9 >W'T het ook wel de zuivere lucht hier'', lacht hij. Dat het dorp wel erg klein is en af gelegen ligt speelt niet echt mee, denken de inwoners. ,,In de zomer was het hier drukker dan ooit met va kantiegangers, alles zat helemaal vol. Iedereen komt hier voor de rivier, en de wandelingen in de bergen. En 's avonds allemaal op de terrasjes'', zegt Dolores Barreiro. „Eigenlijk is het een geluk dat geen van die toeristen het virus hierheen heeft meegebracht.'' Ja, geluk speelt ook mee, erkent de burgemeester. Want die toeristen, het grootste deel uit Barcelona en omgeving, mensen op zoek naar een veilig en rustig vakantieoord, kwa men juist in de twee maanden, juli en augustus, dat er geen enkele be perking meer gold. Toen iedereen dacht dat het virus wel verdwenen was en het leven na de strenge lock- down volop gevierd kon worden. Bovendien ligt het stadje Onda, dat op vijfhonderd besmettingen staat en deze week een nieuwe uitbraak op een school kende, op slechts 20 kilometer. Eigenlijk is het een geluk dat geen van de toeristen het virus heeft meegebracht Aitor Balfagón: ,,En Onda is toch een referentie voor ons, daar doet het hele dorp zijn inkopen of regelt er zijn za ken." In Argelita is geen school noch een huisartsenpost. Twee ochtenden per week komt een arts van buiten om er spreekuur te houden. Er is één bar met een terras én een bakkerij-annex- café met terras. Burgemeester Balfa- gón werkt in de bakkerij. Argelita is een dorpje zoals er zoveel zijn in Spanje. Als haast onzichtbare plukjes liggen ze verspreid in het weidse land. Moeilijk toegankelijk soms, ook voor het coronavirus. In heel Spanje zijn er nog altijd tiental len gemeentes, allemaal landelijke dorpen, waar sinds de uitbraak van de epidemie nog geen besmetting is vastgesteld terwijl de rest van het land zucht onder de last van 1,6 mil joen besmettingen en 44.000 doden. De veelal oudere bewoners in die dorpen zijn niet ziek geworden, niet een is er overleden. ,,Het stelt je, op een of andere manier, toch wel gerust op een plek als deze te wonen'', zegt José Manuel. Kentering Veel inwoners zijn in de loop van de tijd naar de grote stad getrokken, op zoek naar werk en een school voor de kinderen. Meer dan vierduizend dor pen in Spanje dreigen hun laatste be woners kwijt te raken, om net als vele anderen in een ruïne te veranderen. Maar de pandemie lijkt nu voor een kleine kentering te zorgen. Ge- schrokken van de lange lockdown in het voorjaar, die hen wekenlang op gesloten hield in vaak kleine flats in de stad, zijn mensen op zoek gegaan naar een ruimere en vaak goedko pere woning op het platteland of in de bergen. En nog veel meer hebben van hun tweede- of vakantiewoning hun vaste verblijfplaats gemaakt. Zoals Vicenta Granel (74) en haar echtgenoot Ramón Gil (75). In Lu- diente, tien minuten rijden vanaf Ar- gelita langs de oever en door de kloof van het riviertje Vallehermosa - nog verder het isolement in - zitten ze in de aangename herfstzon op plastic stoelen langs de hoofdstraat. Tussen hen in een plank waarop ze met kleine hamertjes walnoten kapot- slaan. ,,Uit onze eigen tuin.'' „Normaal zou het in het dorp eind november al veel rustiger zijn. In de winter verblijven hier altijd veel minder mensen dan in de zomer, maar je merkt dat veel nu hier geble ven zijn. Wij ook'', zegt Vicenta. Ze hebben een flat in Castelló, een stad met 170.000 inwoners. Aangenamer in de winter, met de zee dichtbij en We zijn ook niet van plan dit jaar nog naar ons huis in de stad te gaan een temperatuur die nooit onder de 10 graden daalt. In Ludiente, op 430 meter hoogte, vriest het nu 's nachts al en kan er flink wat sneeuw vallen. ,,Maar we zijn sinds de uitbraak van corona hier niet meer wegge weest. We zijn ook niet van plan dit jaar nog naar ons huis in de stad te rug te keren'', aldus Vicenta. ,,Ik moet er niet aan denken, de drukte daar, alle mensen in de winkel. Ik word al bang als ik er aan denk. We komen al leen nog in Castelló om naar de dok ter te gaan.'' Oneindig Het stel zit voor hun huis, hoog in het dorp, waar de weg nog verder het on eindige binnenland in trekt en waar meer dorpen nog geen besmettingen hebben gehad. Al zijn dat er in deze tweede golf steeds minder. Het huis heeft een begane grond en twee ver diepingen. De bovenste zijn voor de kinderen en kleinkinderen, wanneer die in het weekeinde vanuit de stad overkomen. ,,Maar dan houden we toch wel afstand, hoor. Daarom is het mooi dat dit eigenlijk twee of drie woningen ineen zijn. Ieder gezin heeft zijn eigen ruimte'', zegt Vi- centa, terwijl ze onverstoorbaar ver dergaat met het kraken van de noten. Een buurvrouw komt aanlopen, met mondkapje op, voor een praatje. In bar Pepotes zegt de eigenaar streng dat de koffie niet aan de bar genut tigd mag worden, maar aan tafel. Of beter: buiten. Daar zitten drie man nen aan een biertje. Een beantwoordt luidruchtig een telefoontje. De beller wil geld van hem hebben. ,,Ik kan voorlopig niet komen'', excuseert hij zich. ,,Ze hebben ons van de buiten wereld afgesloten, vanwege corona. Tot volgend jaar zul je me niet zien.'' Hij knipoogt naar zijn makkers. ,,Goede smoes, hè'', zegt hij als hij heeft opgehangen. ,,Maar serieus, ik ga hier de winter niet meer weg.'' woensdag 2 december 2020 GO k, iso ement of schone uc - Dolores Barreiro, inwoner Argelita In het afgele gen Ludiente is niet één besmet ting geteld. fotos EDWIN WINKELS Ramón Gil en Vicenta Granel kraken walnoten uit eigen tuin in Ludiente. -Vicenta Granel, woont tijdelijk in Ludiente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9