O 28 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV KOPEN ZONDER KIJKEN SUCCES Het RTL 4-programma Kopen Zonder Kjkenis uitgegroeid tot een kijkcijferklapper. Makers zeggen het succes van deze titel te kunnen verklaren uit de rijke en niet te stoppen 'woontelevisie'-traditie. Ik wist niet wat ik dit jaar aan de Sint moest vragen, maar sinds maandagavond is mijn lijstje klaar: een computer voor Anyssa, een coach voor Gianny en een havo-advies voor Yunuscan. Misschien zegt het u helemaal niks. In dat geval gun ik u voor pakjesavond de docuserie Klassen, elke maandagavond op NPO 1. Ik keek er sinds de start van het televisiesei zoen al naar uit. Klassen is de opvolger van de veel vuldig bekroonde reeks Schuldig. Weet u nog, Dennis van de dierenwinkel? En al die andere hartveroverende hoofdrolspelers? Ze hadden stuk voor stuk afkomstig kunnen zijn uit een tragiko mische sketch van Jiskefet, maar ze bestonden echt. Bewoners van Amsterdam-Noord die om verschil lende redenen zwaar in de schulden zaten en ploe terden om eruit te komen, liefdevol gefilmd door Sarah Sylbing en Ester Gould. Vier jaar later hebben ze zich op de kansenonge lijkheid in ons onderwijssysteem gestort. Taaiere kost dan de schuldenproblematiek, maar hun werkwijze is hetzelfde. Ze brengen de problemen in beeld via een paar perfect gekozen hoofdrolspe lers, zoals de kinderen Anyssa, Yunuscan en Gianny uit achterstands gezinnen, bevlogen juffen als Jolanda en Astrid en een schoolbestuurder die uit ervaring weet hoe het is Ik gun U voor als leraren je te laag in- Pakjesav0nd iTyïïg en Gould heb- de docuserie ben ongelofelijk veel ver Klassen e|ke trouwen gekregen van de betrokkenen. Ze filmen in maandag op de klassen, bij kinderen NPO 1 thuis, bij gevoelige ge sprekken tussen leraren onderling of tussen leraren en ouders. We zien juf Jolanda zich zorgen maken over de teruglopende leerprestaties en de weinig stimulerende thuissituatie van de pientere Anyssa, die voor een dichte deur stond tussen de middag en toen maar een sultana at. We zien Gianny op zijn falie krijgen van zijn moeder als hij geschorst wordt en Yunuscan ijverig woordjes leren thuis. Dat is echt bijzonder. Bedenk alleen al hoe lastig het is voor een school of sportclub om toestem ming van ouders te krijgen om een paar foto's van activiteiten op de website te zetten. Het gaat hier ook nog eens om een uiterst kwetsbare groep. An alfabete (groot)ouders, gedoe over voogdij, voed sel- en kledingbank, grote gezinnen, kleine hui zen, steekpartijen op feestjes, geen computer, lage verwachtingen - dat is de wereld van die kinderen. En dan moet corona nog uitbreken in de serie. Klassen zet aan tot nadenken, maakt moedeloos, laat je huilen, maar is gek genoeg ook hartverwar mend. Er zullen komende maanden heel wat discussies over ons onderwijssysteem uit voort komen. Of alle ongelijkheid op te lossen is? Ik geloof er geen bal van. Was het maar zo makkelijk als met Dennis van de dierenwinkel. Die werd door Schuldig zo populair dat heel Amsterdam kattenbrokjes bij hem kwam kopen, waardoor hij nog steeds bestaat. Hij had als echte ster een piep klein gastoptreden in de eerste Klassen. Die computer van Anyssa zie ik er daarom ook heus komen, via een betrokken kijker die voor Sinterklaas speelt of een handige elektronicaketen. Maar om haar te laten slagen op havo of vwo is he laas zoveel meer nodig. TELEVISIE Overvaller Van Leer Jubileum voor Baker ouwdeskundige Bob Sikkes, onder vaste tv-kijkers inmiddels bekend als 'Bob de Bouwer', zag al in een vroeg stadium de potentie van Ko pen Zonder Kijken. ,,Maar het lijkt nu echt te escaleren. Ik hoor dat ze er in studentenhuizen hele drankspelle tjes op nahouden. Met de bingokaart op schoot: vertelt het kandidatenkop- pel halverwege de uitzending zwan ger te zijn? Check! Heeft die arme Bob, ik dus, weer een te krap ver- bouwbudget? Check! Ik merk dat er een heel brede doelgroep naar kijkt, onder wie zelfs jonge kinderen.'' Het uitgangspunt is even simpel als bizar: een stel geeft de zoektocht en zelfs de aankoop en restylen van een nieuwe woning volledig uit han den. Het ondertekenen van het koop- Mijn eerste reactie toen ik van de formule hoorde: Wie gaat daar in vredesnaam aan meedoen? contract gebeurt blind (alle belang rijke details zijn met een zwarte tape afgeplakt). Aan presentator Martijn Krabbé, makelaar Alex van Keulen, aannemer Bob Sikkes en stylist Roos Reedijk om met het geschonken budget de huizenmarkt op te gaan, een pand te kopen, te verbouwen én in te richten. Kopen Zonder Kijken (een van oorsprong Deense formule) beleeft momenteel zijn derde sei zoen, en scoort telkens fraaiere kijk cijfers. De afgelopen weken werd zelfs de 1,7 miljoen aangetikt, zeer hoog voor een doordeweeks pro gramma. ,,Mijn eerste reactie toen ik van de formule hoorde? Wie gaat daar in vredesnaam aan meedoen?!'' zegt Sikkes. „Inmiddels snap ik het beter. Werkelijk alles wordt voor je gedaan in deze best complexe markt.'' En als verklaring voor het enorme succes? ,,Dat je als kijker jezelf de vraag stelt of je ook bereid zou zijn je hele bud get bij ons neer te leggen. Maar ook: lukt het iets naar hun wens te kopen? En het realitydeel: gun ik het deze kandidaten?'' Echte bikkels Uitvoerend producent Alice Geling van Wise Monkeys (het bedrijf van Martijn Krabbé, ook verantwoorde lijk voor onder andere Uitstel van Exe cutie) noemt de deelnemers van het eerste seizoen 'de echte bikkels'. ,,Zij konden de kunst niet afkijken. In middels is er een groot vertrouwen ontstaan in hoe wij het aanpakken. We begonnen met een honderdtal aanmeldingen, dat zijn er inmiddels een paar duizend. Geweldig, maar ook spannend: de lat om weer zoiets moois te realiseren, ligt best hoog.'' Het maken van deze tv-hit is so wieso een bovengemiddeld stevige klus. Het productieteam moet aan de achterkant rekening houden met za ken als: wanneer wil de verkopende partij vertrekken, kloppen alle finan- woensdag 2 december 2020 PC Klassen Een verdachte van de overval- poging op Fred van Leer is maandag aan gehouden. Het gaat om een 22- jarige Amster dammer. Op 18 november pro beerden twee mannen Van Leer te overval len in zijn huis in Rotterdam. MUZIEK George Baker heeft wat te vie ren. Zijn jubi leum is op 5 december te zien bij Omroep MAX. De opna mes werden ge maakt ter ere van zijn 75ste verjaardag. Ook zit hij vijftig jaar in het vak en verkocht hij 25 miljoen platen. ■u 'Woon televisie is sympathieker geworden' Gudo Tienhooven en Dennis Jansen 44 —Bob Sikkes, bouwdes- kundige Alex van Keulen, Martijn Krabbé en Bob Sikkes vormen een team in Kijken zonder kopen, foto rtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28