OZCAN AKYOL Oppositie: maak eind aan tijdelijke verhuur 6 Drie gewonden en brandstichting Den Haag Column Er mankeert niets aan de lobby van de horeca, en dat is goed, want in die branche vallen momenteel rake klappen, niet op de laatste plaats omdat de spaarcenten nu echt verdampen, net als de hoop op een goede af loop van de coronacrisis. Het verbaasde me dan ook niet dat naar eigen zeggen ongeveer duizend ondernemers zich heb ben voorgenomen om op 17 ja nuari gewoon weer hun tent open te gooien, een statement dat volgde na de mededeling van Hugo de Jonge dat zijn maatrege len tot maart kunnen duren. logica in het beleid valt te zien. De komende weken zal het druk blij ven in winkels, bouwmarkten en op braderieën. Dat gaat niet veran deren, zeker met de vrije dagen voor de boeg. Terwijl dit gebeurt, vrezen steeds meer horecabedrijven dat ze op de fles zullen gaan, noodge dwongen omdat ze letterlijk bijna niets kunnen doen - alleen wat eten bezorgen. Het wordt tijd dat de regering met een masterplan voor restauranthouders komt. Het kabinet praat al langer met de horecabranche over steunpak- ketten; thans moeten er spijkers met koppen worden geslagen, zo dat niet 50 procent van de sector verdwijnt - zoals nu wordt ge vreesd. Natuurlijk zullen onze ministers niet accepteren dat op 17 januari deze ondernemers daadwerkelijk publiek gaan toelaten in hun eta blissementen. De burgemeesters moeten dan in actie komen; eerst een boete en misschien volgt er daarna een intrekking van de ver gunning. Dat weten die ondernemers zelf ook wel. Het enige wat zij willen, is erkenning voor hun grote zor gen. Dit zijn mensen die vrezen voor hun voortbestaan. Die kun je als coalitie niet in onzekerheid la ten met vage beloftes. Wat zij no dig hebben, is concrete steun. Ho pelijk zien ze dat in Den Haag snel in. Dat zal een hoop onrust voor komen. Alles wat de uitbaters willen, is erkenning voor hun grote zorgen Sinds 2016 mogen woningen tijde lijk - maximaal twee jaar - worden verhuurd. Het kabinet wilde het destijds aantrekkelijker maken voor eigenaren om huizen te verhuren. Maar volgens de linkse partijen heeft de maatregel gezorgd voor sterk stijgende huurprijzen en on zekerheid onder huurders. ,,Huisbazen kunnen huurcon tracten nu veel te makkelijk stop zetten'', vindt GroenLinks-Kamer lid Paul Smeulders. ,,Dat is zorgelijk en onwenselijk, want tijdelijke huurcontracten veroorzaken veel stress. Je weet niet hoe lang je er- gens kunt blijven wonen. En we zien dat bij wisselingen de huur prijs steeds wordt verhoogd.'' Na afloop van een tijdelijk con tract mag een verhuurder zelf de nieuwe huurprijs bepalen. Het CBS meldt dat de gemiddelde huurver hoging dit jaar 9,5 procent was bij een wisseling van bewoners. Vorig jaar was die stijging nog 8,2 procent. ,,We moeten ingrijpen om de steeds hogere huren en grotere on zekerheid te bestrijden'', vindt PvdA-Kamerlid Henk Nijboer. ,,De opmars van tijdelijke huurcontrac ten is een van de ernstigste ontwik kelingen in de volkshuisvesting. Huurders zijn vogelvrij.'' GroenLinks en PvdA stellen van daag een wetswijziging voor, waar door huurcontracten voor onbe paalde tijd weer de regel worden. Alleen in uitzonderlijke gevallen mag een woning dan nog tijdelijk worden verhuurd, bijvoorbeeld wanneer het gaat om een vakantie woning. Ruim een uur duurt de klopjacht op de man die in de Haagse super markt personeelsleden aanviel. Drie medewerkers raken gewond, ook breekt er brand uit. Volgens getuigen trekt de verdachte drank flessen uit het winkelschap en steekt die aan. Daarna gaat hij er vandoor. De gealarmeerde politie begint een klopjacht en krijgt steun vanuit de lucht van een he likopter. Twee van de gewonde super marktmedewerkers moeten naar het ziekenhuis. Een raakte gewond aan zijn voorhoofd, een ander was in de nek gestoken. Drie agenten krijgen ademhalingsproblemen van de rookontwikkeling en moe ten ter controle naar het zieken huis. De verdachte wordt snel aange houden in de buurt van een sta tion in Pijnacker. Op dat moment van de arrestatie wordt er nog volop onderzoek gedaan in de winkel. De politie kon gisteren nog niet zeggen of er een molo tovcocktail is gebruikt en of er een mes of ander steekwapen is aange troffen op de winkelvloer. Het motiefvan de dader is even min bekend. Voor een terreurdaad zijn in elk geval geen aanwijzin gen, zegt de politiewoordvoerder. Lawaai Van buiten zijn winkel krijgt Ah met Malak het nodige mee van de paniek in de Grote Marktstraat, een belangrijke winkelstraat in Den Haag. Malak staat een siga retje te roken voor zijn zaak naast de supermarkt als hij enorm la waai hoort. ,,Ik zag ook snel daarna hoge vlammen'', zegt Malak. Hij schrikt vooral van het vuur. La waai of ander gedoe voor de super markt is hij wel gewend. Yannick Veilleux-Lepage is een van de getuigen die op het mo ment van het incident langs de su permarkt loopt. Hij is universitair docent op de Haagse campus van de universiteit Leiden en gespeci aliseerd in terrorisme en politiek geweld. Hij laat zijn hond uit als er plotseling politiewagens aan ko men rijden, eerst een onherken bare, later de reguliere gestreepte voertuigen. »De verdachte wordt na ruim een uur aangehouden in Pijnacker Op Twitter plaatst hij een video waar van een afstand te zien is dat de hulpdiensten zijn gearriveerd. Het beeld gaat gepaard met de op roep om niet naar de Grote Markt straat te komen. ,,Het is op zo'n moment het beste om de autori teiten hun werk te laten doen. Ik zag dat gelukkig dat ze snel en ge structureerd handelden." Burgemeester Jan van Zanen laat in een reactie weten: 'Ik ben ontzettend geschrokken van het nieuws. Ik leef mee met de slacht offers die naar het ziekenhuis zijn vervoerd en met andere winke lende mensen en medewerkers van de supermarkt die het inci dent hebben zien gebeuren. Ik hoop dat het de agenten die adem halingsproblemen hadden goed vergaat.' Net een jaar geleden deed zich een soortgelijke situatie voor in de Grote Marktstraat in Den Haag, toen een dakloze man in het wilde weg instak op jongeren. Je kunt niet anders dan begrip hebben voor restaurants die keu rig hun zaakjes op orde hadden, compleet met looproutes en een beperkt aantal gasten, maar desal niettemin niet meer open moch ten zijn. Zij zien ook dat grote bin nensteden de afgelopen weken door duizenden bezoekers tegelijk werden bezocht, waarbij burge meesters zelfs moesten besluiten om winkels dicht te gooien - dit soort taferelen hebben we niet in eetgelegenheden gezien. De overheid is op geen enkele manier te benij den, dat voorop gesteld, daarna is de conclusie ge rechtvaar digd dat er steeds minder donderdag 3 december 2020 GO y @OzcanAkyol Statement GroenLinks en PvdA stellen van daag voor om een einde te maken aan tijdelijke huurcon tracten. Volgens de oppositie partijen zorgen tijdelijke con tracten ervoor dat huurprijzen van woningen te hard stijgen. Peter Winterman Den Haag Man steekt in op winkelpersoneel Drie medewerkers van een Al bert Heijnfiliaal in het centrum van Den Haag raakten gister middag gewond bij een steekin- cident in de zaak. De politie hield korte tijd later een ver dachte aan in de buurt van een station in Pijnacker. Bart Lelieveld Lex de Jonge Den Haag Ambulancepersoneel voert een van de gewonden af naar het ziekenhuis. foto jos van leeuwen Politie rukte massaal uit na de melding van de steekpartij. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6