Krabbendijke heeft na negen maanden weer 'n bibliotheek Huiveren of dromen van een energielandschap bij Rilland? 6 Kans voor uitbreiding MIJN DORP, MIJN STAD Ze doelen op de zogeheten bossen- strategie, die voorziet in de aanplant van liefst 37.000 hectare extra bos in heel Nederland. De twee dorpsra den vinden dat gemeente, provincie en Staatsbosbeheer moeten probe ren hier ook het Poelbos van te laten profiteren. ,,Het Poelbos is een kleine 60 hectare groot'', zegt voor zitter Marten Wiersma van de dorpsraad in 's-Heer Hendrikskin deren. ,,Hoe mooi zou het zijn als we het met tien procent zouden kun nen uitbreiden? Dan hebben we het over 6 hectare extra. Dat is bijna niks op die 37.000 die in totaal wordt aan geplant.'' Slechte fietspaden De dorpsraden vinden dat zo'n uit breiding onderdeel kan zijn van de kwaliteitsimpuls die het Poelbos volgens hen moet krijgen. Veel be woners van de twee dorpen vinden dat de kwaliteit van het bos nu te wensen overlaat. Er is sprake van achterstallig onderhoud, veel (fiets)paden liggen er slecht bij en sommige mensen ervaren in het bos een gevoel van onveiligheid, onder meer vanwege homo's die elkaar daar treffen om seks te hebben. De twee dorpsraden hebben in 2018 en 2019 zogeheten werkateliers gehouden, waarin met inwoners en verschillende partijen naar de toe komst van het bos is gekeken. Daar kwamen allerlei ideeën uit, waaron der de aanleg van extra wandel- en fietspaden, een speelbos, een her- denkingsbos of zelfs een horecapa- viljoen. Verder zouden sommige wegen rondom het bos autoluw moeten worden gemaakt, omdat ze nu als onveilig worden ervaren. Een fietspad vanaf het bos naar 's-Heer Hendrikskinderen is ook een wens. Bedrijventerrein Bijna twee jaar geleden liet de ge meente weten met onder meer ver tegenwoordigers uit de twee dor pen in overleg te willen treden over de toekomst van het Poelbos. Maar Wiersma zegt dat er tot op heden Hoe mooi zou het zijn als we het met tien procent zouden kunnen uitbreiden? nog geen contact is geweest. ,,Er zit niets anders op dan ons geduld te bewaren'', is zijn nuchtere conclu sie. Dat neemt niet weg dat de twee dorpsraden de gemeente en de raad zullen blijven herinneren aan de toezegging die ooit is gedaan dat het bos een kwaliteitsimpuls krijgt als vlakbij het nieuwe 'Bedrijventer rein Deltaweg' wordt aangelegd. ,,Het lijkt er een beetje op dat men dat poogt te vergeten", aldus Wiersma. De gemeente kon gisteren niet zeggen hoe het staat met het voor nemen om het Poelbos in samen spraak met bewoners van de dorpen een kwaliteitsimpuls te geven. Begin maart begon de ingrijpende verbouwing van zorgcentrum Ter Weel in Krabbendijke. Vanaf dat moment ging ook de 'Bieb in de Buurt' in de hal dicht. Krabben- dijkenaren konden terecht in Kruiningen tot ook daar de deu ren dichtgingen vanwege de co rona-uitbraak. Het waren ook de coronamaat regelen die, toen de verbouwing eenmaal achter de rug was, ver hinderden dat de Bieb in de Buurt open kon. Govers: ,,We waren een maand geleden al klaar, maar bij Ter Weel wilden ze toen liever niet te veel mensen van buitenaf over de vloer." We hopen dat er snel ook weer mensen van buiten het zorgcentrum langs kunnen komen In het vernieuwde zorgcentrum heeft de bibliotheek een eigen ruimte gekregen. „Lekker licht en ruim, met mooie kasten", zegt Govers. In totaal zijn zo'n driedui zend boeken en andere uitgaves te leen. Vanaf volgende week komt er ook een leestafel waar mensen een krantje kunnen lezen. ,,We hopen dat er snel ook weer men sen van buiten het zorgcentrum langs kunnen komen om daar ge bruik van te maken." Sint-Annaland De bibliotheek van Sint-Annaland gaat 14 december dicht voor een verbouwing van het interieur. In de tussentijd kunnen reserverin gen bij de Jumbo opgehaald wor den. De supermarkt biedt deze service ook na de heropening van de bibliotheek op 4 janari aan. Zo dra de omstandigheden het weer toelaten, wil de bibliotheek met partners zoals Anna Zorgt, De Meestoof en Jij op Tholen meer ac tiviteiten organiseren. Heel verrassend was het niet dat bijna de hele raad enthousiast was over de notitie die het college van B en W opdracht geeft om tot een goed plan te komen voor Energie landschap Rilland-Oost. Alle par tijen zaten in de werkgroep die de notitie samen met bureau Antea hadden opgesteld. Het doel is zo slim mogelijk de gunstige omstan digheden (dichtbij de hoogspan ningsstation en ver weg van bewo ning) te benutten. Ook de land bouw, recreatie, natuur én inwo ners moeten profiteren, is het idee. Door het instellen van een fonds voor het opslaan van water onder zonnepanelen bijvoorbeeld. Marien Weststrate van Leefbaar Reimerswaal plaatste wel een kant tekening. Hij vond het vreemd dat Antea in een eerder rapport kritisch was over de mogelijkheden om hoogbouw op bedrijventerrein De Poort (ook ten oosten van Rilland) landschappelijk in te passen, maar over de inpassing van de windmo lens en zonnepanelen wel optimis tisch is. ,,Dat staat in schril contrast met elkaar. Wij zijn huiverig voor deze grootschalige plannen." Huib Bouwman van de Christen Unie riep de raad op om 'door te pakken'. Hij droomde hardop over de mogelijkheden om de wind- en zonneparken als melkkoe in te zet ten. Daardoor zouden bezuinigin gen op zorg kunnen worden afge wend en geïnvesteerd in woning bouw. ,,Dit is een buitenkansje." woensdag 2 december 2020 'Aanpak Poelbos is hard nodig' Het wordt stilaan tijd dat er iets gaat gebeuren in en rondom het Poelbos. Dat vinden de dorpsra den van 's-Heer Hendrikskinde ren en 's-Heer Arendskerke. In een brief aan de gemeente Goes, de provincie en Staats bosbeheer schrijven ze kansen te zien nu het Rijk heel veel extra bos wil. Rob Paardekam 's-Heer Hendrikskinderen - Marten Wiersma, dorpsraad Negen maanden lang moest Krabbendijke het stellen zonder bibliotheek. Maar het 'kindje' dat gisteren aan het dorp is ge presenteerd, mag er zijn. ,,Het is prachtig geworden. Ik heb al leen nog maar positieve reac ties gehoord", vertelt Marie Jose Govers van Bibliotheek Oosterschelde. Ook de biblio theek van Sint-Annaland wacht een opknapbeurt. Joeri Wisse Krabbendijke - Marie Jose Govers, bibliotheek De polders ten oosten van Ril land staan bekend als 'De Poort van Zeeland', maar misschien is 'Het stopcontact van Zeeland' straks wel een betere bijnaam. De Reimerswaalse raad wil het gebied zo slim mogelijk benut ten voor het verder opwekken en opslaan van schone energie, bleek gisteravond. Joeri Wisse Rilland COLIJNSPLAAT Gal- leryMaritime, 12.00 17.00 uur: Exposities Rein de Vries, Ludo van Well en Robbert Das GOES Galerie Goese Kade, 13.30-16.30 uur: Gastexpositie Zeeuwse schilders Johan Elenbaas en Charlotte Houwing; Jeugdcentrum Goes- Noord, 14.00-15.00 uur: Creatieve activi teiten 4-7 jaar; 15.00 16.00 uur: Creatieve activiteiten 8-12 jaar; Gymzaal De Spinne, 14.00-15.00 uur: Sport&Spel 8-12 jaar; 15.00-15.30 uur: Sport&Spel 4-7 jaar; 15.30-16.30 uur: Zaal voetbal 8-12 jaar HEINKENSZAND 't Kunstuus, 13.00 18.00 uur: Expositie Jopie Minnaard 'S-HEER HENDRIKS KINDEREN Heer Hendrikhuis, 14.00 16.30 uur: Seniore ninloop KAPELLE Hal Ge meentehuis, 09.00 16.30 uur: Expositie 'Kroniek van Zuid-Be veland'; Gymzaal Molenvate, 15.15-16.15 uur: Peu- tergym; 16.15-17.15 uur: Kleutergym groep 1 en 2 KRABBENDIJKE Atelier Zeeklei aan het NS-station, 13.00-16.00uur: Boet seren met Marieke Lobbezoo KRUININGEN Biblio theek, 15.00-16.30 uur: Workshop stop- motion filmpje maken vanaf 7 jaar STAVENISSE Van de Leck de Clerqplein, 09.00-12.00 uur: Weekmarkt YERSEKE MFC Te- haere, 14.30-19.00 uur: Kinderdans Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. De nieuwe bibliotheek in Krabbendijke werd op de openingsdag druk bezocht. Marie Jose Govers van Bibliotheek Oosterschelde is dik tevreden. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51