'V Coalitie: meer huisartsen in krimpregio's Respect voor meesterbrein 5 Routekaart Nu ligt er bij het EMA een pak ket van tienduizenden pagina's. Dat pakket wordt helemaal bin nenstebuiten gekeerd, zegt Ton de Boer, voorzitter van het Neder landse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG), dat ook betrokken is bij de beoorde ling van het vaccin. ,,Zodat we straks een conclusie kunnen trek ken op basis van overtuigend be wijs.'' Het EMA verleent straks, als de vaccins veilig en werkzaam wor den bevonden, een voorwaarde lijke vergunning. Nadat een vac cin op de markt komt, loopt de be oordeling nog door. Farmaceuten blijven ook in die periode gege vens aanleveren, op basis waarvan later een definitief oordeel geveld wordt. MASSAAL AAN DE PRIK In de week van 4 januari kunnen de eerste Nederlanders dus moge lijk een coronavaccin toegediend krijgen. Een maandje later zullen ze een tweede prik moeten krij gen: zowel het Pfizer- als het Mo- dernavaccin beschermt pas goed na de tweede dosis. Dat maakt de logistieke operatie meteen ook een stuk ingewikkelder. Nog een complicatie: de twee vaccins zijn beide gebaseerd op de hypermo derne mRNA-technologie en moeten daarom tientallen graden onder het vriespunt bewaard worden. Pfizer en BioNTech hebben op dit moment 20 miljoen doses van hun vaccin geproduceerd, zegt een woordvoerder van Pfizer. Eind dit jaar zullen dat er 50 mil- joen zijn. Die worden verdeeld, onder meer onder de EU-landen, de VS en het Verenigd Koninkrijk. Nederland kan zijn bestelling van bijna 8 miljoen doses (met een op tie op nog eens een kleine 4 mil joen) dus niet in één keer ver wachten. Eerst kunnen bewoners van verpleeghuizen en mensen met een verstandelijke beperking in instellingen een vaccin krijgen, bepaalde het kabinet onlangs. Daarna zijn andere ouderen, kwetsbaren en zorgpersoneel aan de beurt. Minister De Jonge hoopt dat in het eerste kwartaal van 2021 3,5 miljoen mensen een vaccin kunnen ontvangen. Daarmee zijn alle 65-plussers en het zorgperso- neel nog lang niet aan de beurt ge weest. Met de eerste bestelling van het Pfizer-vaccin kunnen bijna 4 mil joen Nederlanders worden gevac cineerd, met de eerste Moderna- bestelling een ruime 1,5 miljoen. Er zijn dus meer vaccins nodig om aan de verwachte vraag - het ne men van een vaccin is vrijwillig - te voldoen. Die vaccins komen eraan, maar zijn nog niet zo ver in hun ont wikkeling als die van bijvoorbeeld Pfizer. ,,En ook bij ons kan er nog van alles misgaan, dat moeten we niet vergeten'', zegt de woord voerder van Pfizer. ,,Maar we heb ben nu wel een mooie stap gezet.'' D66-Kamerlid Vera Bergkamp: ,,Goede basiszorg dichtbij is essentieel. Huisartsen hebben daarin een belangrijke rol. Ze zijn het eerste aanspreekpunt en kunnen door vroeg te signa leren vaak erger voorkomen. Er is geen arts toegankelijker dan de huisarts.'' De provincie Zeeland heeft nu bijvoorbeeld 170 huisartsen, van wie de komende jaren een flink aantal met pensioen gaat. Met een bedrag van 2 miljoen euro per jaar gedurende drie jaar kunnen twintig extra huisart sen in de regio worden opgeleid. Bergkamp: ,,Door gericht te investeren in huisartsenoplei dingen maken we de stap naar een eigen praktijk in de regio makkelijker en aantrekkelijker. In deze onzekere coronatijd zijn we blij dat we deze eerste stap kunnen zetten.'' Haar collega Joba van den Berg (CDA) komt zelfs met een actieplan. In sommige regio's gaat volgens de christendemo craat de komende jaren een kwart van de huisartsen met pensioen en lang niet overal staat een opvolger klaar. Van den Berg: ,,De huisartsenprak tijk moet aantrekkelijker wor den gemaakt.'' Juist de huisarts speelt als 'poortwachter' een belangrijke rol in het verplaatsen van zie kenhuiszorg naar hulp dichtbij. Volgens de CDA'er moeten art sen daarom meer mogelijkhe den krijgen dan een praktijk in hun eentje. Ook digitale con sults en automatisering kunnen hun werk vereenvoudigen. Het D66-voorstel voor inves teringen in huisartsenopleidin gen zal deze week worden inge diend bij de begrotingsbehan deling van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en wordt in elk geval ge steund door CDA, VVD en ChristenUnie. Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 69 Er is een mooi boekje te maken van de columns (of delen daar van) die mijn vrouw niet ge schikt vindt voor publicatie. Ik denk dat het onder de titel Het verboden dagboek van Frank P. een bestseller zou kunnen worden. 'In bejaardente huizen', zou mijn vrouw waarschijn lijk opgewekt zeggen. Want meestal streept zij hoofdschuddend in de ge deelten die als rode draad hebben: oubollig rolpatroon bevestigend. We schelen wat in leeftijd, mijn vrouw en ik; en ik ben natuurlijk van mezelf al een ouderwets type. Dus het wil nog weleens gebeuren dat ik onbedoeld tegen de tijdgeest in schrijf. Zo was ik bijvoorbeeld uitermate tevreden over een stukje dat haar de hemel in prees als het lucide mees terbrein in de dagen rond sint, kerst en oud en nieuw. Ze orkestreert de wensenlijstjes, koopt de cadeautjes, schrijft de gedichten, weet wie wan neer op bezoek komt. Fout, fout! ,,Dat ik dat als vrouw doe, al dat geregel, dat het me uren kost die ik dus niet in mijn werk steek, dat is niet iets om trots op te zijn'', zei ze. ,,En dat jij dat opschrijft is de 2020-versie van dat je enthousiast zou schrijven hoe je vrouw zo braaf stofzuigt en aardap pels kookt elke dag.'' (Doet ze niet trouwens, ik kook elke dag, maar dat terzijde.) Maar jammer is het wel. Want ik zit al weken in amechtige bewondering te kijken naar hoe, laat ik voorzichtig zeggen, 'iemand hier in huis' dit hele spel op de wagen zet. Het is alsof je als dammer staat tegenover iemand die een combinatie speelt van drie dimensionaal schaken en stratego. Die 'iemand' is de enige die nog ziet waar lijntjes bij elkaar komen of drei gen verknoopt te raken, waar de val kuilen liggen en uiteindelijk de uit gang te vinden is. De dammer hier in huis is mentaal al weken geleden af gehaakt. Niet uit moedwil, maar hem of haar ontbreekt gewoon de kunde om dit spel op zulk hoog niveau te spelen. Enfin, ze heeft vetorecht over wat ik over haar schrijf, dus houden we het hierbij. Behalve dat ik tegen alle Nederlanders, man en vrouw, man of vrouw, iedereen die dit spel dezer dagen speelt en beheerst, wil zeggen: Respect, mensen! Respect voor alle vaders en moeders, oma's en opa's, rond deze feestdagen. En dank na mens alle sukkels als ik die er lekker meehobbelend van profiteren. woensdag 2 december 2020 GO datum er nu ook een Evaluatie Zelfde resultaten evaluatie preklinisch Moderna- onderzoek vaccin Pfizer/BionNtech Het Europees Medicijn Agentschap (EMA) maakte de route voor toelating van de twee eerste coronavaccins bekend: 12 jan Aanvraag toelating Definitief besluit toelating Pfizer/ BioNtech-vaccin Vaccinatie eerste vaccin van start Definitief besluit toelating Moderna- vaccin Vaccinatie Moderna kan van start van boeken de geneesmiddelenauto riteiten belangrijke tijdwinst ten opzichte van het traject dat een vaccin normaliter doorloopt. Een sporthal in het Duitse Eschwege wordt ingericht als vacci natiecentrum. Duitsland wil beginnen zodra het kan. foto afp De regeringscoalitie wil dat er meer plekken voor huisartsen komen in krimpregio's. In zulke dunbevolkte gebieden neemt het aantal huisartsen enorm af. Edwin van der Aa Den Haag Vera Bergkamp. foto anp Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Ik begrijp het, als ik eerlijk ben. Reageren? frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5