Doden en gewonden na dollemansrit door Trier NIEUWS 3 De eerste dag van de mondkapjesplicht, hoe ging dat in Zeeland? ,,Geen probleem", zegt Simeon Rhemen, die de klant wat ziet han nesen met het mondkapje dat aan één oor hangt. Hij pakt een doos en vist er een vers masker uit. „Alstu blieft." Rhemen is één van de me dewerkers van de Domburgse Al bert Heijn die bij toerbeurt bij de ingang staan. Hij maakt de winkel karretjes schoon, heet de klanten vriendelijk welkom en wijst ze, als het nodig is, op de regels. En ie mand die het mondkapje is verge ten, krijgt er een van hem. De verandering van mondkapjes advies naar mondkapjesplicht is in de praktijk hier niet zo heel groot. De supermarkt in Domburg heeft alle adviezen van het begin af aan strikt opgevolgd. ,,We nemen de maatregelen zelf heel serieus en dat willen we ook uitstralen naar onze klanten", zegt eigenaar Gertjan de Kok. Dus staat er sinds het voorjaar al een medewerker aan de deur. Je wilt niet dat het tot escalaties gaat leiden De grote toestroom van toeristen heeft geholpen om het tijdens de coronaluwe zomer vol te houden. Zeeland en vooral ook Domburg is in trek bij de Duitse vakantiegan gers en die waren al gewend om in eigen land in winkels een mond kapje op te zetten. ,,Je zag ze dat hier ook doen. In het begin moesten we daar wel een beetje om lachen. Maar toen eind september de over heid adviseerde om ook in Neder land mondkapjes in winkels te dra gen, hebben we dat meteen inge- voerd voor onze medewerkers. Je geeft daarmee een voorbeeld aan je klanten." De meeste klanten reageren posi tief op alle maatregelen die de su permarkt heeft genomen en volgen het voorbeeld. Negen van de tien klanten droegen al een mondkapje voordat het gisteren verplicht werd. Coby Schroevers hoort bij die overgrote meerderheid. Ze re kent coronaveilig af bij AH-mede- werkster Hannie van den Driest. Allebei hebben ze een mondkapje op en er staat een spatscherm tus sen hen in. In het begin was het even wennen, zegt Coby. Maar op den duur weet je niet beter. De Kok: ,,De vraag is wat die laat ste io procent gaat doen. We gaan klanten niet weigeren, maar we wijzen ze vriendelijk op het risico." De medewerkers gaan zelf de dis cussie niet aan met mondkapjes weigeraars. ,,Maar het blijft wel spannend hoe klanten, die wel een mondkapje dragen, zullen reageren op mensen zonder. Je wilt niet dat het tot escalaties gaat leiden." Spannend In de Domburgse supermarkt droeg dus al bijna elke klant een mond kapje. Helemaal aan de andere kant van de provincie, in Rilland, staat Spar-eigenaar Carlo de Neve voor een grotere uitdaging. Bijna de helft van de klanten negeerde de afgelo- pen maanden het mondkapjesad vies van de overheid. Een groot groen bord bij de in gang wijst de klanten op de nieuwe regel. De Neve: ,,Het is best wel een spannende dag. Hoe gaat het zich vandaag ontwikkelen? Ik heb het de laatste tijd wel in de gaten gehou den, want je weet dat het eraan komt. Dan denk je na. Hoe gaan we dit doen en is de plicht überhaupt te handhaven?" Niet handhaven De Neve kiest er niet voor om bij de deur te gaan staan en de klanten zonder mondkapje bij de ingang op de plicht te wijzen. ,,Ik ben super marktondernemer, ik hou me bezig met mijn winkel. Ik voldoe aan alle regeltjes die voor ons zelf gelden. Het personeel draagt een mond kapje, we maken de winkelmandjes schoon." De Neve gaat klanten zonder mondkapje ook niet de toe gang tot zijn winkel ontzeggen. ,,Dat is de omgekeerde wereld. Je hebt een winkel en je gaat klanten weigeren?! Je leest dat de boa's de regels niet kunnen handhaven. Hoe moeten wij dat dan doen? We heb ben ook nog andere werkzaamhe den. De kerstkransjes en -koekjes komen binnen. Ook dat gaat alle maal door." Goedezaak Spar-klant Nadine Muller heeft geen problemen met de mondkap jesplicht. Ze vindt het eigenlijk wel een goede zaak. ,,Toen het nog niet verplicht was, had de helft van de mensen wel een mondkapje op en de andere helft niet. Dan heeft het eigenlijk geen zin. Als iedereen het op heeft, is het gewoon prima." Dragen van een mondkapje is bij haar nog geen ingeslepen ge woonte. Dat bleek toen ze naar de supermarkt ging. ,,We zijn een keer extra heen en weer gelopen omdat we de mondkapjes waren verge ten", lacht Nadine. Aan het einde van de middag zegt dat Carlo de Neve dat heel wat meer klanten een kapje dragen. ,,Het was eerst 60 procent, maar denk ik dat nu zeker 80 procent een mondkapje heeft." De automobilist was dronken en heeft geen vaste woon- of verblijf plaats. Volgens het Openbaar Mi nisterie zijn er geen aanwijzingen dat hij handelde uit terroristische of politieke motieven. Het was vol gens de onderzoekers wel duidelijk dat hij opzettelijk op voetgangers inreed. De dodelijke slachtoffers komen allen uit Trier. Het gaat in ieder ge val om twee vrouwen van 73 en 25 jaar, een man van 45 jaar en een ne gen maanden oude baby. Van de veertien gewonden zijn er vier ern stig aan toe, de anderen hebben lichtere verwondingen, verklaarde deelstaatminister van Binnen landse Zaken Roger Lewentz. De 51-jarige dader leefde de afgelopen dagen in zijn auto. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van moord en het toebrengen van ern stig lichamelijk letsel. Triers burgemeester Wolfgang Leibe sprak van een 'verschrikke lijke aanblik'. Hij zag naar eigen zeggen een kinderschoentje op straat liggen. ,,Het meisje van het schoentje is dood'', zei hij in tranen tegenover de Sudwestrundfunk (SWR). Ooggetuigen zagen de wa gen rond 14.00 uur met hoge snel heid door het voetgangersgebied razen. De bestuurder reed volgens ooggetuigen over een afstand van zo'n 600 meter de voetgangers aan waarbij sommigen door de lucht vlogen. Volgens deelstaatminister Lewentz wisten agenten de dader vier minuten na de eerste noodop roep klem te rijden en te overmees teren. De minister-president van de deelstaat Rijnland-Palts, Malu Dreyer, sprak van een 'afschuwe lijke dag' en liet weten dat de ge dachten van de deelstaatregering bij de nabestaanden, slachtoffers en hun familie zijn. Ook kanselier An gela Merkel heeft haar afschuw over de gebeurtenissen uitgesproken. De automobilist, volgens de politie een 51-jarige Duitser uit de regio Trier-Saarburg, kon worden aange houden. Hij verzette zich bij zijn arrestatie. Het motief van de man is nog niet bekend. Justitie sluit niet uit dat psychiatrische problemen een rol speelden. woensdag 2 december 2020 GO Geen gemopper in de supers Zal je net zien. Wil je in Domburg de supermarkt inlopen, knapt het elastiekje van het mond kapje. Uitgerekend op 1 decem ber, de eerste dag dat je ver plicht zo'n ding voor je neus en mond moet hebben. Theo Giele en Cris Sohier Domburg/Rilland -Gertjan de Kok, AH Domburg Gertjan de Kok, eigenaar van de AH-vestiging in Domburg. Simeon Rhemen met mond kapjes voor klanten die er geen bij zich hebben. Kijk op de site bij /video In de Duitse stad Trier is een au tomobilist gistermiddag ingere den op mensen in een voetgan gersgebied. Daarbij zijn vijf doden en veertien gewonden gevallen. Een van de dodelijke slachtoffers is een baby. Over de achtergrond van het drama is nog niets bekend. Caspar Naber Trier Coby Schroevers rekent af bij Hannie van den Driest (links). fotos dirkjan gjeltema Agenten in de straat waar een man op voetgangers inreed. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3