NYNKEDEJONG Europoliticus betrapt op lockdownseksfeest 6 CORON A OUDERS DAGEN STAAT^ Het klopt niet dat kinderen niet besmettelijk zijn of niet beschadigd kunnen raken Column Steeds weer als er vorst is, denkt de Fries: vorst. En controleert het water op de dikte van de korst. Zo zong Herman Finkers ooit. Maar het vriest bijna nooit meer. Dus deze Friezin klapte al verwachtingsvol in haar handen toen we deze week nacht vorst hadden, toen we 's och tends tenminste weer eens onze handschoenen aan moesten, na al die weken van kleffe herfst- warmte. Die herfstwarmte zorgde wel voor een andere, dubieuze gerust stelling. Want zolang het niet vroor, hadden we ook geen kans op een Elfstedentocht die niet door zou kunnen gaan. Door corona heeft de Vereniging Friese Elfsteden al gemeld dat er deze winter sowieso geen Tocht der Tochten komt. Ook al ligt er een metersdikke ijslaag op de Bonke- vaart. Een bericht waar de gemiddelde Elfstedentochtliefhebber ont zettend nerveus van werd. Want ja, de kans op de Elfste dentocht is met de klimaatverandering nihil. Maar hoe ffl wreed zou het l zijn als Koning Winter zich dit jaar ineens wél zou melden? Het zal toch verdorie niet? Bij het idéé alleen al ademt half Friesland in een papieren zak. Dat overleven die schaatsers niet. Erben Wennemars, wekenlang huilend op televisie. Compleet radeloos. Kdn het eindelijk, mdg het niet. Het zal wel niet. Het zal wel nooit meer. En daarom klapte ik wederom in mijn handen toen ik het nieuws uit Winterswijk hoorde. Een student van de TU Twente bedacht om schuimbeton onder het asfalt van de ijsbaan te leggen. Dat houdt de kou beter vast. En nu kon daar, na maar één nacht vorst, al geschaatst worden op de ijsbaan. Op het filmpje van de NOS hoorde je de ijzers op het ijs. Traag pootje-over van een liefhebber. Een klein wonder, gewoon in Winterswijk. Ik weet niet hoe we dat schuim- beton onder de hele Elfsteden- route kunnen krijgen. Dat zal wel onmogelijk zijn. Maar die ene student van de TU Twente geeft me precies genoeg hoop om deze coronaperiode door te komen. Het schaatsen is gered. De Elfsteden tocht is misschien te veel ge vraagd. Maar de plaatselijke ijs baan kan weer jaren mee. Contro leer het water op de dikte van de korst. Hoe wreed zou het zijn als Koning Winter komt Mark van Assen Brussel Het gaat om József Szdjer van Fi- desz, de partij van de Hongaarse premier Viktor Orbdn. De man had zondag al onverwacht zijn ontslag ingediend. ,,De dagelijkse politiek is al enige tijd een emotionele last op mijn schouders'', zei hij toen. In een tweede verklaring, gistermid dag, verontschuldigde hij zich bij familie, collega's en kiezers. Pikant is dat Fidesz bepaald geen homovriendelijke partij is. Szdjer schreef zelfs mee aan een wijziging van de Grondwet: „Hongarije be schermt het huwelijk als een ver bintenis tussen man en vrouw.'' Op beelden van VTM Nieuws is te zien dat het feest was in Le Detour, een homobar in het centrum van Brussel. Agenten van het politiebu- reau om de hoek waren uitgerukt na klachten over geluidsoverlast. Op de eerste verdieping troffen ze 25 personen aan in een 'lock- downgangbang', zoals de zender het noemt. Het merendeel van hen was man, voornamelijk diplomaten en die ene Europarlementariër. Szdjer probeerde nog weg te komen via de dakgoot, maar werd toch ge pakt. Er werden ook drugs en alco hol aangetroffen in het pand. W Hongaar probeerde via de dakgoot vergeefs aan de politie te ontsnappen Alle aanwezigen krijgen een boete. In België is het vanwege corona ver boden met meer dan vier mensen samen te scholen. Ook moet ieder een 1,5 meter afstand houden en nauwe contacten zoveel mogelijk beperken. Een 'nauw contact' is een contact van meer dan 15 minuten, zonder de veiligheidsafstand te res pecteren en zonder masker. Ieder een mag in deze fase van de epide mie slechts één zo'n 'knuffelcon tact' hebben. De Stichting Protect Everybody, waarin meerdere actiegroepen zijn vertegenwoordigd die voor strengere coronamaatregelen pleiten, daagt de Staat voor de rechter. Ze vindt het onbegrijpe lijk dat kinderen, die zichzelf niet goed kunnen verdedigen, onbe schermd naar school moeten. ,,Het is niet netjes om geen maat regelen voor hen te treffen, zon der dat we goed weten wat de ri sico's zijn'', stelt woordvoerder Michael Blok. ,,Wij eisen het minimale wat de overheid kan doen om onze kin deren te beschermen. Het is dui delijk dat scholen het coronavirus verspreiden en dat tieners hart stikke besmettelijk zijn. Er is geen enkele reden om jongeren van de coronamaatregelen uit te zonde ren. Wij vinden dat ze op scholen afstand moeten houden, óf dat leerlingen mondmaskers moeten dragen. En we eisen goede infor matievoorziening. Het klopt niet dat kinderen niet besmettelijk zijn of niet beschadigd kunnen raken. Het is onzin dat scholen geen brandhaarden zijn.'' ,,Nee, dat is een onsympathieke eis en juridisch onverstandig. Als de scholen een week dicht moe ten en daarna weer onbeschermd opengaan, helpt dat nog steeds niet. Er wordt steeds gedaan alsof de scholen óf open moeten óf dicht. Nu moeten ze ook steeds dicht, doordat ze onbeschermd open zijn. Wij vinden dat leerlin gen maximaal beschermd moe ten worden.'' ,,We denken niet dat de meerder heid van de ouders hun kinderen thuishoudt. Misschien zal 10 tot 20 procent niet meer naar school gaan.'' ,,We verwachten dat het kabinet er alles aan doet om te zorgen dat onze kinderen op school veilig zijn. Als ze met de beschermings maatregelen aansluiten op de Wereldgezondheidsorganisatie, zullen minder ouders hun kinde- ren thuishouden. Maar we ver wachten ook dat de overheid er voor zorgt dat de thuiszittende kinderen goed onderwijs krij gen.'' ,,Ze moeten dat nu al doen, want er zitten al veel kinderen thuis door quarantaines of corona. Dan moeten leraren maar even iets harder werken. Het verzorgen van fysiek en thuisonderwijs is een minder zware belasting dan als de leerkrachten zelf besmet raken. Bovendien zijn er thuisleerpak- ketten. Het lijkt me dat het minis terie van Onderwijs die gratis be schikbaar stelt als er veel kinde ren thuis komen te zitten.'' ,,Het lijkt inderdaad zo te zijn dat kinderen minder ziek worden, maar er zijn ook gevallen van kinderen die lange tijd klachten hebben. Corona is voor kinderen zorgwekkend, niet echt gevaar lijk. Maar ze wonen bij hun ou ders en voor hen is het wél ge vaarlijk. Daarom zijn we moreel verontwaardigd dat kinderen totaal niet worden beschermd.'' ,,Als er dagelijks zeven per hon derdduizend inwoners besmet raken. Dan is de uitbraak vol doende ingedamd en zijn we niet boos als onze eisen weer verval len.'' woensdag 2 december 2020 GO ^0 @nynke Een Hongaarse Europarlemen tariër en enkele diplomaten zijn afgelopen weekend aangehou den op een seksfeest in een Brusselse homobar. De politicus probeerde te ontsnappen via de dakgoot, maar kon toch in de kraag worden gevat. 'Dwing kind niet in onveilige school' Actiegroepen eisen vandaag in een kortgeding dat 'kinderen niet langer onbeschermd naar school hoeven'. Ze vinden dat ouders hun kinderen ongestraft moeten kunnen thuishouden uit angst voor het coronavirus en dat tieners ook op school af stand horen te houden. Ellen van Gaalen Rotterdam Wat hopen jullie met de rechts zaak te bereiken? Toch pleiten jullie niet voor een sluiting van scholen? Jullie stellen dat ouders met leerplichtboetes en jeugdzorg worden gedwongen hun kinde ren naar school te sturen, in plaats van zelf die keuze te kunnen maken. Wordt het dan geen wildwest met halflege klassen? -Michael Blok, Stichting Protect Everybody Wat verwachten jullie dan van scholen? Met name basisschoolleer krachten geven aan niet op twee borden te kunnen scha ken. Het kabinet redeneert: kinde ren worden bijna niet ziek van corona en het is slecht voor hun welzijn als ze niet naar school kunnen. Jullie vinden het risico op de scholen onaanvaardbaar groot. Welk risico is wél aanvaard baar? Coronamaatregelen moeten leerlingen op school beschermen. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6