JONG IN OOSTKAPELLE Peter startte een zoektocht naar een foto 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Andrea van de Bank (17) uit Oostkapelle. ,,In het bos. Ik ben erg geïnteres seerd in geschiedenis en in bossen kun je de voorgaande eeuwen goed terugzien. De bomen en pa den zijn al heel oud, dat vind ik mooi. Alles in de wereld gaat snel, maar in het bos vertraagt het le ven. Een prachtige plek om te ont haasten door een fijne wandeling te maken." ,,Ik ben misschien net even anders dan de gemiddelde scholier. Mijn hobby's zijn uiteenlopend. Ik hou van metal en hardcore muziek, Victoriaanse kleding, maar ook van breien, naaien en schilderen." ,,Vol is een groot woord, maar er hangen de nodige schilderijen in huis. In de natuur maak ik schet sen, die ik vervolgens thuis op een doek neer probeer te zetten. De mooiste resultaten hang ik op." ,,Ik heb me altijd anders gekleed dan de rest. De ene dag loop ik in lange en bedekkende kleding met aparte vormen, een dag later draag ik een outfit die door de meesten als sexy wordt beschouwd. Als mijn kleding in de winkel te koop zou zijn zouden de rekken nog vol hangen. Niemand wil het kopen, maar ik vind het mooi. Veel van A Lezers helpen lezers Bestaat er een foto van Adriaan Huijbregtse, die van 1824 tot 1910 leefde op Walcheren? Dat is de vraag die Peter Huijbregtse uit Goes enkele maanden geleden stelde in de rubriek Lezers Helpen Lezers. ,,Bovendien was ik op zoek mijn kleding maak ik zelf." ,,Als 8-jarig meisje stapte ik bij een vriendin van mijn oma naar bin nen. Daar hingen allemaal mooie handwerkjes. 'Dat wil ik ook kun nen maken', zei ik meteen. Toen heeft die vrouw me geleerd om te haken, sindsdien kon ik niet meer stoppen. Na een paar jaar kwam het breien erbij, later borduren en naaien. Ieder moment in mijn vrije tijd ben ik met een hand werkje bezig. Mocht ik toch kle ding in de winkel kopen, verander ik er altijd iets aan. Ik spendeer lie- naar een foto van de boerderij waar hij gewoond heeft", vertelt Peter. ,,lk was al, via mijn opa, in het bezit van een schilderijtje van het hofje Klein Prooijen in Middelburg en was benieuwd of dit overeenkwam met de werkelijkheid. Er is een aan tal verre familieleden met leuke re acties gekomen." Peter is al enkele jaren bezig met het uitzoeken van de familiestam boom. ,,Ik ben aangestoken door de buren, die fanatiek zochten naar in formatie over hun familiegeschie denis. Het leek me leuk om ook mijn eigen familie 'uit te spitten'." Zo zocht Peter onder meer uit waar de naam Huijbregtse vandaan komt. ,,Het is een patroniem, van een voornaam afkomstig. In 1700 en ver 30 uur aan kleding die ik mooi vind dan dat ik iets in een winkel koop dat lelijk is en niet goed zit." ,,Zeker, mensen kijken me na of ik krijg opmerkingen naar mijn hoofd. Je leert om je daar voor af te sluiten, maar ik kan me zeker voorstellen dat het voor sommigen reden is om maar mee te doen met wat anderen als 'normaal' be schouwen. Maar ik wil liever me- daarvoor was het gebruikelijk te vernoemen naar je voorvaderen en achternamen kenden ze toen hele maal niet. De Huijbregt die de naam 'veroorzaakt' heeft, heb ik zelf zijn dan doen alsof ik iemand anders ben." ,,Omdat er in Zeeland weinig al ternatieve mensen zijn, in welke subcultuur dan ook. Daardoor word je buiten gesloten. Ik ben van mening, wie je ook bent, wat je ook doet, laat iedereen zijn ei gen ding doen. In de Randstad zijn ze daar verder mee, daar word je niet aangekeken op straat omdat je je anders kleedt." kunnen terugvinden. Dat is Huij- bregt Adriaanse Lievense, geboren in 1700 in Ritthem en de stamvader van de naam van deze tak Huij- bregtse's." In een paar jaar tijd slaagde Peter er in alle namen van de stamboom compleet te krijgen. ,,Vanaf dat mo ment probeer ik het geheel op te leuken met gebeurtenissen en foto's. Vandaar de zoektocht naar de foto van mijn betovergrootvader en de plaats waar hij gewoond heeft." Wat is er zoal bekend over deze Adriaan Huijbregtse? ,,Dat hij in 1857 huwde met Adriana Janse, die leefde van 1834 tot 1882. Daarvoor was Adriaan werkzaam als boeren knecht op Walcheren. Zo woonde hij onder andere in Grijpskerke, ,,Nee, juist niet. Het enige wat mensen zoals ik kunnen doen is gewoon zichzelf zijn. Daardoor wordt het vanzelf normaler. Ik zit in mijn examenjaar van vwo en wil docent Duits worden, liefst op een school in Zeeland. Natuurlijk zitten er nadelen aan het leven in Zeeland, maar ik zie juist ook veel voordelen. Dat we zoveel mooie natuur hebben is iets waar men sen uit de Randstad vast jaloers op zijn." Vrouwenpolder, Schellach en Sint Laurens. Vanaf zijn trouwen woonde en werkte hij op Hof Klein Prooijen. In 1867 kocht hij dit hofje met omringende grond en werd hij zelfstandig boer. Na zijn dood heeft zijn jongste zoon Huibregt op de boerderij gewoond." Peter heeft inmiddels twee verre neven en nichten ontmoet en kreeg meerdere reacties van afstamme lingen van Adriaan Huijbregtse. ,,Ik heb een foto ontvangen van de boerderij en ik heb leuke contacten over gehouden met 'verre familie leden', die ik nooit eerder had ge zien. Of er een foto is van mijn bet overgrootvader, valt te betwijfelen. Voorlopig kan niemand mij er aan helpen." woensdag 25 november 2020 Andrea is misschien net even anders maar wel echt zichzelf Andrea van de Bank besteedt elke vrije minuut aan handwerken. foto lex de meester Hans Puik Waar ben jij het meest te vin den? Volgens mij ben jij niet het type doorsnee-tiener, klopt dat? Hangt jullie huis al vol met jouw schilderijen? Het dragen van Victoriaanse kle ding, hoe kwam je daarbij? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Peter Huijbregtse uit Goes die op zoek was naar een foto van zijn betover grootvader. Hans Puik Andrea van de Bank Oostkapelle Woont met: vader en moeder Huisdieren: een paar vissen. Ik vind huisdieren leuk, maar het kost me iets te veel onder houd. Vissen zijn de perfecte oplossing. School: vwo 6 op SSG Neha- lennia Breeweg Hobby's: luisteren naar metal en hardcore muziek, breien, haken, naaien, borduren, schil deren en tekenen. Bijbaantje: werkt bij een strandtent in Oostkapelle Verliefd: ja, ze heeft een vriend Hoe is dat ontstaan, om zelf kle ding te ontwerpen? Heb je regelmatig het gevoel dat mensen je aanstaren omdat je er 'anders' uitziet? Peter Huijbregtse ontving dankzij zijn zoektocht een foto van de boerderij van het hofje Klein Prooijen in Middelburg. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Hoe komt dat gebrek aan accep tatie? Is dat een reden voor jou om later uit Zeeland te vertrekken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42