Veel ziektes niet ontdekt door achterstand bij onderzoeken JOL Horeca is het zat en gooit half januari de deuren open Zo maak je in een wip een prachtige coronasurprise Walcheren Je vergunning kwijt omdat je open gaat, of je tent moeten sluiten omdat je het niet meer kunt bolwerken. Voor ondernemers is dat lood om oud ijzer Knutseltips voor sintcadeau's P10 Dat het slecht gaat in de horeca is wel duidelijk. Door de coronamaatregelen is er voor veel personeel in keuken, bar of bediening geen werk. Via bemiddelaars zoals horecabaas.nl komen ze aan ander werk. Zoals kok Richard Burgmeijer zijn koksbuis verwisselde voor een overall van plaatbewerker Dumaco Na de eerste coronagolf is geen in haalslag gemaakt, blijkt uit actuele cijfers van de Nederlandse Vereni ging voor Pathologie (NVVP). Ook sinds de opheffing van de gedeelte lijke lockdown lopen ziekenhuizen de achterstanden niet in. Gemiddeld genomen zijn 15 pro cent minder diagnoses gesteld, voor bevolkingsonderzoeken geldt zelfs een daling van 25 procent in verge lijking met voorgaande jaren. Alarmerend Jos Bart, voorzitter van de NVVP, noemt de cijfers 'alarmerend'. ,,Dit betekent dat er in Nederland dui zenden patiënten moeten zijn met een ernstige, mogelijk kwaadaar dige ziekte, die nog niet is ontdekt. Voor een aanzienlijk deel van deze patiënten bestaat een goede behan- deloptie, mits behandeling niet te lang wordt uitgesteld. Verder uitstel betekent dat zij pas bij een specia list komen in een ernstiger stadium van hun ziekte. Dat is ongunstig voor de prognose. Daar maken wij ons grote zorgen over.'' Tijdens de eerste coronagolf werd Gemiste operaties de reguliere zorg bij huisartsen en in de ziekenhuizen drastisch afge schaald. De bevolkingsonderzoe ken naar baarmoederhalskanker, borstkanker en darmkanker wer- den tijdelijk stopgezet. Dat heeft geleid tot een sterke daling van het aantal diagnoses, blijkt uit de cijfers van pathologen, die zich bezighou den met het stellen van diagnoses op basis van weefselonderzoek. Geen verbetering Bart verwacht komende maanden geen verbetering. Ziekenhuizen zeggen op dit moment nog altijd 10 tot 20 procent van de reguliere zorg af omdat ze hun handen vol hebben aan de zorg voor Covid-patiënten. ,,Naar het zich laat aanzien duurt de tweede golf nog de hele winter. Te gen die tijd zijn de achterstanden zo groot dat het onmogelijk zal zijn om een inhaalslag te maken. Ik ben bang dat patiënten dan te maken krijgen met wachtlijsten en met ex- tra gezondheidsschade'', zegt Bart. Sinds het begin van de corona- pandemie zijn dit jaar 15 procent minder diagnoses gesteld dan ge middeld in de afgelopen vijf jaar, blijkt uit de pathologiecijfers. Het gaat zowel om vormen van kanker als om andere ziekten, zoals chro nische ontstekingen van het maag- en darmstelsel. De achterstand is het grootst bij ziekten die worden opgespoord via een bevolkingson derzoek: bij darmkanker, borstkan ker en baarmoederhalskanker ont breekt meer dan 25 procent van het 'normale' aantal diagnoses. De Federatie Medisch Specialis ten spreekt ook van een zorgelijke ontwikkeling en roept iedereen met klachten op zich bij de dokter te melden. 7°C Nieuwsmedia P3 en ZEELAND 10 Tade-by-t ZEELAND 2 j Kijk op de site bij /video Geen tijd voor andere diagnoses In Nederland lopen als gevolg van de coronapandemie duizen den volwassenen en kinderen rond met een ziekte die nog niet is ontdekt. Het gaat niet alleen om kanker. Ook bij tal van an dere ziekten is de achterstand in het aantal diagnoses groot. Annemieke van Dongen Rotterdam Gemiste diagnoses t.o.v. verwacht* Geen weefsel afgenomen (biopt) om een diagnose te stellen, t/m 25 oktober Borstkanker -41561 Prostaatkanker -1121 -9,8% Dikke darmkanker -781 -8.9% Geen tumor verwijderd Borstkanker -28941 Prostaatkanker -556 -9,7% Dikke darmkanker -168 -5,7% verwacht op grond van. 2015-2019 donderdag 3 december 2020 Vandaag van tijd tot tijd regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1