4 Een reusachtige vuurwerkknal. En weg was Luuk, de hulphond van de Vlissingse Ester Weststrate. „Hij rukte zich los en verdween. Ik bleef alleen achter, zonder mijn hond die mij overal bij helpt." Gedupeerden grensblokkade krijgen geld van de provincie HULPHOND SCHRIKT VAN VUURWERK .V.. ,,Ik ben een beetje verlegen", ver telt Aadya. ,,Ik vind het in een nieuwe omgeving moeilijk om dingen te vragen aan anderen." Tweedejaars ICT-studente Ma riska Harnam (31) bood hulp: ze nam zes studenten onder haar hoede, onder wie Aadya. ,,Ik kom uit Suriname. Ik ben door dezelfde fase gegaan als de eerstejaars stu denten. Daarom begrijp ik ze goed. Ze hebben iemand nodig om mee te communiceren, en willen we ten hoe ze docenten het best kun nen benaderen. In coronatijd is dat allemaal lastiger, omdat zoveel on line plaatsvindt. Je moet meer moeite doen om met mensen in contact te komen." Mariska helpt ook bij kleine prak tische dingen. Ze maakte bijvoor beeld een korte video met instruc ties voor de koffiemachine in het HZ-gebouw. Ze legde Aadya - die met haar ouders in Terneuzen woont - uit hoe ze met de bus Ze hebben iemand nodig om mee te communiceren, in coronatijd is dat allemaal lastiger, omdat zoveel online plaatsvindt moet reizen. Maar als buddy zorgde ze er vooral voor dat Aadya en de andere studenten zich pret tig voelen in Middelburg. Ze kij ken samen films, eten samen broodjes en organiseren andere sociale activiteiten. Alleen ,,Toen Aadya nog in India was, hadden we al een video-vergade ring, samen met de andere stu denten", vertelt Mariska. ,,En toen ze hier kwam, hebben we samen gekookt. Alle studenten maakten gerechten uit hun eigen land." Aadya: ,,Dat was zó gezellig. Het zorgde ervoor dat ik me niet alleen voelde. Zonder Mariska zou ik de meiden uit mijn eigen klas niet eens ontmoet hebben, omdat de eerste maand alle colleges online plaatsvonden. Als ik twijfelde of ik vragen kon stellen aan een docent, dan moedigde ze me aan om dat wel te doen. Ze gaf me het zelfver trouwen om aan te sluiten bij zelf studiebijeenkomsten met andere studenten. Zo kon ik meer andere studenten leren kennen." Mariska is niet voor niets ICT'er in opleiding: ze bouwde als onder deel van haar studie een applicatie die eerstejaars studenten makke lijker in contact brengt met hun buddy's. ,,Wie een vraag heeft, kan online bekijken welke student op dat moment beschikbaar is om ze te helpen. De buddy krijgt dan een melding op z'n telefoon. Zo maken het systeem nóg laagdrempeliger." Inmiddels zij Aadya en Mariska veel meer dan buddy's. ,,Ik legde contact met de zes studenten van wege het buddyprogramma van de HZ, maar het is nu geen 'school- ding' meer. Het voelt nu als een vriendengroep." ster Weststrate vertelt twee dagen later nog met huiver over wat er zondagmiddag in het I parkje vlakbij haar Vlis- singse woning gebeurde. Samen met haar assistentiehond maakte ze een ommetje door de wijk Paauwenburg. ,,Om er even uit te zijn, elkaar goed te leren kennen, samen te trainen." Want ze heeft Luuk nog maar een paar maanden. De jonge Goldendoodle is nog in opleiding als hulphond. Ze kreeg hem half september nadat Bobby, haar eerdere assistentiehond, overleed na een ziekte. Ester: ,,Ik was zo ontzettend bang dat we na het verlies van Bobby, ook Luuk kwijt zou raken. Dat hij in paniek onder een auto zou lopen of op een andere manier gewond raken. Want een hond in paniek Afghanistan De Vlissingse zit door een auto- immuunziekte in een rolstoel en heeft epilepsie. Het is daarom voor haar heel belangrijk dat Luuk on der alle omstandigheden zijn fo cus op haar kan houden om haar te helpen. Zo kan een assistentie- hond deuren openen en sluiten, pakt in de winkel artikelen uit de schappen, helpt met aan- en uit kleden en waakt over haar. Bij bij voorbeeld een epileptische aanval slaat hij alarm. ,,Wij zijn altijd sa men. Altijd. En plotseling was hij weg omdat iemand zwaar vuur werk tot ontploffing bracht." Ze vertelt dat ze elke dag met hem op pad gaat. ,,Ik kan toch niet woensdag 2 december 2020 GO Mariska helpt eerstejaars studenten op weg Studeren in Middelburg is een ware cultuurshock voor Aadya Gautam (18) uit India. ,,Ik veran derde niet alleen van land, maar ook van continent", vertelt de eerstejaars ICT-studente van de HZ. In coronatijd is het extra moeilijk om contact te maken met andere studenten. De ho geschool zette een buddypro gramma op om nieuwelingen wegwijs te maken. Cornelleke Blok Middelburg -Mariska Harnan Enorme knal Emile Calon Vlissingen SSfefA'-V - Ester Westrate met haar gelei dehond Luuk. Afgelopen zondag schrok Luuk zo van een enorme vuurwerkknal dat hij zich los rukte en Ester ontredderd ach terliet. foto dirk jan gjeltema HULST De provincie vergoedt alle aanvragen van Zeeuws-Vla mingen die dit voorjaar moesten omrijden omdat België de grens met Nederland dichtgooide van wege de coronacrisis. Er waren inwoners en bedrijven die geen vrijstelling kregen en daardoor tussen 8 maart en 8 juni moesten omrijden door de Westerscheldetunnel om op hun bestemming te komen. Dat kostte ruim 100 gedupeerden in totaal 36.000 euro. Eind mei maakte de provincie bekend de gedupeer den tegemoet te willen komen. Negentig procent van de getrof fenen kwam uit Hulst. Die ge meente heeft voor heel Zeeuws- Vlaanderen geïnventariseerd wie voor een schadevergoeding in aanmerking kwam. Opgeteld le verde dat een bedrag op van 36.013 euro. Hoewel strikt geno men niet alle aanvragen aan de voorwaarden voldeden, heeft Hulst ze wel allemaal gehono reerd. Het dagelijks provinciebe stuur doet niet moeilijk en heeft besloten het hele bedrag te ver goeden. In totaal was 60.000 euro be schikbaar, maar de pot is dus niet helemaal aangesproken. HZ-studenten Mariska Harnam (rechts) en Aadya Gautam. foto dirk jan gjeltmea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36