'Opheff en van Intervence is onaanvaardbaar' Eén op de drie Zeeuwse kerkgebouwen heeft inmiddels een andere functie 5 !m :r. Je mag verwachten dat ze hebben nagedacht over de consequenties binnen blijven. Ik doe bood schappen, ontmoet mensen, ga naar bijeenkomsten." Op het mo ment dat de twee zondag naar buiten gingen, was het rustig. ,,We wonen in een buurt waar momenteel veel vuurwerk wordt afgestoken, het lijkt soms Afgha nistan wel. Maar we moeten naar buiten. We moeten namelijk nog Ik was zo bang dat hij in paniek onder een auto zou lopen steeds aan elkaar wennen. Hij is nog in opleiding. Maar ik had niet verwacht dat we zo geconfron teerd zouden worden met vuur werk. Plotseling was daar die enorme knal. Helemaal uit het niets. Ik heb niemand gezien en was dus ook niet voorbereid. Luuk raakte door die knal hele maal in paniek, rukte zich los en verdween." Politiehond Toen ze hem nergens meer zag, belde Ester haar man, Ton Riem slag, die direct kwam en na enige tijd Luuk vond. Ze namen hem mee naar huis en probeerden hem daar gerust te stellen. ,,Hij was nog wel de hele avond van slag. Maar het is een jonge hond. Ik hoop en verwacht dat hij hier wel overheen komt." Haar man Ton hoopt dat ook. Hij werkte jarenlang bij de politie als hondengeleider en -opleider. Het plan is nu om Luuk samen met een op geluiden getrainde politiehond weer uit te laten om vertrouwen terug te winnen. Ton: ,,We hebben een oudere politie hond die niet reageert op geluid, alleen op de stem van zijn bege leider. Luuk kan van haar leren om rustig te blijven als er vuur werk ontploft." Ester: ,,Hopelijk komt het zo weer goed met Luuk." Cornelleke Blok Vlissingen Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) brengt in kaart welke van de 359 Zeeuwse kerkgebouwen leeg staan en helpt gemeenten bij het vinden van een andere functie. Gemeenten kunnen subsidie krij gen van het Rijk om een 'kerkvisie' op te stellen. Twaalf van de dertien gemeenten hebben dat geld al ge kregen. Kapelle wil er ook aan spraak op maken. Volgens Jan van de Voorde van SCEZ zijn er grote verschillen tus sen Zeeuwse gemeenten. ,,In Rei- merswaal en Tholen worden ker ken nog volop voor religieuze doel einden gebruikt, terwijl in Noord- Beveland maar vier van de zestien kerkgebouwen als kerk in gebruik is. In Geersdijk en Colijnsplaat worden kerken als woonhuis ge bruikt, in Kamperland worden kerkgebouwen gebruikt als kapsa lon en restaurant. In Zeeuws- Vlaanderen is de leegstand van de katholieke kerken een opgave." Zeeuwse kerken worden vaker voor andere doelen gebruikt dan kerken in de rest van het land. Landelijk heeft één op de vier kerken een an dere functie: van de 7110 kerken, sy nagogen, moskeeën en tempels zijn er 1530 herbestemd en 295 staan op het punt een nieuwe functie te krij gen." De Rijksdienst voor Cultureel Erf goed brengt deze week het boek Kerkgebouwen; 88 inspirerende voor beelden uit. Daarin staan drie Zeeuwse kerken genoemd, waar onder de Cuyperskerk in Sas van Gent. In die kerk zijn een overdekte versmarkt, restaurant, bierbrouwe rij en koffiebar gevestigd. Het personeel werd gisteren, ver deeld over vier bijeenkomsten in De Stenge in Heinkenszand, inge licht over het besluit van de ge meenten om de organisatie op te doeken. Dat waren emotionele sessies. Maar vooral was er veront waardiging over het feit dat de wethouders Jack Werkman en Al bert Vader weinig concreets konden melden over hoe het nu verder gaat met de medewerkers en de zorg voor de gezinnen waar Intervence voor verantwoordelijk is. ,,Er leven heel veel vragen, maar er komt nergens antwoord op", zegt Iris van de Garde, voorzitter van de ondernemingsraad. ,,Hoe bestaat het dat je met dit besluit komt en vervolgens nergens ant woord op kunt geven? Er is nog helemaal niets duidelijk. Dat vind ik schokkend. Je mag verwachten dat ze hebben nagedacht over de consequenties." Overleg met vakbonden Vandaag is er overleg tussen de ge meenten en de vakbonden. ,,Als mensen massaal op straat worden gezet, dan sluiten we acties niet uit", zegt Janny Koppens, bestuur der FNV Jeugdzorg. ,,Het is voor ons volstrekt onaanvaardbaar om de hardwerkende jeugdzorgmede werkers en het ondersteunend personeel aan de kant te zetten." Koppens hekelt ook de korte ter mijn waarop alles gebeurt. ,,Dat is echt een schande. Dat doe je zo niet. We hebben het hier over de meest kwetsbare kinderen. Daar neem je geen beslissing over zon der alle belanghebbenden daarbij betrokken te hebben. Dit is niet al leen een politiek besluit. Het gaat om mensen." Stress ,,Dit is slechtst mogelijke scenario voor de cliënten", zegt voorzitter Niek de Klerk van de cliëntenraad. ,,Daar leggen we ons op geen en kele manier bij neer." Kinderen, gezinnen en voogden hebben nu al vaker dan wenselijk te maken met wisselende hulpverleners. ,,We gaan nu van 1 naar 3 instel lingen. De kans is groot dat ze wéér nieuwe hulpverleners krij gen. Dan begint in die gezinnen, waarin de stress al hoog is, alles opnieuw." De cliëntenraad staat in grote lij nen achter Intervence. ,,Ik zie geen enkele reden waarom andere in stellingen onder gelijke voorwaar den dit werk succesvoller zouden kunnen doen. Gemeenten krijgen gewoon te weinig geld voor jeugd zorg. Het is voor mij ook niet te be grijpen dat je dat probleem denkt op te lossen door er veel meer par tijen bij te betrekken." Geld ,,Als je bent aangewezen op hulp van organisaties zoals Intervence, is er serieus wat aan de hand", zegt De Klerk. ,,Dat zijn vaak to taal ontwrichte gezinnen. Ik pro beer de gemeenten daarom ervan te overtuigen dat we moeten stop pen met praten over geld. Het gaat er nu om: zijn ze er voor hun in woners die echt hulp nodig heb ben?" K tvr&L tie, Q &U/S 1980 TAXATIE MUNTEN Kosteloze taxatie van al uw oude munten, penningen en bankbiljetten AAN- EN VERKOOP VAN GOUDEN EN ZILVEREN MUNTEN VEILINGEN 2x per jaar organiseren wij een internationale veiling van munten, penningen en bankbiljetten woensdag 2 december 2020 GO liet Luuk op hol slaan - Ester Westrate Eén op de drie Zeeuwse kerken heeft een andere functie gekre gen. Ze worden gebruikt als woonhuis, restaurant, markthal of kapsalon. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Rijks dienst voor Cultureel Erfgoed (RCE). Steeds meer Zeeuwse kerken komen leeg te staan. De aangekondigde opheffing van jeugdzorgorganisatie Inter- vence heeft tot grote veront waardiging geleid. Vakbond FNV noemt het besluit 'volstrekt on aanvaardbaar' en sluit acties niet uit. De cliëntenraad spreekt van het 'slechtst mogelijke sce nario'. Rolf Bosboom Middelburg -Iris Garde, voorzitter ondernemingsraad 2020 Frans Bekersstraat 1 a 5504 JA Veldhoven (NL) Tel.: 040-212 34 55 info@kareldegeus.nl Bel of mail nu voor een vrijblijvende afspraak om uw collectie te laten taxeren. Vertrouwde naam sinds 1980: www.kareldegeus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37