9 SER-ZEELAND ADVIES AAN NIEUW KABINET Geef dunbevolkte regio's aan de randen van het land meer geld en aandacht. Als alles automatisch in de Randstad landt, kwijnen de randprovincies langzaam maar zeker weg. Die raad geeft de Sociaal- Economische Raad (SER) Zeeland het volgende kabinet mee. Voor het eerst in zijn ge schiedenis mag de SER- Zeeland bouwstenen aan leveren voor de kabinets formatie na de verkiezin gen in maart. De landelijke SER heeft de plattelandsprovincies nadrukke lijk om ideeën gevraagd. Dat is een ommezwaai en daardoor uniek, zeg gen voorzitter Luit Ezinga en secreta ris Jan Bruurs van de SER-Zeeland. ,,De kans om mee te praten, hebben we natuurlijk met beide handen aan gegrepen. We hebben onlangs ons adviesrapport naar de landelijke SER gestuurd. Dat is overigens niet puur een Zeeuws verhaal. Het advies is op gesteld door de SER's Zeeland, Bra bant, Overijssel en Noord-Neder land. Dat maakt het ook veel sterker." ,,Dit advies laat Den Haag zien: Hallo, wij zijn er ook nog! Er is scheefgroei in de verdeling van geld over het land. Het is wij/zij. Zeeland zit daar bij letterlijk aan het eind van de lijn. Ik denk niet Den Haag een scherp beeld heeft van hoe de randprovin- cies ervoor staan, welke problemen daar echt nijpend worden. Als je in Drenthe wordt geboren, heb je ge woon minder kansen dan in Zuid Holland. Daarom pleiten wij ervoor om de welvaart - en die gaat ook over welzijn en gezondheid - eerlijker over Nederland te verdelen, zodat ie dereen profiteert van economische groei. Dat kan alleen als er het kabi net ook ruimte schept voor specifiek regionaal beleid." Bruurs: ,,Ja, dat is waar. Rijk, provin cie en met name de gemeente Vlis- singen hebben met dat geld een aan tal concrete projecten opgezet. Die sluiten aan bij waar in Zeeland be hoefte aan is. Zo maak je het Rijk ook mede-verantwoordelijk voor ont wikkelingen in de provincie. En die inzet is ook nodig, want er is een flinke deuk in het vertrouwen ont staan tussen Den Haag en de rand van het land. De rijksoverheid heeft een aantal kwesties immers zeer on gelukkig aangepakt. Denk aan hoe Groningers zijn behandeld na de door de aardgaswinning veroor zaakte aardbevingen. En in Zeeland hoe we zijn bedot in de kwestie ma rinierskazerne. Het vertrouwen is tot het vriespunt gedaald. Dat gedoe met de marinierskazerne heeft het imago van Zeeland ook zwaar beschadigd. Daarom is het goed dat er een nieuwe marketingcampagne op touw wordt gezet om mensen naar Zeeland te trekken." De rijksoverheid heeft een aantal kwesties immers zeer ongelukkig aangepakt Bruurs: ,,Wij stellen drie thema's voorop: de duurzame samenleving, de arbeidsmarkt en de kwaliteit van leven. Rode draad is dat landelijke normen niet altijd werken in Zee land. Kijk naar het openbaar vervoer, dat kost in een provincie met weinig inwoners en enorme afstanden ge woonweg meer geld. Wil je de pro vincie leefbaar en vitaal houden en zorgen dat mensen hier willen ko men wonen, dan moeten er goede voorzieningen zijn. Wat ons betreft begint dat bij een goede bereikbaar heid van Zeeland. Over de weg, maar zeker over het spoor, zoals een opti male verbinding met de Randstad. Maar ook binnen Zeeland moeten kernen bereikbaar blijven. Dat bete kent dat je moet experimenteren met slimme oplossingen voor mobiliteit. Meer deelauto's bijvoorbeeld, of een andere manier van busvervoer. Daar is geld en dus een andere verdeel sleutel voor nodig." Ezinga: ,,De tunnel staat er niet in, wel snelle verbindingen. Maar het is duidelijk dat de Kanaalzone met zijn enorme aantal arbeidsplaatsen in de industrie bovenaan staat. Jan Bruurs zegt wel eens: 'Als Dow verkouden is, snottert heel Zeeland'. Het is zaak dat we die bedrijven behouden. Maar dat vraagt wel om vergroening van de in dustrie. En dus om steun om ze te la ten overschakelen van fossiele op groene grondstoffen, zoals groene waterstof, die met duurzame stroom van windparken op zee kan worden gemaakt. Het is een gebied met veel potentie. Daar moeten we vol voor gaan." Het meeste gaat naar de Randstad, de periferie hangt erbij. Zeeland zit daarbij letterlijk aan het eind van de lijn Bruurs: ,,Goed dat je dat vraagt. We willen niet alleen kijken naar inko men, maar ook naar gezond leven en welzijn. Investeer je als rijksoverheid voortdurend in de Randstad, dan ontstaan er vroeg of laat onoverbrug bare verschillen tussen het centrum en de rand van Nederland. Als voor zieningen wegvallen, de regio moei lijk bereikbaar is en er geen uitda gende banen zijn, wil niemand zich hier meer vestigen. Dan zak je door de bodem. En we hebben juist men sen van buiten de provincie nodig omdat we hier een tekort aan zorg- personeel, (huis)artsen, leraren en technisch personeel hebben. Die mensen moet je iets kunnen bie den." Ezinga: ,,Dan kom je op de arbeids markt. We moeten jongeren hier zien te houden. Door uitbreiding van on der meer de Roosevelt Academy en de komst van het Delta Kenniscen trum voor water, voedsel en energie bij de HZ University of Applied Sci ences. Ook samenwerking met de Universiteit van Gent biedt kansen. Daarnaast zit de maatschappij in een enorme overgang. Denk aan de ener gietransitie, de omslag die nodig is in industrie, digitalisering en robotise ring. Er ontstaan nieuwe en ander soortige banen. Dat vereist niet al leen meer arbeidskrachten, want de arbeidsmarkt is nog steeds krap in een aantal sectoren, maar ook mede werkers met andere competenties. Het vereist tevens dat personeel wordt omgeschoold voor andere sec toren. En ook dat zittend personeel voortdurend blijft leren. Gelukkig pakt mbo-school Scalda het Leven Lang Leren-concept goed op. Daar ligt ook geld voor klaar, maar dat zit in fondsen die vaak niet te bundelen zijn. Zo'n bundeling van fondsen en regelingen is nodig om regionale pio niersprojecten mogelijk te maken." woensdag 2 december 2020 GO Den Haag, vergeet Zeeland niet! Frank Balkenende Schuddebeurs Wat is de gemeenschappelijke boodschap? Er is toch met de Balkenende-gel den en de compensatieregeling voor de verloren marinierskazerne een smak geld naar Zeeland geko men? -Jan Bruurs Op welke terreinen is maatwerk nodig in Zeeland? Is er een gebied in Zeeland waar veel rijksgeld naartoe zou moeten? Zeeuws-Vlaanderen? Een tolvrije tunnel? Jan Bruurs en Luit Ezinga van de SER- Zeeland: ,,De kans om mee te praten, hebben we met beide handen aangegrepen." FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Jan Bruurs en Luit Ezinga, SER-Zeeland Hoe kunnen we kwaliteit van leven in Zeeland behouden en verbete ren? Is het ook niet zaak om jongeren in Zeeland te houden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41