enjoyhotels.nl 4 CORONA TWEEDE GOLF Het Europese geneesmiddelenbureau EMA velt op 29 december en 12 januari een oordeel over de eerste twee coronavaccins. Waar wachten we nog op? veilig kérst Ut em NedertmcU aJUés-U 'Uulutiefkoiel! De Enjoyhotels brochure van 2021 al aangevraagd? Dat blijkt uit de tweede versie van het draaiboek van artsenkoepel KNMG en de Federatie Medisch Specialisten (FMS). In juni kwamen de medici met hun eerste opzet. De belangrijkste ethische principes zijn niet veranderd. Nu de artsen bij het generatiecriterium blijven als allerlaatste stap, ligt de bal weer bij het kabinet. Het protocol is bedoeld voor het hoogste niveau van de zogenoemde zwarte fase in een zorgcrisis: als door de massale patiëntentoe stroom medische afwegingen (als verwachte ligduur en overlevings kans) geen doorslag geven, moeten artsen kiezen op basis van niet- medische criteria. Dat moment wordt landelijk afgekondigd. In Ne derland ligt het hoogste niveau van de crisisfase vermoedelijk rond de 2400 ic-bedden (nu zijn in totaal circa 980 ic-plekken bezet). In maart leken de ziekenhuizen af te stevenen op deze strikte triagefase door de grote aantallen nieuwe coronapatiënten, maar een protocol was daar nog niet voor. Volgens het protocol spelen 'ei gen schuld', iemands beroep, status of afkomst geen rol als triage op ba sis van medische aspecten niet kan. Wel krijgen dan eerst patiënten voorrang die vermoedelijk de kort ste behandeling nodig hebben, ook zorgpersoneel gaat voor. Pas als dan nog steeds te veel pa- tiënten een bed nodig hebben, wordt gekeken naar leeftijd: artsen rekenen met categorieën die twin tig jaren omvatten. Dan zou ie mand van 0 tot 20 wel een bed krij gen en een patiënt tussen de 40 en de 60 bijvoorbeeld niet (maar dit geldt dus alleen als de patiënten in alle andere opzichten gelijkwaardig zijn). De medisch specialisten spra ken voor de tweede versie ook met ouderenbonden en huisartsen. Landelijk ic-voorzitter Diederik Gommers: ,,We hebben van alles opgehaald, we hebben het uitge legd, de inspectie keek mee, dit is ons verhaal.'' Laatste woord De inspectie heeft bevestigd dat het draaiboek wordt beschouwd als invulling van de 'normen voor de goede zorg'. Eerder benadrukte het kabinet dat de politiek uiteindelijk het laatste woord heeft bij het bepa len van niet-medische afwegingen, desnoods met nieuwe wet- en re gelgeving. Maar een woordvoerder van de FMS zegt: ,,Als morgen on verhoopt code zwart ingaat, is dit wat ons betreft het draaiboek.'' Minister Tamara van Ark (Medi sche Zorg, VVD) beraadt zich nog op een inhoudelijke reactie, zegt een woordvoerder: ,,Ze gaat nog in gesprek met jongeren- en ouderen bonden en binnen het kabinet.'' In juni sprak haar voorganger Martin van Rijn (PvdA) stevige taal over de leeftijdscriteria: 'Ik kan mij niet vinden in een triage waarin leeftijd, los van medisch inhoudelijke over wegingen, een rol speelt', schreef hij aan de Tweede Kamer. „Jongere generaties zouden dan een sterkere morele aanspraak op levensred dende zorg hebben dan oudere ge neraties, die al veel meer levensja ren hebben genoten. Hiermee wordt uitsluitend een onderscheid op basis van leeftijd gemaakt en dat kan ik niet ondersteunen." Maar artsenkoepel KNMG stelt dat er bij selectie tussen generaties 'geen leeftijdsdiscriminatie' plaats vindt. Van Ark zal nu moeten bekij ken in hoeverre ze die redenering kan volgen. Wanneer het kabinet daarover een oordeel velt, kan de woordvoerder niet zeggen. De FMS stelt dat uit gesprekken over het draaiboek blijkt dat veel artsen het leeftijdscriterium recht vaardiger vinden dan de 'volledig willekeurige en voor artsen en pa tiënten psychisch zeer belastende' loting. Ligduur Overigens wordt leeftijd pas een factor nS medische afwegingen en verwachte ligduur, legde KNMG- voorzitter René Heman eerder uit: ,,Zo kan het gebeuren dat een ze ventiger na een hartinfarct wel een ic-bed krijgt, omdat hij na een paar dagen weer plaatsmaakt, en een dertiger met corona niet. Deze re gels pakken soms nadelig uit voor jongeren, soms voor ouderen.'' Het EMA maakte gisteren bekend op welke data een beslissing ge nomen wordt over de twee snelst ontwikkelde coronavaccins. Het vaccin van de combinatie Pfizer (uit de Verenigde Staten) en BioNTech (uit Duitsland) is als eerste aan de beurt: uiterlijk op dinsdag 29 december. Twee we ken later, op 12 januari, is een bij eenkomst gepland om een oor deel te vellen over het vaccin van de Amerikaanse farmaceut Mo- derna. Pfizer en BioNTech zijn op dit moment dus koploper in de 'vac- cinrace', Moderna loopt daar ietsje op achter. Andere vaccins, zoals het Oxfordvaccin van Astra- Zeneca en dat van Janssen uit Lei den, zijn nog niet zo ver dat ze zijn overgegaan tot het aanvragen van toelating op de markt. Als een vaccin voldoet aan alle toelatingseisen, volgt er op de dag van de beoordeling meteen een uitspraak van het EMA. Is die po sitief, dan kan de Europese Com missie binnen een paar dagen een voorwaardelijke vergunning ver lenen en kan het vaccin worden verspreid. Daarna kan het vacci neren beginnen. Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid kondigde gisteren aan dat in Ne derland de eerste prikken in de week van 4 januari zullen worden gegeven. Hoewel Pfizer en Moderna pas kortgeleden een aanvraag voor zo'n vergunning indienden, loopt de beoordeling van hun vaccin al even. Het EMA voert in beide ge vallen een zogeheten rolling review uit, bij Pfizer begon die zelfs al be gin oktober. Sindsdien worden bepaalde onderdelen van de tes ten met de vaccins al uitgebreid bestudeerd. Zo zijn laboratoriumonderzoe ken al beoordeeld, net als de eerste resultaten van de studies onder vele duizenden mensen, die nu nog steeds lopen. Op deze manier We hebben het uitgelegd, de inspectie keek mee, dit is ons verhaal Enjoyhotel le-Sicht Enjoyhotel Abdij Rolduc ga naar www.enjoyhotels.nl woensdag 2 december 2020 GO Plek tekort op ic? Jongeren eerst Ook in een nieuwe versie van het medische crisisprotocol krij gen jongeren voorrang bij een tekort aan intensive care-plek- ken. Het kabinet waarschuwde eerder voor leeftijdsdiscrimi natie en stuurde de medici met huiswerk terug. Maar zij blijven bij het generatiecriterium als andere afwegingen geen ver schil maken. Niels Klaassen Den Haag Na hoop is Chris van Mersbergen Den Haag DE DATA ZIJN NU BEKEND BEOORDELING LOOPT AL - Diederik Gommers, landelijk ic-voorzitter Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies! Oudega Smallingerland Friesland Kerkrade Zuid-Limburg Geen boekingskosten Kijk voor informatie, aankomstdata en meer Enjoyhotels op Geen toeslag 1-persoonskamer www.enjoyhotels.nl of bel 020 - 225 48 81 Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4