Parkeerkraskaart is straks niks meer waard 7 VEETUNNEL GROTE GRAZERS Nu huppelt er hooguit een konijntje door, maar over een paar jaar is het flaneren geblazen voor koeien, exmoorpony's en damherten. Onder het Verklikkerpad bij Nieuw-Haamstede is een joekel van een betonnen buis neergelegd. Bedoeld als veetunnel voor grote grazers. I ven verderop ligt er nog één, onder het Midden pad. Die twee tunnels zorgen er straks samen voor dat dieren zonder hindernissen een gigantisch uit gestrekt gebied kunnen doorkrui sen. Vorig jaar zette de provincie Zeeland rigoureus het mes in de woekerende vogelkers in het duin gebied, dat zo'n beetje parallel aan de Strandweg in Nieuw-Haam- stede ligt en zich uitstrekt tot de Maire. ,,Er is toen een gebied van 150 hectare groot aangepakt. Fantas tisch. Als ik een exmoor was, zou ik echt iets hebben van: wow! Ze vin den hier straks duinhellingen waar ze op kunnen staan om af te koelen. Van alles eigenlijk. Noem maar op. Het gebied is zo divers", zegt bos wachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer. Schapen van Kaljouw Wie hoopt op een onverwachte ontmoeting met een kudde gra zers moet nog even geduld heb ben. Om voor eens en altijd af te rekenen met de woekerende Ame- S\ rikaanse vogelkers wordt eerst nog een ander wapen van stal gehaald: de schapen van Kaljouw. Met be hulp van een zogenaamd flexinet drijft de herder uit Biggekerke een troepje schapen steeds van de ene naar de andere plek. Staande op een kluitje vreten zij de boel kaal. Pas als de schapen de vogelkers volledig hebben 'weggepest', is het gebied aan koeien en exmoor- pony's. Samen met de damherten die het gebied al bevolken zullen zij er voor zorgen dat het terrein ook op de lange termijn open blijft. ,,Ik denk dat het om een stuk of 50 grazers gaat", schat Lieman de omvang van dit clubje 'werknemers' van Staats bosbeheer in. Maar eerst moeten de restanten vogelkers worden opge peuzeld. ,,Dat kan 3, 4 of 5 jaar du ren. Dat is nu nog niet te zeggen." In de tussentijd kan de veetunnel inzinken en begroeien en kan ook de rest van het gebied op en top in orde worden gemaakt voor de nieuwe bewoners. Blauwvleugelsprinkhaan Niet alleen de grazers en wande laars hebben er een pracht van een gebied bij. Door korte metten te maken met de woekerende Ameri kaanse vogelkers lijken nu al heel wat plantjes en dieren de duinen te hebben herontdekt. ,,Je merkt gelijk dat het aantal meldingen van de levendbarende hagedis is toegenomen en ook van de blauw- vleugelsprinkhaan, veldkrekel en het duinviooltje. Het was natuur lijk ook een heel mooie zomer." Snippertjes natuur De veetunnels geven het gebied opnieuw een boost. Ze verbinden verschillende gebieden. ,,Die grote stukken robuuste stevige natuur zijn veel beter dan alle maal snippertjes natuur. Hoe gro ter het gebied hoe minder je last hebt van verstoringen en ziektes en hoe groter de biodiversiteit. Het zou mooi zijn als we over tig jaar één groot begrazingsgebied hebben van de Meeuwenduinen en Zeepe naar de Maire, het Duinhoevepad over en dan Wa tergat en de Vroongronden. Maar dat is een droom van mij hoor. Hoe groter het gebied hoe minder je last hebt van verstoringen en ziektes Dat is geen plan. Het is alleen zo'n gigantisch groot en mooi gebied." Marcel Modde Zierikzee In Zierikzee wordt volgend jaar meer ruimte gemaakt voor inwo ners met een parkeervergunning. Er komen extra plaatsen waar ze hun auto kunnen neerzetten en de parkeerduur gaat bovendien 24 uur per dag voor alle dagen in de week gelden. Het aangepaste regime wordt voor de zomer stapsgewijs ingevoerd, aldus verkeerswethou der Ankie Smit. Met het nieuwe systeem ver dwijnt ook de huidige kraskaart. Vergunninghouders in Zierikzee konden jaarlijks honderd kaarten bij de gemeente kopen, voor 7 euro per setje van tien kaarten. Voor in woners van Westenschouwen, Burgh-Haamstede, Nieuw-Haam- stede en Renesse waren dat er maximaal vijftig. De kraskaart is bedoeld voor de visite of klanten van een vergunninghouder, maar wordt ook vaak doorverkocht. Om aan die wildgroei een einde te ma- ken, komt de gemeente met een va riant van 2,50 euro per kaart. Daar van worden er jaarlijks slechts 25 Mensen hebben een aankoop gedaan, zonder dat hen is verteld dat daar een einddatum op zit uitgegeven en kan maximaal zes uur per tijdvak voor worden gepar keerd. CDA en VVD vinden dat de ge meente de oude kraskaarten moet innemen en terugbetalen. Dat is volgens de wethouder niet de be doeling. Maar de raadsleden Rutger Punt en Bruno van der Hoek be twijfelen of dat juridisch wel kan. ,,Mensen hebben een aankoop gedaan, zonder dat hen is verteld dat daar een einddatum op zit", zegt Punt. ,,Van cadeaubonnen weet ik toevallig dat je daarvan de geldigheid niet zomaar eenzijdig mag opzeggen." De liberaal Van der Hoek vraagt zich af voor welk bedrag er nu nog uitstaat bij bewoners, omgerekend in ongebruikte kaarten. ,,Ik denk dat je nog zal schrikken. Dus of daar zomaar een streep doorheen kan worden gehaald?" Volgens Smit kan dat. ,,Een kraskaart is geen cadeau bon, maar ik zal er nog eens goed naar laten kijken. Wat verder verandert, is het par keren in smalle straatjes in de bin nenstad. Dat wordt verboden als er minder dan 3,5 meter over blijft voor brandweer en ambulance om langs te rijden. De parking 's Heer Lauwendorp net buiten de poort wordt mogelijk nog ingericht voor vergunninghouders om auto's uit die straatjes op te vangen. Smit ziet het niet zitten om inwoners van de omgeving Nieuwe Haven een pasje te geven voor een korte route via de Zuidhavenpoort naar dat parkeer terrein. ,,Dan krijg je toch weer da gelijks extra verkeer in die hoek en dat is nou net wat we willen voor komen. Ik denk dat het vooral even wennen is. En je staat volgens mij ook niet iedere dag met zware boodschappen voor de deur." woensdag 2 december 2020 SD Als pony zou ik denken: wow!' Esme Soesman Nieuw-Haamstede O' Y Boswachter Marijke Lieman bij de veetunnel onder het Verklikkerspad Nieuw-Haamstede. foto sandra schimmelpennink - Marijke Lieman, boswachter Staatsbosbeheer Iedereen die nog een stapeltje kraskaarten heeft liggen voor een paar uur parkeren in de bin nenstad van Zierikzee of de Westhoek, doet er verstandig aan die zo snel mogelijk op te maken. Met de invoering van het nieuwe parkeersysteem, komen er andere (duurdere) kaarten en wordt de huidige (goedkope) va riant ongeldig verklaard. Mag dat zomaar, vragen CDA en VVD zich zich af. -Rutger Punt, CDA-raadslid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50