Doorstart gieterij Sas zit er niet in Koning van Engeland weer open 6 Jeugd iets leuks bieden Guido van der Heijden Terneuzen De voorzitters van de 25 veilig heidsregio's spraken maandag over de jaarwisseling en hoe dit inge vuld kan worden voor jongeren. Burgemeester Jan Lonink, voorzit ter van de Zeeuwse veiligheidsregio wil graag suggesties horen wat wél kan met oud en nieuw. ,,We zijn bezig met het ophalen van ideeën", laat Saskia de Vries, woordvoerder van de gemeente Terneuzen weten. Volgens De Vries is het nog te vroeg om concrete plannen te noemen. ,,Je zou kun- Het moet wel iets zijn dat jongeren aanspreekt nen denken aan een online evene ment." ,,Aan de ene kant blij dat ze het nu omarmen, aan de andere kant jammer dat ze nu pas in actie ko men." PvdA-fractievoorzitter Laszlo van de Voorde vraagt samen met zijn GroenLinks-collega Ernst Jonker al maanden om een alterna tief voor vuurwerk. De twee frac ties stelden in september al voor een droneshow te organiseren. Het college van B en W was niet enthousiast: duur en de kans van slagen is te afhankelijk van goed weer, was het oordeel. Vervolgens vroegen PvdA en GroenLinks het Terneuzense college dan met ideeën te komen. Het leverde niets op. ,,Ik ben blij verrast dat ze er voor open staan'', reageert Van de Voorde. ,,Het moet wel iets zijn dat jongeren aanspreekt. Als je te lang wacht is alles al volgeboekt. Het is nu december. J e ziet wel met wat er nu gebeurt in Roosendaal en Arn hem. Dat moeten we zien te voor komen." Hulst is vooralsnog niet bezig met een alternatief voor oud en nieuw, laat burgemeester Jan-Frans Mulder weten. Zijn collega-burge meester Marga Vermue van Sluis wel. ,,Helemaal nieuw is het niet. Twee weken kwam dit ook al voor bij in de Verenging Nederlandse Gemeenten (VNG), daar is afge sproken dat Pieter Broertjes, de burgemeester van Hilversum de verschillende ideeën verzamelt. We moeten niet allemaal zelf het wiel willen uitvinden. We hebben bin nen cultuur en sport een bedrag dat we er aan kunnen besteden." Daar naast trekt het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) miljoenen uit voor ge meentelijke projecten die in coro- natijd verveling bij de jeugd tegen gaan. Alle gemeenten komen in aanmerking voor de subsidie. Digitaal of fysiek Of het het alternatieve nieuwjaars feest in Sluis digitaal of fysiek is, Vermue denkt aan beide opties. ,,We zouden organisaties die nu vanwege corona op de handen zit ten kunnen gebruiken of aanhaken bij bestaande initiatieven. We zou den ook heel graag ideeën van de jongeren zelf horen." Een band beginnen in coronatijd lijkt misschien niet logisch, maar dat is precies wat Tim Roos deed. De van oorsprong Zeeuws- Vlaamse zanger en tekstschrijver, bekend van de band Gork A27, woont sinds ruim anderhalfjaar in Rotterdam. Samen met de eveneens gebo ren Zeeuws-Vlaamse gitaristen Sander Coers en Max van Rijs (van Na negen maanden gaat bioscoop Koning van Engeland in Hulst weer open. De film De Slag om de The Brightt), drummer Pim de Roij en bassist Mo Bode vormt hij sinds een half jaar Indigo Pastel. Optreden kan nu niet, maar de band mocht de eerste single Faith al spelen bij de Demo Donderdag van Giel Beelen. Faith schreef Tim in Terneuzen, voordat hij naar Rotterdam ver huisde. Hij had destijds te kampen met een burn-out. Dat resulteerde in een nummer dat dromerig klinkt en de weidsheid van Zeeuws-Vlaanderen in zich heeft, Band mocht eerste single al spelen bij Demo Donderdag van Giel Beelen Schelde is er vanaf 17 december te zien. De kleine pop-up bioscoop in de Steenstraat werd de afgelopen tijd aangepast, zodat bezoekers coro- naproof naar de film kunnen. maar door de tekst ook iets melan cholisch heeft. ,,Ik noem het een Trojaans paard." De naam van de band verwijst naar de kleur die de lucht boven zee heeft als de zon net ondergaat. Dat gevoel en die sfeer wil de band vertalen. ,,We willen muziek, beeld, kleur en zelfs smaak gebrui ken." Zo heeft Indigo Pastel een eigen cocktail, die je kunt drinken ter wijl je naar Faith luistert. In de door Sander bedachte 'Bloed van Saeftinghe' zit witte tequila, crème de cassis, Rose's limoensap, Campari en ijs. ,,We vinden het leuk om dit soort dingen te doen, we hopen ook echt dat mensen de cocktail maken." Faith is te beluisteren via onder andere Spotify en iTunes. De Slag om de Schelde draait vanaf 17 december in de Neder landse bioscopen en vanaf eind deze week kunnen kaartjes wor den gereserveerd bij de Koning van Engeland. Een doorstart lag al niet erg voor de hand. ZVG draaide al jaren slecht. Eigenaar Hans van Brussel stak tot twee keer toe extra geld in het bedrijf, maar het mocht niet baten. Corona werd de nekslag. ,,Bedrijven als deze worden volle dig uit de markt geconcurreerd door lagelonenlanden", zegt cura tor Benne van Leeuwen. ,,Er blijft op den duur alleen ruimte over voor enkele gespecialiseerde giete rijen." Voor de inventaris en de machi nes van ZVG heeft Van Leeuwen de afgelopen dagen een koper ge vonden. Daarmee is een einde ge komen aan het bedrijf, dat sinds 1996 in handen van de huidige ei- Bedrijven als ZVG worden uit de markt geconcurreerd door lagelonenlanden genaar is. Het faillissement kost 35 mensen hun baan bij de gieterij. Van Brussel heeft met hen te doen. ,,Wat ik wel heel verdrietig vind, is dat het zo lang duurt voor de men sen loon of een voorschot krijgen van de uitkerende instantie. Ik zou echt willen oproepen tot meer em pathie, zeker in deze tijd van het jaar. Ik vind dit echt heel droevig." ,,De vertraging van betaling is ook een gevolg van corona", legt curator Van Leeuwen uit. ,,Vanaf dag één heeft het betalen van de mensen onze aandacht gehad. Normaal gesproken is er binnen twee weken iemand van het UWV op de locatie in geval van faillisse ment. Vanwege corona kan dat niet meer en dat houdt de boel allemaal op. Het is echt heel vervelend voor de mensen. We hebben met het UWV afgestemd dat er veel haast mee gemaakt wordt." MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 2 december 2020 Gevraagd: ideeën voor oud nieuw Nu vuurwerk niet mag, zoeken gemeenten naar een alternatief voor oud en nieuw. Met name de verveelde jongeren willen ze wat leuks bieden -Laszlo van de Voorde, fractievoorzitter PvdA Een single die bij alle strea- mingdiensten te beluisteren is, een optreden bij Giel Beelen en zelfs een eigen cocktail. De Zeeuws-Vlaams/Rotterdamse band Indigo Pastel vliegt er vol in. Sophie Stockman Terneuzen Sophie Stockman Hulst Er zal geen doorstart komen van de Zeeuws Vlaamse Giete rij (ZVG), zegt zowel de eige naar als de curator. Het Sasse bedrijf werd op 2 november failliet verklaard. Guido van der Heijden Sas van Gent AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open; BRESKENS Europa straat 22, 09.00 13.00 uur: Workshop schilderen; GRAAUW Voetbal veld, 12.30-13.45 uur: Sportbuurtwerk voor kids 6-12 jaar; HULST Plein Blaauwe Hoeve, 09.00 uur: Weekmarkt; De Lieve, 09.00 12.00 uur: Biljarten, handwerken; 10.00 12.00 uur: Tekenen/ schilderen, fysio gym; 13.00-17.00 uur: Bil jarten, handwerken; 13.30-17.00 uur: Bingo; Jongerencen trum Komma, 15.00 20.00 uur: Open (12 23 jaar); KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00 12.00 uur: Food- markt; Hontenissehal, 13.15-14.30 uur: Sportbuurtwerk voor kids 8-12 jaar; KOEWACHT Gymzaal basisschool, 14.00 15.00 uur: Multi sport; OOSTBURG Ledel- plein en markt, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Ledel- theater, 13.15 uur: De Grote Sinterklaasfilm; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: OpenSt.Albert, 13.30 uur: Quilten, biljarten; SINT-JANSTEEN Gymzaal basisschool, 14.15-15.15 uur: Kids- gym (3,5-6 jaar); TERNEUZEN Markt, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; Lokaal 54 aan de Nieuw- straat, 13.00-18.00 uur: Open; Sportcen trum, 16.00-17.00 uur: Sporten met een be perking. Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. De band Indigo Pastel, met Max, Sander, Tim, Pim en Mo (vlnr). foto sander coers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53