'Ouderen in te grote huizen gevangen' Renesse tuigt centrum op alsof er niets aan de hand is Dansles in plaats van wiskunde 6 Woningbouw moet op de schop De woningmarkt op Schouwen- Duiveland loopt vast. Starters vin den maar moeilijk een betaalbare woning, omdat er slechts mondjes maat sprake is van doorstroming. De gemeente zou daar nadrukkelijker op moeten aansturen bij planont wikkelaars. Coalitiepartners SGP en CDA komen deze maand samen met de VVD met een voorstel hoe dat naar hun idee het beste kan wor den aangevlogen. Cijertjes achterhaald Van der Paauw is als altijd sceptisch over de demografische prognoses waar de gemeente haar woning bouwbeleid op afstemt. ,,Hoe vaak zijn dat soort cijfertjes niet al achter haald op het moment dat de eerste paal voor een nieuwbouwproject de grond in gaat?" Daarom werd beslo ten de woningmarktanalyse om de drie jaar te actualiseren. Normaal ge beurt dat na tien jaar. Volgens recente berekeningen heeft Schouwen-Duiveland naar 2030 toe behoefte aan in totaal 460 nieuwbouwwoningen. Daarvan zijn er 405 nodig om de gebruikelijke groei in Zierikzee, Burgh-Haam- stede en Bruinisse op te vangen. De overige 55 huizen zijn voor de ver wachte extra toeloop van mensen van buiten het eiland. De gemeente moet daarmee heel goed voor ogen houden voor welke doelgroepen wordt gebouwd, zegt Van der Paauw. ,,Je moet de bestaande plan capaciteit omzetten naar behoefte. Anders weet ik nu al dat die 55 extra woningen er niet komen." Volgens Van der Paauw is het be langrijk aan de bovenkant van de woningmarkt te beginnen, om de doorstroming op gang te brengen. ,,Veel oudere mensen zitten in een ruime eengezinswoning gevangen. Ze kunnen niet weg. Een apparte ment is vaak geen alternatief en iets Patiowoningen voor ouderen hebben meer effect dan huizen voor jongeren anders vind je hier nauwelijks. Het is ook ontzettend moeilijk afscheid te nemen van het oude, vertrouwde huis. Dus moet je het ze aantrekke lijk maken. Met patiowoningen; ge woon alles op de begane grond, waar je ook nog lekker buiten kunt zitten, zonder die grote tuin om bij te hou den. Dat heeft meer effect dan wan neer je specifiek voor jongeren gaat bouwen. Een woningmarkt moet in beweging zijn." Reserveren Van der Paauw denkt dat het moge lijk is de nieuw te bouwen patiowo ningen te reserveren voor eigen in woners. ,,Via een hypotheekcontract voor een jaar of drie bijvoorbeeld." Hij wil zo zorgen dat de koopprijzen 'normaal' blijven en niet binnen de kortste keren de pan uit rijzen, door overbiedende Randstedelingen. En dat is predes wat de mensen achter Renesse Bruist en Onder nemend Renesse voor ogen heb ben. ,,We willen niet bij de pakken neerzitten. We zijn trots op ons dorp. We willen dat het hier blijft leven, 's zomers én 's winters", zegt eigenaar Jeroen Giele van Pin- ky's en De Zoom. Samen met Jimmy Verboom van De Wig en Frenk van Hengel van PaperBag Living Giving werkte hij zich de afgelopen dagen drie slagen in de rondte om Renesse in kerstsferen op te tuigen. Samen met Lennart 't Mannetje van Sound Delight balanceerden We zijn trots op ons dorp. We willen dat het hier blijft leven, 's zomers én 's winters ze op ladders en trokken kabels van hot naar her. Zo'n beetje het hele centrum is nu versierd, met onder meer 1125 meter aan kabels en evenzoveel lampjes. Of de ho reca daar deze maand nog profijt van gaat hebben, is maar de vraag. ,,We hopen nog een klein beetje dat het goedkomt. Er is nog een héél klein lichtpuntje. Maar het ziet er niet best uit. Toch willen we wel dat het dorp versierd is", aldus horecaman Giele. Bruisen Renesse is de laatste paar jaar flink opgeknapt. ,,Het dorp is met een upgrade bezig en daar gaan we ook nu gewoon mee door. We waren al van plan om er hier Winterdorp Renesse van te maken. Er stonden ook wat activiteiten gepland. Die gaan door corona niet door. Maar de winkels zijn wel open en er lo pen ook mensen rond. Dan is het wel leuk om Renesse toch te laten bruisen." De dansles is onderdeel van de 'OstreAcademy', waarmee de Goese middelbare school onlangs is begonnen. Wiskunde, geschie denis, Nederlandshet zijn alle maal belangrijke vakken. Maar op het Ostrea Lyceum kijken ze sinds dit schooljaar verder dan het regu liere lesprogramma. ,,We geven leerlingen de kans talenten te ont- dekken waarvan ze misschien nog niet weten dat ze die hebben'', legt coördinator Jeroen Derks uit. De Academy bestaat uit ruim dertig lessen en activiteiten waaruit leer lingen kunnen kiezen. Gyros Zo kan het dat deze dinsdagmiddag in de keuken van de locatie Berg weg Griekse gyros wordt bereid, terwijl even verderop in de gym zaal salto's worden gemaakt door de brugklassers die voor de module turnen en acrobatiek hebben geko zen. Het aanbod van de Academy is zeer uiteenlopend. Een insecten hotel bouwen, zingen, schilderen, een webshop maken.. het is slechts een kleine greep. De Academy is een serieus onderdeel van het les- programma ,,Dit is hoe wij willen lesgeven: niet alleen de cognitieve kant van de leerlingen ontwikke len, maar ook hun persoonlijkheid" Leerlingen gaan twee lesuren per week naar de Academy. Reguliere vakken hebben qua tijd moeten in leveren. Op EHBO na worden alle lessen gegeven door de eigen docenten. Derks: ,,Bijna elke docent heeft wel een passie waar hij iets mee kan.'' De brugklassers zijn dit jaar be gonnen met de Academy. In de ho gere klassen blijft het onderdeel van hun lesprogramma. Derks hoopt dat het de scholieren helpt bij het ontdekken van hun interes ses en talenten. ,,Dat kan weer hel pen bij het maken van belangrijke keuzes in de toekomst.'' MIJN DORP, MIJN STAD Renesse #Winterdorp Fijne Feestdagen woensdag 2 december 2020 Jeroen Giele van De Zoom en Pinky (links) en Jimmy Verboom van De Wig op het Watermeterplein in Renesse. foto sandra schimmelpennink Zestigplussers op Schouwen- Duiveland zitten 'gevangen' in hun te grote huis met tuin. Het merendeel voelt niks voor ver huizing naar een appartement en loopt eerder warm voor een traploze patiowoning, denkt SGP-fractievoorzitter Florus van der Paauw. ,,Ik heb zelf een rondje gedaan en ben ervan overtuigd dat als die doelgroep in beweging komt, de rest ook in beweging komt." Marcel Modde Zierikzee - Florus van der Paauw, SGP-fractievoorzitter Bam! En toen was het licht aan. Met kerstbomen en een dikke kilometer aan lichtsnoeren is Renesse omgetoverd tot een sprookjesachtig, fonkelend dorp. Je zou haast vergeten dat het halve dorp door corona is lamgelegd. Esme Soesman Renesse - Jeroen Giele 'Niet naar de grond kijken, mei den. Kijk naar de muur!' Het zijn woorden die Anniek van de Gruiter als wiskundedocente niet snel zal uitspreken. Maar nu verzorgt ze een dansles op het Ostrea Lyceum in Goes. Rob Paardekam Goes BROUWERSDAM kabouterbos; wave; Informatiecentrum ELLEMEET RENESSE Grevelingen, Dorpshuis, 13.00- Dorpshuis, 9.00- 10.00-16.00 uur: 17.00 uur: Biljartclub 10.00 uur: Geopend voor Touché; Yoga; publiek; NIEUWERKERK Landgoed Slot BROUWERSHAVEN Kinderstudio de Moermond, gehele Den Osse haven, Blije Boefjes, 9.00 dag: Wandelroute Ka- 13.30 uur: uur: Les baby bouterbos; Rondvaart met ontspanning, 10.00 ZIERIKZEE Rederij Zeeland; uur: Les dreumes Bibliotheek, BRUINISSE ontspanning, 11.00 10.30-11.45 uur: Brusea, 13.00-15.00 uur: Les peuter Taalcafé; FiZi, 20.00 uur: Verkoop ca ontspanning; uur: Casanova's; deaus Sint en Kerst 15.45-17.00 uur: Voor veel activiteiten in de tuin; Knutselcafé; moet worden BURGH-HAAMSTEDE NOORDGOUWE gereserveerd. Check Dorpshuis, 19.00 uur: Dorpshuis, 19.30: daarom online of Zangvereniging Zilt; Repetitie telefonisch bij de DREISCHOR Muziekvereniging organisatoren of Slingerbos, gehele Con Amore, 19.30 u nog kunt dag, Route door het uur: Repetitie Pop deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49