8 Baudet: 'Door zonder verraders' Grapperhaus tegen benoeming Spanje is met 1,6 miljoen besmettingen en ruim 44.000 doden een van de zwaarst getroffen landen in de coronapandemie. Maar er zijn nog tientallen dorpen waar niemand met het Covid-19-virus besmet is geraakt, zoals Argelita en Ludiente. ,,Het zal de pure lucht wel zijn.'' CORONA BINNENLAND SPANJE Thierry Baudet wil door met Forum voor Democratie, maar dan 'zonder verraders' en zonder 'mensen die buigen onder de absurde aantijgin gen van de media'. Dat heeft de (voormalig) leider van Forum gisteren laten weten, bij terugkeer in de Tweede Kamer. Daar hield hij fractie- beraad met het nieuwbakken fractielid Wybren van Haga én de veelbesproken Freek Jansen die volgens Baudet 'gewoon' fractiemedewerker 'blijft'. Thierry Baudet denkt dat hij het aangekondigde referen- dum (binnen een week) over zijn leiderschap wint en zegt zich 'strijdlustig' te voelen. ,,Ik denk dat de leden nog steeds achter mij staan. En als het niet lukt, dan houdt het op. Dan voel ik mij ontslagen van de plicht om dit land te redden." Baudet zegt niet gehinderd te zijn door de exodus aan Eerste Kamerleden en kandi daten voor de verkiezingen van volgend jaar. Zo vertrok ken partijprominenten Anna bel Nanninga, Eva Vlaardin- gerbroek, Theo Hiddema en Joost Eerdmans. Tamara van Ark op plek 2 van VVD-lijst Tamara van Ark, minister voor Medische Zorg en Sport, wordt de nummer 2 op de kieslijst van de VVD. Zij staat direct achter lijsttrekker Mark Rutte. Op 3 staat de huidige vicefractievoorzitter Sophie Hermans, voormalig persoon lijk assistent van premier Rutte. In de top van de lijst staan geen nieuwe namen. De Kamerleden Bente Becker en Dilan Yesilgöz staan op 4 en 5. De verkiezingen zijn komend voorjaar op 17 maart. 'Geen grote fraude bij verkiezingen VS' Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft geen bewij zen gevonden van fraude bij de Amerikaanse verkiezingen. Dat zei minister van Justitie, William Barr, gisteren in een interview met persbureau AP. ,,Op dit moment hebben we geen fraude gezien op een schaal die de uitkomst van de verkiezing had kunnen veran deren'', zei Barr. Zittend pre sident Trump heeft meerdere keren gezegd dat er volgens hem wel sprake is van fraude. De benoeming van Miriam de Bontridder als voorzitter van een toetsingscommissie voor euthanasie gaat niet door. Waarom het kabinet vast houdt aan het veto blijft on duidelijk. Coalitiepartijen D66 en VVD willen opheldering van CDA- minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid). Voor de benoeming per 1 de cember van De Bontridder, plaatsvervangend raadsheer bij het gerechtshof in Amster dam, was alleen nog de goed keuring nodig van Grapper- haus. Maar die bleef uit. D66- Kamerlid Pia Dijkstra spreekt van een 'ernstige zaak', en wijst erop dat het niet eerder is voorgekomen dat een mi nister zo'n benoeming blok keert. Zij wil weten of de ach tergrond van De Bontridder, die een voorvechter is van het recht om te sterven, een rol heeft gespeeld. Grapperhaus wilde gister middag 'om privacyredenen' geen details geven. ,,De wet is helder. Het gaat om een optel som van iemands specifieke deskundigheid, geschiktheid en of aan abstracte criteria voldaan kan worden. Daar kij ken we zorgvuldig naar, in dit geval met twee ministeries." José Manuel Bachero steunt even op zijn be zem en richt het hoofd op. ,,Kijk, hoeveel. Er zal wel ergens een dood dier liggen.'' In de blauwe hemel bo ven Argelita zweven en cirkelen zo'n twintig gieren. Een kwartier later, op de door een indrukwekkende kloof kronkelende weg van Argelita naar het volgende dorp - Ludiente - duikt vanuit de rivierbedding plots een grote steenbok op voor de auto, om snel de steile wand aan de andere kant van de weg op te klauteren. De natuur is de baas in en rond Ar- gelita en Ludiente, samen goed voor V;. zo'n driehonderd inwoners. De dor pen liggen in het ruige binnenland op nog geen 40 kilometer van pro vinciehoofdstad Castelló de la Plana, aan de Middellandse Zee dichtbij Va lencia. ,,Hier heb je nog sinaasappel bomen, in Ludiente niet meer, daar is het te koud'', zegt José Manuel. De oogst van sinaasappels en mandarij nen is in de oneindige boomgaarden in volle gang. José Manuel Bachero staat samen met Dolores Barreiro de hoofdstraat van Argelita schoon te vegen. De zon schijnt, het is zo'n 15 graden, er is vrijwel niemand anders op straat en beiden hebben ook tijdens het zware werk hun mondkapje op. ,,José Ma nuel zit in een risicogroep en mijn man ook. Bovendien is het verplicht, en de Guardia Civil rijdt regelmatig langs; ze zijn streng'', zegt Dolores tijdens een korte pauze. Het is hun eerste werkdag nu ze net een nieuw contract hebben gekregen - de geval len herfstbladeren moeten worden opgeruimd. Bewust ,,Ik denk dat dat een van de belang rijkste redenen is, dat de mensen het zeer serieus nemen en zich goed aan alle regels houden'', zegt Aitor Balfa- gón, de burgemeester van Argelita. ,,Iedereen is zich voortdurend be wust van de noodzaak daarvan'', ver klaart hij de afwezigheid van ook maar één coronabesmetting in zijn gemeente sinds de epidemie in maart in Spanje losbarstte. ,,En misschien is woensdag 2 december 2020 GO FORUM VOOR DEMOCRATIE VERKIEZINGEN WASHINGTON DEN HAAG Coronavri e dorne Edwin Winkels Argelita José Manuel Ba chero en Dolores Bar- reiro vegen de hoofd straat van Argelita schoon. Mét mond kapjes op. FOTO EDWIN WINKELS BUBA BLIJFT Olifant Buba mag toch blijven bij de circusfamilie Freiwald Dat heeft minister Schouten (Natuur) bepaald, op verzoek van de Tweede Kamer. Sinds 2015 mogen wilde dieren niet meer optreden in een circus. De familie Freiwald wilde oli fant Buba echter houden, omdat het dier al decennia bij de familie is en elders van eenzaamheid zou sterven. foto anp O 021220IMAPCH Ludiente •Argelita Onda 10 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8