Marjan Berk NIEUWS 17 Wereldaidsdag gaat aan getroffen regio voorbij U*- In deze kille tijd is er een grote behoefte aan troostschoten. Veel eenzame ouderen zouden erg blij zijn met een klein, lief, warm hondje op hun schoot. Of met een iets groter hondje, dat zijn kop op de schoot legt. En dan heb ik het nog niet eens over al die kleine en iets grotere en eenzame hondjes die hopen op een schoot, waarop ze zich in deze koude decembermaand kunnen warmen: een liefdevolle hand, die ze eens lek ker achter de oren kriebelt. Alleen hoe krijg je al die hunke rende schoten en hondjes bij elkaar? Mijn eigen oude schoot was jaren lang gevuld met een zijdezachte teckel, die er ook voor zorgde dat ik vier keer per dag een rondje met hem liep, dat ik hem verwende met ge zonde hondenkoekjes en liefde, dat ik met hem zong en rond de stoel met hem danste, want mijn teckels waren dol op vrolijke dansjes, waarbij ik zong en hij op de maat blafte. Die nooit chagrijnig was, die het ook niet erg vond af en toe een uurtje alleen op het huis te passen. Om je bij terugkomst hartelijk te verwelkomen Hoe krijg je die schoten en hondjes bij elkaar? met hartstochtelijk geblafom ver volgens, zodra je bent gaan zitten, enthousiast opnieuw die heerlijke schoot te beklimmen. Alleen: waar is zo'n maatje te vin den? Wie kan er voor zorgen, dat je zo'n lief harig vriendje vindt voor je koude schoot. Zo'n vriendje dat het kille leven met je wil delen? Welnu, dat kan bij Stichting Oopoeh, die een lange lijst met ver halen heeft, waar je kunt zien hoe veel gelukkige matches er intussen zijn geregeld, door het juiste hondje en de juiste schoot bij elkaar te bren gen. En mocht het niet meteen luk ken, Stichting Oopoeh helpt zoeken tot hond en schoot beide tevreden zijn. Ze beschikken over stille hond jes, vrolijke en muzikale hondjes voor al die lege schoten. Iedere lege schoot zijn eigen hondje. Ieder hondje zijn eigen schoot. Wie dus een schoot in de aanbie ding heeft, surft naar de website van de stichting. Belangrijk: Stichting Oopoeh zoekt niet alleen perma nente schoten, er zijn ook mogelijk heden om tijdelijk schoot en hond bij elkaar te brengen. Naast corona wordt Rusland al jaren geteisterd door een bijna vergeten, ander virus: hiv. In de regio Sverdlovsk zijn de problemen groot. Burgers nemen het heft in eigen hand. De wijk Eljmasj in Jekaterinenburg - de hoofdstad van Sverdlovsk - is ooit welvarend geweest. De lage huizen zijn groot en worden hier en daar verfraaid met neoklassieke elemen ten, in de Sovjettijd was het hier goed toeven. Maar nu liggen de panden er vervallen bij. Het is bizar dat er soms nog mensen wonen, in bouwvallen, zonder water, zonder elektriciteit. De armoede verspreidde zich over Eljmasj na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, toen tienduizenden ar beiders op straat kwamen te staan. Mensen raakten aan de drank en aan de drugs. En daardoor verspreidde ook hiv zich razendsnel. ,,Ik ken hier een gezin waarvan drie zussen seropositief zijn'', vertelt Ma rina Chalidova, directeur van burger initiatief Nieuw Licht. Ze staat vrou wen met hiv en hun kinderen bij en distribueert hiv-remmers. ,,We pro beren de moeders zolang als mogelijk voor hun kinderen te laten zorgen.'' Epidemisch De problemen van hiv en aids in Rusland zijn epidemisch. Het aantal nieuwe infecties per jaar blijft hoog, zegt Vadim Pokrovski van het Fede rale centrum voor aidsbestrijding. Hij is al 25 jaar de Russische hiv-expert bij uitstek. En hoewel het gisteren Wereldaidsdag was, is die groten deels aan Rusland voorbij gegaan. ,,In 2019 zijn er ongeveer 80.000 Russen besmet geraakt met hiv. Dat is 7 tot 8 procent minder dan het jaar ervoor. Maar het totale aantal seropo- sitieven in Rusland is meer dan een miljoen'', schetst Pokrovski. Volgens het Russische bureau voor de statis tiek zijn 20.000 Russen vorig jaar overleden aan de gevolgen van hiv. Volgens Pokrovski doet Rusland veel aan het testen en het behandelen van seropositieven. In 2019 werd daar 222 miljoen euro aan uitgegeven. Er werden 40 miljoen tests uitgevoerd en meer dan een half miljoen Russen kregen een behandeling. Voor dit jaar verhoogde het minis terie van Volksgezondheid het budget tot 333 miljoen euro, maar Pokrovoski weet niet of dat geld ook werkelijk is uitgegeven. Corona kwam er tussendoor. ,,Veel medische zorg is naar de bestrijding van Covid- 19 gegaan'', denkt Pokrovski. Er wordt volgens hem nog altijd te weinig gedaan aan preventie. ,,Daar is meer geld voor nodig. Daarnaast moet het schonenaaldenprogramma onder drugsgebruikers worden geïn tensiveerd'', zegt Pokrovski. Ook be pleit hij de introductie van PrEP-pil- len, die een besmetting kunnen voorkomen. Buitenlanders Een bijzondere groep seropositieven vormen buitenlanders. Volgens de Russische wet kunnen ze direct wor den uitgezet, als blijkt dat ze hiv heb ben. Zoela (39) uit Oezbekistan liep hiv op door haar overleden Russische echtgenoot. ,,Ik wist niet dat hij was besmet'', zegt ze. Zoela meldde zich bij de hulporganisatie Nieuw Leven in Jekaterinenburg. Directrice Vera Vrouwen met hiv in Rusland zijn vaak als de dood dat het uitkomt Jevsejeva (42) is zelf op haar 21ste hiv- geïnfecteerd. Ze trok zich het lot aan van gevangenen en buitenlanders met het virus, omdat die een scha duwbestaan (moeten) leiden. ,,Om- dat ze bang zijn hiv-geregistreerd te worden, melden buitenlanders zich niet bij de reguliere zorg. Dus hebben ze ook geen toegang tot medicijnen", aldus Jevsejeva. Nieuw Leven heeft met apothekers in Sverdlovsk een netwerk opgezet om hiv-remmers in te zamelen. Ook biedt Nieuw Leven juridische bij stand. Pokrovski is blij met organisa ties als Nieuw Licht en Nieuw Leven. ,,Het zou goed zijn als ze geld van de overheid zouden krijgen.'' Nieuw Licht weigert dat echter zelf, vertelt directeur Chalidova. Ze wil niet afhankelijk zijn van de auto riteiten. In het verleden liet de psy chologe zich kritisch uit over het hiv- beleid. ,,Toen kregen we de veilig heidsdienst op bezoek.'' Niet optimistisch Pokrovski is niet optimistisch. Een belangrijk verschil zou al kunnen uit maken dat scholen seksuele voorlich ting gaan invoeren, denkt hij. ,,Ik vrees, dat de conservatief gestemde Doema dat zal blokkeren.'' Ook Svetlana (48) uit Jekaterinen burg liep hiv op door haar ex-man. ,,Hij ging vreemd, dat was ook de re den voor de scheiding.'' Ze klopte aan bij Nieuw Leven en kreeg hiv-rem- mers voorgeschreven, waardoor het nu weer goed gaat met haar. Svetlana besloot haar oude studie psychologie weer op te pakken en biedt nu in dienst van Nieuw Leven leeftijdgenoten mentale steun. ,,Vrouwen met hiv in Rusland zijn vaak als de dood dat het uitkomt en raken geïsoleerd'', vertelt Svetlana. ,,Want hiv heeft hier nog altijd een enorm stigma.'' A Vera Jevsejeva in ge sprek met een hiv-posi- tieve vrouw. woensdag 2 december 2020 GO Schoo Aidsvirus is vergeten epidemie van Rusland Joost Bosman Jekaterinenburg i Svetlana wil alleen onherken baar in beeld. - Svetlana (48) Jekate- rinenburg was ooit een wel varende stad. FOTO'S FJODOR TELKOV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17