n Voor de industrie is corona alweer voorbij Shell opnieuw gedaagd wegens milieu 18 1^ Kort Het cao-overleg tussen werkgevers uit de supermarktbranche en vakbond FNV is op geschort. Sectorhoofd Handel Mari Martens van FNV verklaarde er gisteren 'klaar mee te zijn'. Volgens hem hebben de onderhande lingen, die vanaf mei worden gevoerd, niets opgeleverd. ,,We krijgen alleen dictaten'', al dus Martens. FNV eist een loonsverhoging van 5 procent en wil dat de supers van de toeslagen op zon- en feestdagen afblijven. ,,Winkels boekten het afgelopen halfjaar 16 procent meer omzet en mensen werken zich een ongeluk onder onveilige omstan digheden'', zegt Martens in een verwijzing naar het coronavirus. ,,Het is te belachelijk voor woorden dat de medewerkers hun ei gen winkelmandje minder kunnen vullen vanaf 1 januari.'' Yarden in het gelijk gesteld Uitvaartverzekeraar Yarden deed niets fout toen het zijn naturapakketpolissen eenzij dig aanpaste. Dat heeft het gerechtshof in Leeuwarden in hoger beroep bepaald. Eer der was in een kort geding door een andere rechter besloten dat Yarden zich voorlopig niet mocht beroepen op een clausule waar mee het alle verzekeringen in één klap kon aanpassen. De uitvaartverzekeraar paste de polissen aan, omdat het bedrijf in financiële problemen was gekomen. Eerder besloot ook de geschillencommissie van het Kifid al dat Yarden in zijn recht stond. Verhuursite toch naar beurs Airbnb gaat naar de beurs. De woningver- huursite hoopt zo'n 2,6 miljard dollar op te halen met de beursgang. Het bedrijf biedt 51,9 miljoen aandelen aan voor een prijs van tussen de 44 en 50 dollar per stuk. De pre cieze datum van de beursgang op techbeurs Nasdaq is nog niet bekend. Airbnb stelde eerder dit jaar de geplande beursgang uit door de coronacrisis. In thuismarkt de VS herstelde de verhuurmarkt zich echter wonderbaarlijk snel. Cao-overleg supers gestopt Galapagos Ahold Delhaize De industrie heeft het dal verlaten. Dat blijkt uit de inkoopmanagers- index van kennisnetwerk Nevi. Die stond in november op 54,4. Een ge tal boven de 50 betekent groei, on der de 50 wijst op krimp. Het is voor het eerst in twee jaar dat het ver trouwen zo fors steeg. De opleving is opmerkelijk. Juist in november werd duidelijk dat Nederland, net als een groot deel van de rest van de wereld, getroffen werd door een tweede golf aan corona-uitbraken. Dat zorgde weer voor aanscherping van de regels. De belangrijkste reden voor het optimisme is de aankondiging dat er vaccins zijn. „Bedrijven rekenen erop dat de crisis over een jaar voor bij is'', zegt Albert Jan Swart, sector- econoom industrie bij ABN Amro. ,,Ondernemers denken: het komt weer goed en besluiten nu alsnog die investering te doen die ze eerder dit jaar uitstelden.'' Die inhaalvraag is niet de enige verklaring voor de verwachte groei. Ondernemers investeren ook weer in uitbreiding van de productie capaciteit. De verwachting is dat er meer nieuwe bestellingen zullen volgen en daar willen de bedrijven klaar voor zijn. Dat is belangrijk, want meer capaciteit zorgt voor meer econo mische groei op de wat langere ter mijn. En dat leidt weer tot meer welvaart en werkgelegenheid. Door de extra investeringen trok ook de werkgelegenheid licht aan in no vember. W Bedrijven zijn optimistisch en doen investeringen die ze eerder uitstelden Het optimisme is niet beperkt tot de Nederlandse ondernemers. Ook vanuit het buitenland is meer vraag naar Nederlandse producten zoals machines. ,,We zien grote vraag uit Duitsland'', zegt Swart. ,,Daar draait de industrie goed.'' Vooral de auto-industrie is uit een diep dal gekomen. In april dit jaar stonden veel fabrieken stil, omdat er nauwe lijks onderdelen uit China kwa men. Dat raakte ook Nederlandse toeleveranciers aan de Duitse fabri kanten. Die problemen zijn voorbij. Meer nog: de vraag naar Duitse auto's is flink aangetrokken, met name uit China. Daar draait de economie al weer een tijdje op volle toeren. De schade van corona is daar inmiddels al meer dan goedgemaakt. ,,Dat helpt niet alleen de Duitse auto bouwers'', zegt Swart. ,,De Chine zen bestellen ook veel machines in Duitsland. En daar profiteren Ne derlandse toeleveranciers aan de Duitse industrie weer van.'' Wereldeconomie Dat China nu de wereld op sleep touw neemt, is nieuw, zegt Swart. Tot voor enkele jaren was de we reldeconomie vooral afhankelijk van de Verenigde Staten. Als dat land in een recessie raakte, ging het wereldwijd slecht en omgekeerd. ,,China is al de tweede economie ter wereld en zal naar verwachting in 2030 de grootste economie zijn'', zegt Swart. ,,Meer dan een kwart van de wereldwijde industriële productie komt uit China.'' In de dienstensector, onder meer horeca, toerisme en evenementen, is het leed nog niet geleden. Maar ook die sectoren zullen herstellen als mensen massaal gevaccineerd zijn. Vooralsnog is de industrie het trekpaard voor Nederland. ,,Laten we hopen dat we ons uit de crisis kunnen investeren'', aldus Swart. De rechtszaal in Den Haag is in middels bekend terrein voor Shell. De afgelopen jaren werden er al diverse juridische zaken tegen Shell gevoerd in verband met de milieu vervuiling in Nigeria. Nu staat de multinational opnieuw voor de rechter vanwege vervuiling. Dit maal gaat het om de wereldwijde uitstoot van broeikasgassen. Die gassen zijn de oorzaak van de opwarming van de aarde en de daarmee gepaard gaande klimaat verandering. Gisteren was de eerste zittingsdag. Als het aan Milieudefensie en een aantal andere milieuorganisaties ligt, moet Shell over tien jaar 45 procent minder CO2 uitstoten dan nu het geval is. En in 2050 moet Shell aan alle eisen van het Parijse Klimaatakkoord voldoen. Shell zegt de klimaatdoelen van Parijs te onderschrijven. Het bedrijf wil ook naar nul uitstoot in 2050 en heeft daar beleid voor gemaakt zegt het zelf. Maar de manier waarop Milieudefensie dat wil afdwingen, kan niet. Het klimaatakkoord geldt voor staten, niet voor bedrijven. Shell kan daar dus niet rechtstreeks op worden aangesproken, meent de multinational. Overheden moeten beleid maken en het gedrag van bedrijven en consumenten beïn vloeden zodat ze de uitstoot beper ken, zegt Shell. Het is niet aan de rechter om te bepalen hoe het mi lieubeleid van een individueel be drijf eruit moet zien. Milieudefensie wijst erop dat de olie en het gas dat Shell elk jaar oppompt goed zijn voor 1,2 procent van de wereldwijde uitstoot. Shell is daarmee een van de 25 grootste vervuilers ter wereld. Door de opwarming brengt Shell levens in gevaar. Dat is een schending van de mensenrechten en een onrechtma tige daad, stelden advocaten van de milieuclub. Voor beide kan Shell vervolgd worden, menen zij. Shell bestrijdt overigens de cijfers over de door hen veroorzaakte ver vuiling. woensdag 2 december 2020 FNV BOOS OVER HARDE OPSTELLING AANPASSING POLIS NIET ILLEGAAL CORONA GOOIDE ROET IN HET ETEN GO Het winkelvast- goedconcern was één van de koplopers bij de hoofdfondsen. De biotechno- loog heeft posi tieve resultaten behaald met een kandidaatge neesmiddel tegen een vorm van longfibrose. Het supermarkt concern kon niet overtuigen op het Damrak. Het vastgoedbe drijf stond onder aan de MidKap. a> E o llfc - 11V-"'" Vanuit het buitenland is meer vraag naar Nederlandse producten, zoals machines. foto guus schoonewille De industriële bedrijvigheid steeg fors in november en ondernemers verwachten dat die groei alleen maar doorzet. Zelfs de werkgelegenheid steeg alweer. Voor de industrie lijkt corona al iets uit het verleden. Peet Vogels Amsterdam Shell staat opnieuw voor de rechter vanwege een milieu zaak. Volgens Milieudefensie schendt de oliemaatschappij de mensenrechten, omdat het bedrijf te weinig doet om kli maatverandering te bestrijden. Peet Vogels Den Haag ooeo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18