Een lach door een kerstgroet NIEUWS 15 Iraanse atoomgeleerde zou op geavanceerde wijze zijn geliquideerd Terwijl Iran zint op wraak voor de moord op atoomgeleerde Fakhrizadeh, wordt steeds meer duidelijk over de toedracht van de aanslag. Die zou zijn uitgevoerd vanuit een geparkeerde auto vol wapens, die op afstand werden bediend. De Iraanse autoriteiten hebben hun verklaringen over de aanslag van vrijdag de afgelopen dagen meer dere keren aangepast. Eerst was er sprake van vier of zelfs twaalf aan vallers die met automatische wa pens het escorte van de nucleaire topwetenschapper Mohsen Fakhri- zadeh zouden hebben opgewacht en doorzeefd. Het Iraanse ministe rie van Defensie maakte melding van een vuurgevecht tussen de lijf wachten van Fakhrizadeh en ver schillende schutters. Daarbij zou den ook aanvallers zijn gedood. Dat blijkt niet zo te zijn. Daarna meldden Iraanse media dat de we tenschapper was gedood door 'wapens die per satelliet worden bestuurd'. Inmiddels heeft de Iraanse veilig heidschef Ali Shamkhani erkend dat er geen aanvaller ter plaatse was en dat 'elektronische apparatuur' is gebruikt toen Fakhrizadehs auto passeerde in de stad Absard ten oosten van de hoofdstad Teheran. Shamkazi zei dat op de begrafenis van de wetenschapper, die er door Israël van wordt beschuldigd in het geheim te helpen bij de ontwik keling van kernwapens. Die zouden een grote bedreiging vormen voor het voortbestaan van de staat Israël. Experts proberen meer en meer details te achterhalen van een bij zondere hightechoperatie die wijst op een zeer professionele organisa tie. De daders wisten bijvoorbeeld precies de route die Fakhrizadeh gebruikte en zetten een dodelijke hinderlaag uit. De nucleaire top- man verplaatste zich steevast in een konvooi van drie gepantserde wagens met lijfwachten. Naar ver luidt stond er ergens onderweg een 'gewone' Nissan geparkeerd, op 150 meter van een kruising waar het konvooi zou passeren. De auto bleek een dodelijk wapen. Na een eerste salvo vanuit de Nissan zou de auto met Fakhrizadeh zijn gestopt. De inzittenden stapten uit, waar schijnlijk vrezend voor een raket inslag. Daarop werden ze gespot en doorzeefd vanuit de Nissan, die ook G De aanslag was een hightechoperatie zonder commando's ter plekke vol camera's zou hebben gezeten. De mitrailleurs werden op afstand bestuurd via een satellietverbin ding. Na de aanslag werd de aan- valsauto opgeblazen om zo veel mogelijk bewijsmateriaal te vernie tigen. Volgens het gespecialiseerde de fensieblad Jane's Defence Weekly is het de eerste keer dat mitrailleurs vanuit de ruimte worden gestuurd. Het gebruik van langeafstandsdro- nes en computergestuurde raketten was al eerder vertoond, maar een commando-aanval zonder com mando's is voor zover bekend een primeur. In Iran loopt inmiddels ook een onderzoek naar de falende beveili ging van de nucleaire wetenschap per. Al twee jaar geleden had de Is raëlische premier Netanyahu hem in een toespraak met naam en toe naam genoemd als de man achter het geheime Iraanse nucleaire pro gramma. Foto's op sociale media tonen een weg die bezaaid is met wrakstuk ken en bloed, en een met kogels doorzeefd voertuig. Inmiddels wordt in Teheran gesproken van 'speciale methodes' met buiten landse deelname. Als schuldigen noemden de Iraanse autoriteiten leden van de Iraanse oppositie groep de Mujahideen-e Khalq én vooral de geheime diensten van Is raël. De Israëlische minister van In lichtingen, Eli Cohen, zei maandag in een interview met een radiosta tion dat hij niet wist wie er achter de moord zat. Bedanken Een niet bij naam genoemde hoge Israëlische functionaris die betrok ken is bij het volgen van Iraanse nu cleaire activiteiten zei tegen The New York Times dat 'de wereld Israël zou moeten bedanken' voor het eli mineren van de vader van het Iraanse kernwapenprogramma. De aanslag heeft de verhouding tussen Iran en de Verenigde Staten inmiddels ook weer verder ver slechterd. Donald Trump, daarbij gesteund door Israël, legt Iran van wege het atoomprogramma al jaren op de pijnbank met extra straf maatregelen die het regime en de bevolking flink raken. Trump gaf ook opdracht om in januari van dit jaar de Iraanse gene raal Qassem Soleimani uit te scha kelen. Soleimani, de architect van de Iraanse inmenging in bijvoor beeld Irak, Syrië en Libanon kwam door een droneaanval om het leven. Het is zeker niet uitgesloten dat het Witte Huis betrokken was bij de aanslag op de Iraanse atoomge leerde. Behalve Fakhrizadeh kwam ook zijn vrouw bij de aanslag om. Kaartje2go Doe mee aan de indebuurt kerstkaartenactie voor ouderen. woensdag 2 december 2020 'Gedood door vanuit ruimte bediende mitrailleurs in auto' Bob van Huët Rotterdam/Teheran De met kogels doorzeefde auto van Fakhrizadeh. foto ap Iraanse militairen bidden in Teheran bij de lijkkist van de gedode Mohsen Fakhrizadeh. foto afp "ft" 'UT "ft" "ft" V V ft "ft" "ft" ft V ft V ft "ft" "ft" "ft" "ft" "ft" "ft" V "ft" "ft" "ft" ft.» -ê. *.ft .ft. *.ft -i. -». ft.« .i- ft-ft -B. ft.» .tt- ft.ft .«- »-ft -i. ».w .«- ».w .i. ft-« -0. «-ft .i -MM- .Hn. iflnl JHM. ilftftft .Mn. .MnL M"i .MM- .MM. .MM. jTm. .IHM. -ËfP a VTV*VTVTVT V v.,«T VT.,.T VTVTVTVTV een kaart via Kijk op indebuurt.nl/kerstkaartenactie voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15