Marco Kroon met kikkerpak bij de rechter: Franse 'pedochirurg' gaat zeker vijftien jaar de cel in EUWS 11 Marco Kroon verscheen gisteren met zijn kikkerpak bij de rechtbank. Dat hij na zijn veroordeling, nu als potloodventer door het leven gaat, valt hem zwaar. Met het carnavalskostuum wilde hij aantonen dat hij met carnaval onmogelijk met zijn geslacht heeft kunnen zwaaien. De oorlogsveteraan zit bijna twee jaar na de uit de hand gelopen wild- plasactie emotioneel aan zijn taks. Voordat de rechters beginnen aan een kritische ondervraging over de kopstoot die hij gaf aan een agent en de schennis die hij pleegde, wil hij eerst graag voorlezen uit een verklaring die op papier heeft gezet. Hij betreurt het zeer dat het op die carnavalsavond in Den Bosch zo uit de hand heeft kunnen lopen. ,,Ook al was het carnaval, op sommige vlakken was ik zeker geen voor beeld.'' Hij herhaalt wat hij een jaar gele den bij de rechter ook al vertelde; een agent een kopstoot geven zou hij nooit bewust doen. „Agenten zie ik als collega's. Mijn sympathie voor hen is groot. Maar ik begrijp waar ik nu sta en hoe er nu tegen mij aangekeken wordt.'' Het is de veroordeling voor de schending van de eerbaarheid, die hem vooral dwars zit. Een zedende lict is in militaire kringen het laag ste van het laagste. Er zijn al Ame rikaanse kameraden die niets meer met hem te maken willen hebben. ,,Dit is mijn grootste schande en straf. Ik kan dit niet accepteren. Ik kom zelden nog het huis uit en schaam mij voor iets wat ik niet heb gedaan. Hier zit geen heilige. Maar een zedendelict? Ik zou het niet in mijn hoofd halen.'' En dus zou Kroon dolgraag zijn kikkerpak nog eens aantrekken dat hij heeft meegenomen in zijn rug zak. Zo kunnen deze nieuwe rech ters zien dat het volgens de majoor onmogelijk is om zijn geslachtsdeel te tonen. Zo ver willen de rechters niet gaan. Maar hij mag het pak wel voorhouden. Is dat niet ontzettend onhandig om zo'n pak aan te doen als je vaak moet plassen? klinkt het. ,,Ik heb mijn hele leven onhandige keuzes gemaakt. Mijn vrouw vond dit leuk'', lacht Kroon. Het is een van de weinige mo menten waarop er iets te lachen valt, want Kroon zegt dat het leven hem steeds zwaarder valt. Hij is zelfs in therapie, iets wat hij nooit voor mogelijk hield. Een klinisch psycholoog van defensie heeft afge lopen jaar een posttraumatische stress-stoornis (PTSS) bij hem vast gesteld na heftige gebeurtenissen uit 2007. Kroon biechtte in 2017 op aan zijn werkgever dat hij toen op een geheime missie in Kaboel ge vangen is genomen, gemarteld en anaal verkracht. De dader schoot hij Een zedendelict? Hier zit geen heilige, maar ik zou dat niet in mijn hoofd halen later dood. Het Openbaar Ministe rie deed onderzoek naar dit verhaal, maar kon niet vasttellen of het echt is gebeurd. Toch twijfelt de klinisch psycholoog Jan Ambaum, die Kroon nu behandelt, niet aan diens verhaal. ,,In ons vak zijn we ge traind om vast te stellen of mensen een stoornis veinzen. Daar is bij mij geen twijfel over. De emotionele herbeleving is in de behandelkamer evident aanwezig'', zegt Ambaum. Volgens de psycholoog leidde de arrestatie van Kroon tot een opeen stapeling van gebeurtenissen die het associatief geheugen in werking stelden. ,,Hij was deels in Kaboel en deels in Den Bosch.'' De kopstoot noemt de psycholoog een impul sieve actie. Voor het Openbaar Ministerie heeft het nu vastgestelde trauma geen invloed op de strafeis. Het OM eist 100 uur taakstraf, gelijk aan de straf die hij al kreeg opgelegd. Vol gens de advocaat-generaal was het carnaval en gaat het veel te ver om het militaire verleden van Kroon hierin te betrekken. ,,Het was geen oorlog en geen oorlogssituatie.'' Bovendien kunnen de conclusies van de klinisch psycholoog van de fensie niet als bewijs dienen. ,,Deze arts gaat uit van het verhaal en de waarheid van de cliënt. Hij helpt bij zijn verwerking. Forensisch artsen houden zich bezig met waarheids vinding.'' Voor het OM staat vast dat Kroon zich provocerend heeft gedragen, de kopstoot heeft gegeven en zijn piemel aan de agente heeft laten zien. Maar voor de advocaten is dat allerminst het geval. Zij wijzen erop dat de agenten meerdere keren inconsistent hebben verklaard. De zaak kwam in 2017 aan het licht. Het buurmeisje, toen 6 jaar oud, ver telde haar ouders dat 'de buurman in de tuin zijn plasser had laten zien'. De vader en moeder van het meisje stapten naar de politie. Het daarop volgende onderzoek bracht het mis bruik aan het licht. Gisteren, op de voorlaatste dag van het proces, erkende de chirurg voor het eerst dat hij zijn eigen nichtjes heeft verkracht. ,,Voor de slachtoffers is dat een enorme opluchting. Het is de eerste keer dat hij bekent'', aldus advocate Delphine Driguez. De chi rurg erkende tot op heden het seksu eel misbruik, maar bestreed dat sprake is geweest van 'verkrachting'. De afgelopen dagen werden onder meer familieleden van hem ge hoord. Ook zijn vrouw was opgeroe pen, omdat zij mogelijk wist van het misbruik maar nimmer aan de bel trok. Over de inhoud van de verho ren kwam niets naar buiten: het proces speelde zich geheel achter ge sloten deuren af om de kinderen en hun gezinnen te beschermen. Tijdens het onderzoek naar deze vier zaken kwam aan het licht dat de chirurg, Joël Le Scouarnec (70), al zo'n dertig jaar dagboeken bij hield waarin hij gedetailleerd mis bruik van kinderen beschreef. Hij noemde ook namen van slachtof- fers. In zijn huis werden ruim 30.000 foto's en video's met kinder porno gevonden. Daarop startte, terwijl het eerste onderzoek naar de vier slachtoffers nog liep, een tweede onderzoek naar andere mogelijke slachtoffers. Ruim een maand geleden maakte justitie bekend dat 312 van hen geïdentifi ceerd zijn. Zij zouden tussen 1986 en 2014 door Le Scouarnec zijn mis bruikt. Meestal gebeurde dat in de ziekenhuizen waar hij werkte. In veel gevallen sloeg de chirurg toe na afloop van een operatie, als de pa tiëntjes nog moesten bijkomen uit hun anesthesie. ,,De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers was 11 jaar'', zei aankla ger Stéphane Kellenberger. ,,164 slachtoffers waren jongens, 148 wa ren meisjes. In 107 gevallen zou sprake zijn van verkrachting.'' Het onderzoek naar deze ruim 300 gevallen loopt nog. Wanneer Le Scouarnec hiervoor terecht moet staan, is nog onbekend. vrijdag 4 december 2020 GO Ik ben geen potloodvente Marco Kroon komt met zijn vrouw aan bij de militaire kamer van het gerechtshof in Arnhem. Daar ziet hij ook zijn advocaat Geert-Jan Knoops. foto's anp, epa Marc Brink Raymond Boere Den Bosch - Marco Kroon De Franse chirurg zou meer dan 250 kinderen heb ben mis bruikt. foto afp In Frankrijk is een chirurg, ge trouwd en vader van drie zonen, veroordeeld tot vijftien jaar cel wegens kindermisbruik. De slachtoffers waren twee van zijn nichtjes, een buurmeisje en een ziekenhuispatiëntje van hem. Ze waren ten tijde van het misbruik tussen de 4 en 9 jaar oud. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11