 7000 mandi's. Dat moeten er 42.000 worden. Verspreid over India, zo- dat de boeren in alle uithoeken toegang hebben tot opkopers. Op mandi's werken tussenhandela ren, jazeker. Maar dat zijn kleine handelaren. De meesten zijn van goede wil. Dat ze allemaal corrupt zouden zijn, is een mythe. Zeker als je hen vergelijkt met de grote jongens. Hoe machtiger een han- Vier dagen voor we ons aansloten bij de protesten pleegde de buurman zelfmoord delaar, hoe ernstiger de corruptie.'' Ook pleit Sharma voor een mini mumprijsgarantie voor alle ge wassen. ,,Niet alleen voor rijst en graan. Als je een minimumprijs voor alle gewassen instelt, heb je gelijk de monocultuur aangepakt.'' Want als boeren meer soorten gewassen verbouwen, zal de grond minder snel uitgeput raken, aldus Sharma. ,,Bovendien geef je met dit systeem een financiële impuls aan miljoenen huishoudens. En dat is alleen maar goed voor de economie.'' ,,We doen dit niet voor de lol'', zegt de 65-jarige Pranjeet Singh, een vrouwelijke boer uit deelstaat Haryana tegen The Hindustan Ti mes. ,,We zijn naar Delhi gekomen zodat toekomstige generaties ons niet kunnen verwijten, dat we toe stonden dat de regering onze le vens vernietigt.'' Valse informatie De Indiase regeringspartij BJP heeft enkele malen waterkanon nen en traangas ingezet om pro testen uiteen te drijven. De rege ring stelt dat de boeren de wet ver keerd begrijpen en beschuldigt de oppositie dat ze valse informatie aan de boeren geven. In pro-over- heidsmedia worden de boeren weggezet als communistische ex tremisten of terroristen. Een groot deel van de boeren komt uit Pun jab. Veel van hen hebben familie leden die geëmigreerd zijn naar Canada en Groot-Brittannië. De Canadese premier Justin Trudeau heeft de Indiase overheid daarom opgeroepen om het recht van de monstratie te respecteren. En en kele Britse politici hebben hun steun uitgesproken voor de boe ren. Gesprekken tussen de regering en de boeren hebben tot nu toe niets opgeleverd. Er zijn meer ac ties aangekondigd. vrijdag 4 december 2020 GO WARSCHAU/BRUSSEL Polen is bereid in te binden in de slepende ruzie met de Eu ropese Unie over de koppe ling van financiële steun aan de naleving van de democrati sche spelregels. De Poolse vicepremier Jaroslaw Gowin. foto afp Boerenopstand India om de nieuwe landbouwwet Saskia Konniger New Delhi ▲TM Boeren zijn massaal vanuit omlig gende deelsta ten naar Delhi getrokken. Ze blokkeren toe gangswegen en hebben protestkam pen opgezet. l-OIO'S tPA. AFP. AP - Amarjeet Kaur, boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13