ELD OED Zo sluit je jezelf even af van de wereld Executeur kan flinke kluif aan een testament 20 GOEIE KOOP Koptelefoons Er komt een tijd dat je alles moet nalaten. Een executeur ziet erop toe dat dit volgens je laatste wens gebeurt. Hoe regel je dat? En waar begin je aan als je zelf als executeur wordt gevraagd? €345 €147,90 Sony WH-1000XM4 Bose QuietComfort 35 II €219,95 voor een over-ear koptelefoon. SteelSeries Arctis 7 f ie krijgt de gouden ketting van ma? Of het Zwitserse hor loge van pa? Helaas zorgt een erfenis vaak voor gedoe binnen de familie. Je kunt dat voorkomen met een testament en het benoemen van een executeur. Die zorgt ervoor dat je laatste wil daadwerkelijk wordt nageleefd en uitgevoerd - ook als de erfgenamen het niet leuk vinden. Wie kies je als executeur? Een executeur benoem je bij de notaris. Dat kan iedereen zijn: een familielid, goede vriend of de notaris zelf. Omdat het afwikkelen van een erfenis ingewikkeld kan zijn, is het wel belangrijk dat je een bekwame uitvoerder kiest. ,,Veel mensen zeg gen ja tegen een executeursbenoe ming, terwijl ze eigenlijk niet goed weten waartegen ze ja zeggen'', is de ervaring van Aniel Autar, notaris bij Kooijman Autar Notarissen. „Helaas leidt dat geregeld tot geruzie en soms zelfs tot rechtszaken.'' Volgens Autar is het vooral belang rijk dat de executeur verstand heeft van geldzaken en de financiële situa tie goed kan inschatten. Daarnaast moet de executeur over voldoende tijd beschikken. Het gehele proces kan al gauw enkele maanden in beslag nemen. Ook moet hij of zij een diplomaat zijn. ,,Een goede executeur staat boven de partijen en bewaart de vrede tussen de erfgenamen.'' Beschikt de executeur niet over voldoende kennis en kunde, dan is het verstandig dat de erflater in zijn testament bepaalt dat de executeur andere partijen mag betrekken bij het afwikkelen van de erfenis. Denk aan een boekhouder, makelaar of advocaat. Een executeur mag name lijk niet op eigen houtje een expert inhuren en die kosten van de boedel aftrekken. De erflater kan de afwikkeling verder vergemakkelijken door taken op te knippen en te verdelen over meerdere executeurs. Bijvoorbeeld een executeur die de begrafenis regelt en een andere die zorgt voor de verkoop van een onderneming. PRAKTIJK 'Het bleek allemaal niet rooskleurig' Vroeger kon je een executeur in een codicil benoemen, tegenwoordig is een bezoekje aan de notaris verplicht. Autar ziet geregeld dat de executeur meekomt bij zo'n bezoek. ,,Heel verstandig, want die kan dan meteen vragen wat van hem of haar verwacht wordt. Het is niet de bedoeling dat de executeur bij de bespreking van het testament aanwezig is. De erflater mag bij zo'n gesprek niet door anderen beïnvloed worden.'' Het aanvaarden van het executeur schap gebeurt na het overlijden van de erflater. Je mag de functie weige ren, ook als je de overledene bij leven hebt beloofd die te aanvaarden. De erflater kan in zijn testament een tweede executeur benoemen, voor het geval de eerste weigert. Welke bevoegdheden en taken heeft een executeur? Er zijn drie soorten executeurs, met elk hun eigen taken en bevoegd heden. Soms worden ze aangeduid met sterren, die staan voor hun mate van bevoegdheid. De uitvaartexecuteur Is alleen verantwoordelijk voor de begrafenis of crematie. Hij of zij regelt de praktische zaken rondom de uitvaart en heeft verder geen rol in het afwikkelen van de erfenis. Vaak wordt de uitvaartexecuteur naast een van de andere executeurs benoemd. De beheersexecuteur Hij of zij heeft het beheer over alle bezittingen van de overledene en moet die beschermen tegen hebbe rige erfgenamen of andere plunde raars. ,,De beheersexecuteur moet als woensdag 2 december 2020 &E GO Nu we voorlopig meer tijd thuis doorbrengen, leven we ook meer op elkaars lip. Om te voorkomen dat we in de herrie van de ander zitten, biedt een koptelefoon uitkomst. Zo kun je ongege neerd muziek luisteren of een goede podcast opzetten. Ook ideaal natuurlijk voor de wandelpauze tijdens een thuiswerkdag. Door voor een draadloos exemplaar te kiezen, neem je gelijk wat ergernissen weg. Zo hoef je nooit meer kabels te ontwar ren, blijf je nergens aan hangen en speelt de muziek gewoon door als je even opstaat. Hieronder drie popu laire modellen, geselecteerd door onze techredactie. O Uitstekende ruisonder- drukking. O Goede ge luidskwaliteit, geluid kun je aanpassen in de app. O Slimme functies als ambient sound (filtert omgevings- geluid, maar laat stemmen wel door) en draagdetec- tie (muziek stopt en be gint automa tisch bij af- en opzetten). Prijzig. Matige microfoon. O Net als de Sony hier boven een goede ac tieve ruison- derdrukking. O Goed draag- comfort. O Prima ge luidskwaliteit. Accuduur is relatief kort Minder slimme functies dan de Sony hierboven; wel een app en meerdere noisecancel- ling standen. O Gaming via de app, headset met zo hoor je transmitter goed waar je voor pc/spel- tegenspelers console, voor zijn. een zo laag O Zeer goede mogelijke vertraging tij microfoon. dens spelen. Geen actieve O Uitstekende ruisonder- geluidskwali drukking. teit en (virtu Geen ele) surround bluetooth. Wie voert je laatste wil uit? KAJ VAN ARKEL Toen de vader van Kelly Eekhof (35) uit Wervershoof plots ernstig ziek werd en niet veel later overleed, kwam ze voor een verrassing te staan: ze was door haar vader als executeur benoemd. Ze aan vaardde de functie, maar voor rouwen was vervolgens geen tijd. ,,Al snel kwamen we schul den tegen en ook het bedrijf van mijn vader bleek er minder rooskleurig voor te staan dan we dachten.'' Zijn gordijnatelier was een financiële wirwar. „Daarom hebben mijn broer en ik toen een accountant in de arm genomen.'' Na tien maanden moest het bedrijf - het levenswerk van haar vader - failliet worden verklaard. ,,Een zware keuze, maar het was niet meer te doen.'' Welke tip heeft Eek hof voor startende executeurs? ,,Gun jezelf de tijd om te rouwen en doe het niet alleen. Zeker niet als er complexe zaken zoals een be drijf bij komen kijken. Er zijn professionals die je daarbij kunnen helpen.'' Meer info op tweakers.net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20