hebben Zonen hebben geen zin meer in de boerderij 21 Waarvan akte een soort Oom Dagobert op het geld zitten'', zegt Autar. „Niemand behalve hij mag het aanraken.'' Soms vraagt dat om forse maatre gelen, zoals het vervangen van sloten. Autar: ,,Dat klinkt misschien rigou reus, maar je weet soms niet wie er allemaal een sleutel van het huis heeft en de boel kan leegroven. Als er iets misgaat, kun jij als executeur daarvoor aansprakelijk zijn.'' De beheersexecuteur maakt ook een boedelbeschrijving, waarbij in kaart wordt gebracht wat de overle dene aan bezittingen en schulden heeft nagelaten. Als er niet voldoende geld is om alle schuldeisers te beta len, mag hij bezittingen van de over ledene verkopen. Daarover moet hij wel met de erfgenamen overleggen. Volgens Autar gaat het daar nog weleens mis. ,,Je kunt gemor voor komen door erfgenamen geregeld via een mail in te lichten over de voortgang van de afwikkeling.'' Tot slot heeft de beheersexecuteur als plicht tijdig aangifte erfbelasting te doen. ,,Doet-ie dat niet, dan is hij hoofdelijk aansprakelijk'', waar schuwt Autar. Een veelgemaakte fout is volgens Autar dat de beheers executeur de erfenis verdeelt. ,,Dat mag hij niet; hiervoor zijn de erfgenamen zelf verantwoordelijk.'' De executeur-afwikkelings bewindvoerder Hij is naast beheersexecuteur ook bewindvoerder. In het testament kan worden bepaald dat hij wel de nala tenschap onder de erfgenamen mag verdelen, of zonder hun toestem ming bezittingen mag verkopen, zoals het huis van de overledene. De erflater kan in zijn testament de notaris tot afwikkelingsbewind voerder benoemen. Wel moet hij dat vooraf bespreken, want niet alle notarissen willen een benoeming aanvaarden. Als alle schulden zijn voldaan, moet de executeur rekening en ver antwoording afleggen bij de erfgena men. Er bestaat geen wettelijk ver plichte vorm waarin dat moet. Het is gebruikelijk dat de executeur toe lichting geeft op zijn of haar werk zaamheden en een overzicht toont van inkomsten en uitgaven. ,,Als de erfgenamen daarmee akkoord zijn, kunnen ze schriftelijk kwijting en decharge verlenen'', legt Autar uit. ,,Daarmee verklaren ze dat de execu teur goed werk heeft geleverd.'' Hoeveel tijd en beloning krijgt de executeur? Het afwikkelen van een erfenis duurt gemiddeld een halfjaar tot een jaar. Een executeur heeft volgens de wet anderhalfjaar de tijd om zijn werk af te ronden. Die termijn kan door de rechter steeds met zes maanden worden verlengd. Autar: „Anderhalf jaar klinkt misschien lang, maar als er bijvoorbeeld een onderneming in de nalatenschap zit, is die tijd vaak te kort.'' De wettelijke beloning voor de executeur is 1 procent van het ver mogen op de dag van overlijden van de erflater. Laat hij 150.000 euro na, dan krijgt de executeur dus 1500 euro. Erflaters kunnen in hun testa ment ook zelf een honorarium vast stellen, of aangeven dat de executeur geen vergoeding ontvangt. ,,Als het een zoon of dochter betreft, krijgt die meestal geen beloning'', zegt Au- tar. ,,Wel is het gebruikelijk dat zijn of haar onkosten worden vergoed.'' Een professionele executeur wordt vergoed op basis van bestede tijd. Notarissen en juristen rekenen tus sen de 175 en 250 euro per uur. De af wikkeling van een rechttoe rechtaan nalatenschap zonder ruziënde erfge namen of andere complicerende factoren kost tussen de 2000 en 5000 euro. De executeurskosten voor nala tenschappen met een (te verkopen) huis liggen vrijwel altijd hoger. Op internet vind je ook onderne mers en bedrijven die een nalaten schap kunnen afwikkelen, met uurtarieven tussen de 100 en 150 euro. Let wel op: iedereen mag zich professioneel executeur noemen. Het is verstandig iemand te kiezen met een notariële achtergrond of aantoonbare kennis van het erfrecht. Al meer dan anderhalve eeuw zijn ze een familie van trotse, zelfstandige boeren. Na het overlijden van hun vader runnen de twee broers de boerderij, daarbij geholpen door de twee zonen van de ene broer. Hun oude moeder heeft in de maatschap ook een stem in het kapittel. Omdat er ter plekke geen ruimte was voor een uitbreiding die ze voor het voortbestaan van het bedrijf noodzakelijk achtten, zijn ze een paar jaar geleden een nieuw state of the art melkveebedrijf begonnen, 20 kilometer verderop. Vanaf dat moment voelt de ongetrouwde broer, die nog bij zijn moeder woont en haar verzorgt, zich buitengesloten. Bespraken ze alles vroeger aan moeders keukentafel, nu moet hij steeds naar de nieuwe boerderij waar zijn broer woont. En dan bemoeit zijn schoonzus, met wie het toch al niet botert, zich er steeds mee. Misschien zou het allemaal niet zo'n vaart lopen als het nieuwe bedrijf goed zou draaien. Maar dat doet het niet. Miljoenen hebben ze geïnvesteerd, daartoe van harte aangemoedigd door de bank. Maar door al het gedoe rond de melkquota blijven de opbrengsten achter bij de verwachtingen. Zozeer, dat die eerder zo vriendelijke bank een ander gezicht toont: er moet snel meer geld binnenkomen, anders gaat de stekker eruit. De bank denkt mee over een oplossing: de twee De jongens zonen van de getrouwde broer moeten buitenshuis moeten van gaan werken, zodat zij met de bank het geld dat ze dan verdie- elders geld nen kunnen bijspringen. Dan kun je als boer nog zo Verdienen trots zijn, aan de eisen van je geldschieter valt niet te ontkomen. De twee jongens, die hun hele leven gewend zijn de handen uit de mou wen te steken, vinden het niet erg. Ze beginnen, ondernemend als ze zijn, hun eigen loonbedrijf. Het is zo'n succes, dat de inkomsten daarvan al gauw die van de boerderij overtreffen. Eigen baas zijn en lekker verdienen: die twee hebben hele maal geen zin meer om in het bedrijf van hun vader en oom te stappen. Hun besluit zorgt voor meer spanningen: hoe moet het verder met het familiebedrijf nu er geen opvolgers zijn? De ongetrouwde broer verwijt zijn broer en diens vrouw dat ze hun jongens niet in het gareel houden. De broer en zijn vrouw vinden het jammer dat hun zonen hun eigen weg kiezen, maar zijn ook trots op het succes dat ze daarmee hebben. De verhoudingen verzuren rap. Daar kan ook bemiddeling door moeder niets aan doen. Ruzie in de tent, weinig inkomsten, hoge schulden: wegens gebrek aan toekomstperspectief is verkopen de enige optie. Dus zetten, op een doordeweekse morgen, de broers en hun moeder een handtekening onder de verkoopakte. Een hand, een zoen voor moeder, een stugge groet en het is gedaan met anderhalve eeuw zelfstandig boeren. woensdag 2 december 2020 GO ILLUSTRATIE NOZZMAN Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21