li NIEUWS 13 Ouders vermoorde Nadine verwerkten verdriet met boek en lezingen Ik wilde hem geen plek geven, wilde hem deleten In 2010 verscheen het boek van Wanda Beemsterboer over haar omgebrachte dochter Nadine. Nu is er al de zestiende druk van 'Mam, ik bel zo terug'. Gedetineerden krijgen het boek gratis en er is een nieuw einde, waarin het zelfs gaat over vergeving. Gerold kiest voor zichzelf, om onder de radar te blijven e brief van Gerold O., de moordenaar van Nadine Beem- sterboer, kon haar moeder Wanda amper vasthou den. Haar man ko pieerde het schrijven van ex-schoon zoon Gerold, zodat zijn dna van het papier verdween en er alleen de tekst was. 'Wat schrijf je als je iemands dochter hebt afgenomen,' pende hij in 2009 in de gevangenis neer. En dan ook nog eens met 36 mes steken. Altijd als de bladeren zijn gevallen en de kerstlichten aan gaan, wordt Wanda teruggeworpen naar de tijd waarin het gebeurde - ze is steeds blij als het weer 1 januari is. Het was 2 december 2006 toen Gerold Nadine overhaalde elkaar nog één keer te ontmoeten na hun ver broken relatie, om haar om te bren gen. Ik kan er nog steeds niet echt bij dat ze op deze manier is omgeko men, door al die messteken in dat tengere lijfje.'' Dat extreme geweld drong nooit helemaal tot haar door. Het verlies wel. ,,Ik had nooit ver wacht dat ik daarna overeind zou blijven.'' Toch gebeurde het: het leven ging verder, het verdriet raakte ermee verweven, maar er kwam ook weer geluk. Zelfs nu december weer in aantocht is: er zijn kleinkinderen, twee meisjes, die hun schoen zetten. Jacques: ,,De oudste denkt eigenlijk wel dat Sinterklaas een man in een pak is, maar twijfelt als ze een ca deautje krijgt toch weer een beetje.'' Ze genieten van de rust in Doesburg, waarnaar ze verhuisden. ,,Als ik nu naar buiten kijk, zie ik zon, die blauwe lucht, vogels die voorbij vliegen.'' Volgend jaar gaat het stel met pen sioen. Dan wordt ook de Nadine foundation na vijftien jaar opgehe ven, waarmee Wanda en Jacques zich inzetten tegen relationeel geweld, voor dieren ook, zoals Nadine altijd wilde doen. Vlak voor het zover is, heeft het boek over Nadine na 23.000 verkochte exemplaren een nieuw einde gekregen. Het eindigt nu met de brief van Gerold, die Wanda in eerst instantie amper kon lezen. Wanda: ,,We kregen de afgelopen ja ren altijd weer vragen, vaak van men sen die wat verder van ons af ston den, hoe is het verder gegaan?'' Ze besloten dat samen te vatten in een laatste hoofdstuk, waarin Wanda, Jacques en hun andere doch ter Jacqueline vertellen hoe het ze is vergaan. Wat er gebeurde hadden ze zelf ook niet voorzien. Er kwamen gesprekken met de dader, de deur naar vergeving kwam zelfs open te staan. Dat terwijl Wanda hem in eer ste instantie niet eens bij naam wilde noemen in het boek. ,,Ik wilde hem geen plek geven, ik wilde hem dele- ten. Ik vond het moeilijk hem als mens te benaderen.'' Maar Gerold bestaat nu eenmaal, begreep ze nadat de uitgever had geopperd de dader toch een naam te geven. ,,Inmiddels ben ik genuanceerder gaan denken. Ik heb Gerold kunnen vertellen wat ik wilde. Dat hij hulp had kunnen zoeken, zoals Nadine had gezegd, dat ze dan samen geluk kig hadden kunnen zijn. Hij begon te huilen, toen ik dat zei.'' Het is doch ter Jacqueline die het uiteindelijk on langs lukte Gerold te omarmen, let- terlijk, en hem te vergeven. Voor zichzelf, omdat zij het wilde. Wanda zag hoe een last van haar dochter af viel. ,,Haar ogen straalden, anders dan voorheen.'' Nu vraagt Wanda zich soms af: zou zij dat ook kunnen? Zou ze het wil len? Dat laatste misschien niet, ze mist Nadine zo enorm. En Jacques? Misschien als Gerold naast hem zou staan, tijdens de lezingen die Jacques geeft in de gevangenis, om gedeti neerden inzicht te laten krijgen in wat ze aanrichten. Als ze samen naar buiten zouden kunnen treden, zoals Jacques heeft voorgesteld en hij ook in het boek van zich had willen laten horen. ,,Maar Gerold kiest voor zich zelf, om onder de radar te blijven. Dat zorgt dat bij mij de deur dichtgaat. Hij gaat voor zijn eigen hachje.'' Straks, na hun pensioen, zal Jacques alleen nog de lezingen over zijn dochter blijven verzorgen, van uit een nieuwe stichting. Het boek over Nadine wordt dan ook gratis verspreid onder gedetineerden. Wanda blijft betrokken bij pelgrims tochten naar Lourdes, voor slachtof fers van geweldsmisdrijven. Ze kun nen concluderen: ze hebben meer gedaan dan overleven, ook al kostte het moeite met elkaar zo ver te ko men. Jacques: ,,80 procent van de stellen gaat uit elkaar na het overlij den van een kind.'' Jacques ging het verdriet uit de weg, vluchtte in zijn werk als uitvaart verzorger. Wanda weet nog hoe ze tijdens Nadines uitvaart te horen kreeg dat de begeleider toch zo em- pathisch was. ,,Dat was dus Jacques, ze hadden niet door dat hij de vader was.'' Terwijl Wanda met haar doch ter het verdriet toeliet, er doorheen probeerde te komen, in therapie ging, bewandelde Jacques een ander pad. Jacques: ,,Door heel veel te praten vonden we elkaar.'' En hij wachtte geduldig, tot zijn vrouw er net zoals hij aan toe was de dader te spreken. De Nadine founda tion gaf ondertussen een gemeen schappelijk doel, bood een manier om iets goeds te halen uit dat grote ongeluk in hun leven. Dat het boek nog altijd zo populair is - ook in bi bliotheken wordt het veel uitgeleend - zorgt dat Nadines naam ook buiten hun gezin blijft klinken. ,,Het thema geweld blijft ook altijd actueel'', zegt Jacques. ,,Je hoeft de tv maar aan te zetten om dat te zien.'' Maar geweld kan dus niet alles ka potmaken. Jacques en Wanda leerden ook hoe waar clichés zijn. Geluk ligt in de kleine dingen. Tel je zegenin gen. De tijd heeft acceptatie gebracht, ook al is het gat dat Nadine achterliet niet te dichten. Wanda: ,,Ik mis Na- dine zo intens. Maar in dat gemis zit ook de liefde voor haar, die niet weg gaat nu ze er niet meer is.'' woensdag 2 december 2020 GO Geweld maakt niet alles kapot - Wanda Beemsterboer Carla van der Wal Doesburg Wanda en Jacques Beemster boer in hun huis in Doesburg. A Nadine. FOTO'S KOENVERHEIJDEN - Jacques Beemsterboer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13