Zijne majesteit dribbelt als een razende heen en weer De positieve energie van Zeeland 8 ZEELAND NATUURJOURNAAL Nederlandse namen van planten en dieren zijn ge kozen uit een groot aantal oorspronkelijke dialectnamen en daarbij is ook weleens iets fout ge gaan. Onze lamsoren zijn daar een sprekend voorbeeld van. Het lijkt erop dat zoiets ook het geval is met de kanoetstrandloper. Die is ge noemd naar koning Knut II de Grote, die Denemarken regeerde aan het begin van de elfde eeuw. Knut, ook wel geschreven als Ka- nut, stond volgens een oud verhaal niet bekend om zijn grote beschei denheid. Integendeel; zijn groot heidswaan voerde zover dat hij aan de zeekant ging staan om daar de opkomende vloed tegen te hou den. Dat lukte natuurlijk voor geen meter, want zoals dat gaat bij opkomende vloed; voor iedere stap vóóruit moest hij twee stap pen achteruit rennen en zo drib belde zijne majesteit als een ra- zende heen en weer voor de aan rollende golven. Een herkenbaar beeld? Jawel, ui terst herkenbaar, maar het is niet de kanoetstrandloper, maar zijn zusje de drieteenstrandloper die dit gedrag tot in de perfectie uit beeldt. Het moet haast wel zo zijn dat Knut oorspronkelijk vergele ken werd met de drieteenstrand- loper en dat op enig moment de naam verward is met de zich veel rustiger gedragende kanoet. Hoe dit ook zij, als je een strand wandeling langs de Noordzee stranden maakt kun je de driet- eenstrandlopers bijna niet missen. Ze lopen heen en weer voor de aanrollende golven om vers aange voerd voedsel, zoals garnalen, wormen en kleine krabbetjes te verschalken. Ze zijn niet schuw en de waarnemer die het er voor over heeft om de vogels plat op zijn buik, al tijgerend te benaderen, kan ze vaak tot op een paar meter naderen. Hun typerende foera- geergedrag is het mooist te zien bij opkomend water. Als het vloed is, zitten de vogels bij elkaar op een hoogwatervluchtplaats te wach ten tot ze weer op voedseltocht kunnen. Daarbij zitten ze keurig in het gelid; soms zelfs in kaars rechte rijen met precies gelijke on derlinge afstanden. Het is van be lang om die rustende en foerage- rende vogels zo veel mogelijk rust te gunnen. Ze zitten hier om vol doende conditie op te bouwen om vanaf mei weer naar de broedge bieden te trekken, waar volgens menselijke maatstaven nogal barre omstandigheden heersen. In de zomer verblijven de vogels in het hoge noorden. Ze broeden op Spitsbergen, Groenland en in Alaska, maar ook ver naar het oos ten, in Siberië. Bij ons zijn drie- teenstrandlopers het meest talrijk tijdens de najaarstrek, van eind juli tot half september. Hoewel een deel van de vogels hier blijft overwinteren, trekt het merendeel van de tienduizenden passanten door naar Midden-Afrika. BRIEVEN Baudet Vier jaar terug kwam Thierry Baudet in de politiek. Een flink deel van Nederland hoopte dat er een nieuwe Thierrie La Fronde zou opstaan (Franse vrijheidsstrijder tegen de En gelsen in de 100-jarige oorlog 1337-1453). Maar hij heeft dui delijk niet het doorzettingsver mogen van de eerste Thierry. Voor veel stemmers een teleur stelling. Het Forum zal een af lopende zaak zijn zoals in het verleden gebleken is met soort gelijke partijen. Ze beginnen eraan en als de politieke tegen stand te zwaar wordt, geven ze er de brui aan. A. J. Oele, Hansweert Belgen (4) Nederlanders en Belgen (14-11) moeten voorlopig niet over de grens reizen, tenzij het noodza kelijk is. De dringende oproep doen de regeringen van beide landen. De grens oversteken voor een café- of restaurantbe zoek of om te winkelen ver sterkt de verspreiding van het virus aan beide kanten van de grens, aldus minister Grapper- haus en de Belgische minister van Binnenlandse Zaken An- nelies Verlinden. De burgemeesters van Hulst en Sluis trekken zich niets aan van de oproep van beide ministers en de richtlijn om alleen bij noodzakelijke reizen de grens over te gaan. Je verwacht dat mede door het hoge aantal be smettingen in Zeeuws-Vlaan- deren de burgemeesters zich wel aan deze richtlijn houden. Het tegendeel is waar. Het grensverkeer is in hun ogen geen enkel probleem. De win kelende Belg is welkom, terwijl Zeeland voor de Belgen een rood gebied is. Dit is in strijd met zowel de Belgische als de Nederlandse overheid. A.W. Bos, Axel Stadsdichter Terneuzen, een stad waar de poëzie op straat ligt: rauw, in tiem, open en kwetsbaar. Welke ingrediënten wil een stadsdichter (26-11) nog meer om zijn of haar stad te bezin gen? Ik stel voor iemand te be noemen die de rafelranden van dit 'verderfelijke oord' tot sier lijsten weet om te buigen. In toegankelijke taal, vanuit een jonge ziel én met oog voor de weidsheid van deze parel aan de Schelde. Ik stel me kandidaat. Ik heb wel zin in een uitdaging. Jorien Brugmans, Terneuzen Energie die we bij DELTA graag geven. Bijvoorbeeld met extra internetsnelheid als je internet en energie van DELTA combineert. Sneller internet met groene stroom dus. Ontdek alle voordelen van onze positieve energie! deltaenergie.nl/positief DEL woensdag 2 december 2020 GO Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Drieteenstrandloper U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 lachen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40