II Lichtjesparade in en om Oosterland 99,- 89,- €149,- 59,- 79, 69, 59, 39, 69,- 7 EXPOSITIE HET OMLIJSTE KIJKEN Kunstenaar en dichter exposeert vanaf zaterdag 12 december in de Bewaerschole. „Kom maar gewoon kijken en luisteren." Op overige 20% korting BMANNENMODE www.robjacobsmannenmode.nl Opeens zie je 'm voor je. De in 1926 overle den dichter Rainer Maria Rilke, uit het raam starend in zijn toren in Sierre. Broedend op aller lei moois. Cathrien Berghout uit Burgh-Haamstede laat meer ven sters op de wereld horen, zien en voelen. Al maakt ze daar liever niet te veel woorden aan vuil. Fonkelende ogen en een diepe zucht. Als een creatief proces in een kant-en-klaar verhaaltje valt te vatten, dan klopt er in haar ogen iets niet. ,,Mensen moeten gewoon komen kijken, lezen en luisteren", vindt de sinds drie jaar in Burgh- Haamstede wonende kunstenaar en dichter Berghout (75). Zij expo seert vanaf zaterdag 12 december in de Bewaerschole in haar woon plaats. Lekkere metafoor Alles draait om ramen bij die ten toonstelling Het Omlijste Kijken. ,,Een raam is een lekkere metafoor voor een manier van kijken. Het is en wordt daarom ook veel ge bruikt. Vooral bij dichters is het een beeld waarmee ze hun uit zicht op de werkelijkheid of hun verwachting voor de toekomst kunnen weergeven." Zo'n Rilke ziet, in zijn gedicht Die Fenster, het raam als een opening naar vele mogelijkheden. En tegelijkertijd als een kader dat beperkt. De in 1922 geboren Engelse dich- ter Philip Larkin schetst in zijn ge dicht High Windows hoe de tijd geest sinds zijn jeugd is veranderd. De sprong van een alziend oog dat, via de priester, op je neerkijkt tot een eindeloos open en lege hemel. ,,Al die verschillende gedichten zijn verschillende manieren van kijken. Die ook iets zeggen over achtergronden en de tijd waarin de dichters leven. Je kunt uit al die gedichten halen hoe zij vanuit hun eigen leefwereld, context en vanuit de eigen mogelijkheden naar de wereld kijken. Al is het ook gewoon leuk om de taal te lezen. De gedichten zijn op zich genoeg." Gelukkig laat Berghout het daar voor deze expositie niet bij. De in Rotterdam geboren kunstenaar maakte, speurend naar gedichten, Al die verschillende gedichten zijn verschillende manieren van kijken bijpassende beelden van corten- staal. Vanuit één plat vlak creëert ze telkens een driedimensionaal beeld door haar materiaal - eerst papier, daarna pas het zwaardere werk - in te snijden en om te vou wen. Zo krijgt het torentje van Rilke, die Die Fenster ook écht in het Zwitserse Chateau de Muzot in Sierre schreef, opeens concreet vorm. En zie je ook de hoge kerk gewelven en -ramen van Larkin tot leven komen. Inclusief muziek. Taalfilosofe Berghout studeerde onder meer aan de kunstacademies in Bazel en Den Haag en studeerde later af als taalfilosofe in Amsterdam. Eerder verzorgde ze exposities waar ge dichten en beeldende kunst sa- menkomen. Zelf werkt ze met ver schillende materialen, vaak the- magewijs. Het Omlijste Kijken is een gele genheidsexpositie in de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede, die speciaal als decemberexpositie buiten het twee jaar lopende ten toonstellingsprogramma Verande rende Grenzen om wordt gehouden. Duiveland gaat het jaar 2020 toch nog een beetje leuk afsluiten. Door middel van een mooie lichtjespa rade, naar een idee van Joan Dorst uit Oosterland. Op 30 december wordt met verlichte trekkers door dorpen en langs verzorgingstehui zen gereden. ,,Het was een saai jaar waarin veel evenementen niet doorgingen en de (oudere) mensen minder aan dacht kregen", aldus Joan Dorst, ook actief voor de vrijwillige brand weer in Oosterland. ,,We willen met een lichtjesparade het jaar mooi afsluiten. De bedoeling is om over de dorpen Oosterland, Brui- nisse, Sirjansland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk en langs de verzor gingstehuizen daar te rijden met een prachtige sliert aan vrolijkheid. De definitieve route volgt later nog." Uiteraard worden de dan nog gel dende richtlijnen van het RIVM aangehouden, zowel door deelne mers als het publiek. Deelname is op eigen risico. De lichtjesparade start op 30 de cember om 17.00 uur bij de weeg brug in Oosterland. Deelnemen aan de tocht met een versierde trek ker met lichtjes kan door je op te ge ven bij Joan Dorst: joan-dorst@ hotmail.com of via 06-83976333. KOSTUUMS JASSEN/JACKS JASSEN LEER BROEKEN (wol katoen) KOLBERTS VESTEN TRUIEN OVERHEMDEN 2 stuks voor r> nn TA pAnc Ganzepoortstraat 214461 JX Goes KUL) JALUDj 0113-213329 donderdag 3 december 2020 Esme Soesman Burgh-Haamstede Berghout toont vensters op de wereld - Cathrien Berghout De expositie is tot en met 3 ja nuari dagelijks te bezoeken van 14.00 tot 17.00 uur. Vanaf de ope ning op 12 december is ook een audiovisuele presentatie te bekij ken op de website cathrien-berg- hout.nl. Cathrien Berghout in haar atelier in Burgh-Haamstede naast werk dat ze maakte bij een gedicht van Reiner Kunze. foto sandra schimmelpennink opruiming Gerrit van Loon Oosterland Prijzen vanaf Prijzen vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50