Docenten politieacademie zien meer incidenten bij studenten r 7 Docenten aan de politieacademie ervaren dat agenten in opleiding vaker en ernstiger over de schreef gaan. Ze vragen zich af of de screening wel toereikend is. De politie onderzoekt of de signalen kloppen. F Een man die in december 2018 met 200 kilometer per uur over de snelweg jakkert wordt aan de kant gezet. Agenten die de bestuurder door het systeem halen, schrikken zich rot. Hij blijkt niet alleen een collega in opleiding te zijn, maar werd bovendien eerder in verband gebracht met de im- en export van harddrugs. Na een intern on derzoek moet de man in 2019 de Rotterdamse politie verlaten. Daar vragen ze zich af hoe hij door de screening is gekomen. Docenten op de politieacademie hebben het idee dat agenten in opleiding de laatste jaren vaker betrokken zijn bij incidenten dan voorheen, blijkt uit een rondgang van deze krant. ,,De excessen zijn groter dan vroeger en komen vaker voor'', stelt een docent. De vrees be staat dat de selectie- en screenings- procedure aan kwaliteit inboet, nu binnen enkele jaren 17.000 nieuwe agenten moeten worden opgeleid vanwege vergrijzing en uitstroom bij de politie. Ook menen de docenten dat hun studenten vaker dan voorheen kampen met psychische proble men. ,,Dit jaar hebben al twee leer lingen aangegeven dat ze het leven niet meer zagen zitten'', zegt er één. „Verder zie je studenten die last hebben van faalangst of een laag zelfbeeld. We proberen ze te helpen door therapie aan te bieden, maar soms denk ik: zit je wel op je plek?'' Een studiebegeleider zegt: ,,Ik con stateer de afgelopen twee jaar een kwart meer meldingen van studen ten met problemen.'' Zo is een student op non-actief gesteld, nadat op 5 september van dit jaar aangifte tegen hem is gedaan van zware mishandeling. Het incident is verspreid via een intranetbericht van de politie. Na een opstootje op een camping zou de jongeman met de auto op een groep mensen zijn ingereden. Er is een strafrechtelijk onderzoek inge steld door de politie Zeeland-West Brabant. Bij de politieacademie was het niet het eerste signaal dat het niet goed ging met de jongen. Daar gaat het verhaal dat hij kampte met psychische problemen. Bestuurder Leen Spoor van poli tiebond NPB, die de politieacade- De selectiecriteria voor nieuwe politiemensen zijn onveranderd streng mie in zijn portefeuille heeft, zegt nog nooit zo veel hulpvragen van politiestudenten te hebben ont vangen. ,,We zijn hier samen met vakbond ACP over in gesprek met de korpsleiding. Een van de zorgen is dat de selectie en screening van nieuwe agenten niet meer zo zorg vuldig lijkt als vroeger. Momenteel verloopt het selectieproces groten deels digitaal. Iemand in de ogen kijken is er nauwelijks meer bij'', aldus Spoor. ,,Het is net speeddaten'', vertelt een agent die als 'blauwe' collega regelmatig bij de selectie van nieuwe agenten aanschoof. Ze zag gemotiveerde jongens en meiden die zich uitstekend op het gesprek hadden voorbereid, maar ook jon geren die zeiden dat ze wel een beetje door de wijk wilden rijden om bonnen uit te delen. ,,Tot mijn verbazing werd ook die laatste cate gorie door de recruiters aange nomen. Ik ben daar heel boos om geworden en ik heb ervoor bedankt om nog langer aan te schuiven. Zo zijn die gesprekken niet meer dan een formaliteit.'' Wetgeving Volgens Gerrit van de Kamp, voor zitter van politievakbond ACP, staat in sommige gevallen ook wet geving een goede screening in de weg. ,,Er zijn vanwege privacy wetgeving beperkingen in het doen van onderzoek naar kandidaten, maar ook het medisch beroeps geheim zorgt ervoor dat mogelijke problemen van een student niet worden gedetecteerd. Dat zijn de belemmeringen van de huidige wetgeving, en we moeten de dis cussie voeren of we de consequen ties daarvan aanvaarden.'' Is de screening van agenten nog op orde? Eind vorige maand moest de korpsleiding nog erkennen dat een foute inschatting is gemaakt met de toelating van agent Youssef S. uit Gouda. Ook S. reed in privé- tijd veel te hard, onthulde De Tele graaf, maar dat was niet alles. Hij bleek criminele antecedenten op zijn naam te hebben staan, zoals openlijke geweldpleging en diefstal in vereniging. Bovendien zit zijn zus, die naar Syrië afreisde, vast op verdenking van terreurdaden. Leonard Kok van de korpsleiding zegt de incidenten en de signalen van politiedocenten en bonden te kennen, maar een explosieve stij ging ziet hij in de statistieken niet terug. Ja, na 2018 is het aantal straf rechtelijke en interne onderzoeken naar studenten aan de politieacade mie gestegen van 43 naar 64, maar het aantal studenten op de oplei ding nam ook fors toe. ,,De selectie criteria voor nieuwe politiemensen zijn onveranderd streng en boven dien wettelijk vastgelegd. Ook tij dens de screening doen we geen concessies. Dat hoeft ook niet. We hebben veel nieuwe agenten nodig, maar er solliciteren nog altijd veel meer mensen dan er vacatures zijn. Het aanbod blijft overweldigend." Sociale media Volgens Lonneke Soudant, hoofd van de afdeling VIK, die agenten screent, worden aspirant-agenten tegenwoordig anders, maar niet minder zorgvuldig tegen het licht gehouden. ,,Afgevallen is bijvoor beeld het standaard huisbezoek, dat vinden we niet meer van deze tijd. Daar staat tegenover dat we veel uitvoeriger onderzoek doen naar sociale media van sollicitanten. Daar valt vaak nog meer uit af te leiden. Integriteit blijft het belang rijkste selectiecriterium.'' De korpsleiding zegt de signalen serieus te nemen. Kok heeft gespro ken met de bonden en stelt nader onderzoek in naar de incidenten. woensdag 2 december 2020 GO Is er iets mis met screening van nieuwe agenten? Koen Voskuil Rotterdam H-J3 Aspirant-agenten bij de opening van het onderwijsjaar 2016/2017. Links: agenten in opleiding bezig met een arrestatie. fotos anp - Leonard Kok, korpsleiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7